KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT van Heinrich Berann, bewonderd vanwege zijn adembenemende panora- ma's, werd op deze wijze meer dan goedgemaakt! De Workshops konden rekenen op de medewerking van een groot aantal bedrijven en instellingen; met name de activiteiten van de 7wwzzl-kartografen (die een online ver- binding met Amsterdam onderhielden) sprak tot de verbeelding. Het optreden van een bodypainter droeg eveneens bij tot het succesvolle verloop van het congres. Het begrip in- teractieve kaart kreeg zo een geheel an dere invulling! Een met het congres samenhangende activiteit, namelijk de productie van een Kartografische Kalender, is tot het laatst geheim gehouden voor de deel- nemers. Een tiental ontwerpers heeft vanuit diverse invalshoeken inhoud ge- geven aan het begrip 'Alledaagse Kar- tografie'. Hopelijk krijgen zoveel mo- gelijk mensen dit unieke product on- der ogen! Tot zover de concrete activiteiten, die zieh voornamelijk rondom het congres afspeelden. Eind 1996 is gepraat Over het continueren van de activiteiten, in de vorm van een excursie in 1997. Mede gezien de voorziene personele verschui- vingen is de besluitvorming enigszins vertraagd. F. van der Wel De werkgroep Kartografische Productietechnieken in 1996 De werkgroep heeft in 1996 verschil- lende activiteiten ondernomen. Naast het organiseren van een dagdeel op het NVK-congres te Helvoirt is de meeste tijd en moeite gestopt in het, samen met de werkgroep Kartografie en Vormgeving, realiseren van de studie- dagen Alledaagse Kartografie - Origina- liteit en Haalbaarheid op 7 en 8 Okto ber 1996 bij het itc in Enschede. Op de eerste dag lag de nadruk op de kaart en het creatieve concept, op de tweede dag op de praktijk. Door de kartogra fie vanuit deze twee invalshoeken te bekijken ontstond een intrigerend beeld waaruit bleek dat de een de an der niet uitsluit. (Het verslag van deze studiedagen is eiders in dit KT opgeno- men). Bij het verlaten van de laatste studiedag ontving iedere bezoeker als surprise een kartografische kaiender voor het jaar 1997, die speciaal voor deze dagen geprodueeerd was. Vermeldenswaard is dat de studieda gen in zowel de regionale als de lande- 1997-XX111-3 lijke media aandacht hebben gekregen. Verder is de werkgroep actief geweest met het voorbereiden van activiteiten, onder andere de studiedagen voor 1997. Eind 1996, na de tweedaagse studie dag, is Sjef van der Steen teruggetre- den als secretaris en lid van de werk groep. Na meer dan 15 jaar lid te zijn geweest wil hij zieh concentreren op zijn iCA-verplichtingen. De werkgroep is Sjef zeer erkentelijk voor zijn grote inzet, vriendelijk en- thousiasme, opbouwende kritiek en nauwgezetheid waarmee hij zolang in de werkgroep heeft gewerkt. Begin 1997 zullen wij op informele wijze af- scheid van hem nemen. Verder is de werkgroep uitgebreid met twee nieuwe leden: Wim Feringa (itc) en Jan van de Wiel (provincie Noord- Brabant). C.A. de Kuijper De werkgroep Nieuwe Visualisa tie Technologie in 1996 De werkgroep heeft in 1996 diverse ac tiviteiten ondernomen. Dit betraf om te beginnen enkele bijdragen aan het NVK-congres in april te Helvoirt. Hier- voor waren een tweetal lezingen voor- bereid over visuele gegevensexploratie en een demonstratie over Internet. Een andere activiteit met betrekking tot de elektronische snelweg was het opzetten van een nieuwe rubriek over Internet in het Kartografisch Tijdschrifl, onder de naam KartoNET. Doel hier- van is de leden van de nvk te informe- ren over de mogelijkheden en onmo- gelijkheden van Internet en het ge- bruik te bevorderen van de NVK-server voor Internet. De afleveringen van KartoNET verschijnen met ingang van de jaargang 1997 elk kwartaal in het Kartografisch Tijdschrifi. Ook is weer de traditionele Themadag verzorgd en wel op vrijdag 29 novem- ber 1996. Als onderwerp was gekozen de Topografische bestanden 1:10.000, waarvan het gebruik steeds belangrijk wordt. Om de vele facetten hiervan te kunnen belichten, was het lezingenpro- gramma in drie blokken verdeeld, met ieder steeds drie sprekers. In eerste blok kwamen de beleidsmakers en produ- centen aan het woord, in het tweede blok de gebruikers in de wegensector en het derde blok de overige gebrui kers. Als lokatie was ditmaal gekozen voor het nieuwe gebouw van het ITC in Enschede. De Themadag trok ruim 90 deelnemers. Alle lezingen zijn gebun- deld en in de nvkpublikatiereeks nr 21. De werkgroep heeft in 1996 als nieuw lid mögen begroeten Mustafa Yaman, thans werkzaam bij Cartan in Houten. Daarmee is het aantal leden op 8 geko- men. De körnende tijd zal de werkgroep uiteraard weer een Themadag voorbe reiden, te houden in december 1997. Het onderwerp was op het moment van schrijven nog in Studie. Verder zal aandacht worden besteed aan Internet en aan de voorbereiding van het ica- National Report 1999. M.A. Damoiseaux De werkgroep Kaartgebruik in 1996 In haar dagelijkse werkzaamheden houdt de oud-voorzitter van de nvk, Wallie Hoogendoorn, zieh, jammer genoeg, nauwelijks meer bezig met de Voorbereidingen voor het gebruiksonderzoek van fietskaarten in Helvoirt. 45

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 47