ff V 46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 Gebruik van een fietskaart voor het uitstippelen van een tocht nabij Helvoirt. kartografie. Daarom heeft zij het afge- lopen jaar besloten om zieh 00k maar terug te trekken uit de werkgroep Kaartgebruik, een werkgroep waarvan zij een van de geestelijke ouders was. Veel NVK-leden hebben van haar ge- leerd hoe belangrijk het voor ons is om aandacht te besteden aan de kaartge- bruikers. Haar terugtreden uit de werk groep valt daarom te betreuren. Maar gelukkig stond een vervangster - met evenveel belangstelling voor de kaart- gebruikers en met veel nieuwe plannen - al klaar: Willemijn Simon van Leeu- wen. Een van de doelstellingen van de werk groep Kaartgebruik is het insteilen van projectgroepen, die zieh richten op be- paalde aspecten van kaartgebruik of op het gebruik van bepaalde typen kaar- ten. Vertegenwoordigers van de kaart- gebruikers maken deel uit van de pro jectgroepen. Op het NVK-congres 1996 deed de pro- jectgroep Fietskaarten voor het eerst van zieh spreken in de tentoonstelling en met een nog niet eerder in die vorm uitgevoerde gebruikstest van fietskaar ten. Behalve binnen ons eigen karto- grafische vakwereldje werden de resul- taten van dit onderzoek 00k bekend gemaakt in kringen van de kaartge- bruikers: fietsers (onder meer een arti- kel van Ad Snelderwaard in het Belgi sche blad Recreatief Fietsen) en consu- menten in het algemeen (Willemijn Simon van Leeuwen in de consumen- tenrubriek Radar van tros tv op 24 maart 1997). Als vervolg op het onder zoek ontwikkelt de projectgroep, in sa- menwerking met Bosma Grafiek en het Gelders Bureau voor Toerisme, mo- menteel een prototype van een 'ideale fietskaart' voor toerfietsers. Deze kaart van een gebied op de Veluwe zal later weer op zijn gebruikswaarde worden onderzocht. De leden van de projectgroep Fiets kaarten, die zieh daar mee bezig hou- den, zijn: Nico Bakker, Marijn Bosma, Douwe Dijkstra, Menno Faber, Roland Haffmans (enfb), Edwin Massop, Rene van der Schans (contactpersoon)Wil lemijn Simon van Leeuwen, Peter Smit (enfb) en Ad Snelderwaard (Stichting Landelijk Fiets Platform). In 1996 is 00k de nieuwe projectgroep Elektronische Atlassen van start ge- gaan. Doelstelling van deze project groep is het formuleren van kwaliteits- criteria voor het beoordelen van elek tronische atlassen voor educatieve doeleinden, uiteraard uitgaande van de gebruiker en vanuit een kartografisch perspectief. Object van Studie zal on der meer de Grote Bos@tlas Statistiek zijn, de nieuwe elektronische aanvul- ling op de Grote Bosatlas. Onder de leden van de projectgroep Elektronische Atlassen bevinden zieh 00k weer enkele niet-kartografen: ver tegenwoordigers van de kaartgebrui- kers en uitgevers en producenten van educatieve Software. De projectgroep bestaat uit de volgende personen: Henk Ankone (Stichting Leerplan Ontwikke- ling), Leo Bonekamp (Andersen Con sulting Soft- en Courseware Evaluatie- centrum Nederland), Corne van Elzak- ker (contactpersoon), John Hoefnagels (and Mapping), Robert Kuunders, Alex Kyrkos (and Software), Edwin Massop, Willemijn Simon van Leeu wen, Henk Trimp (Wolters-Noord- hoff), Rene Vaartjes (Nilson Lamm) en Mustafa Yaman. Het streven is om in 1997 een derde projectgroep te lanceren. Suggesties zijn welkom! C.RJ.M. van Elzakker De NVK-begeleidingscommissie GLU-cursussen kartografie in 1996 Petra Smits (provincie Zuid-Holland) is in 1996 tot de commissie toegetre- den ter vervanging van de heer Klok. Het OGCU wordt opgeheven. De cur- sussen Valien nu rechtstreeks onder het glu (Grafisch Lyceum Utrecht) voor- heen het vlu. De derde cursus 'Technisch Kartograaf I' is in juli 1996 afgesloten. Eerder ver sehenen in KT 1996.4 de namen van de deelnemers die de cursus met succes hebben afgerond samen met een uitge- breide verslaglegging over de laatste cursus en een algemeen overzicht. In het algemeen werd de cursus door de deelnemers als 'goed' gekwalifieeerd. De derde cursus 'Technisch Kartograaf II' is in januari 1997 gestart met 22 deelnemers. Het programma is enigszins aangepast naar aanleiding van de evaluatie van de cursisten van vorige cursussen. De be- geleidingscommissie en de betrokken docenten zijn in overleg voor verdere aanpassingen. De begeleidingscommissie is nog bezig de inhoud van Tk-I en Tk-II te evalu- eren. Naar aanleiding van reacties van cur sisten en telefonische contacten met bedrijven en instellingen is de begelei dingscommissie tevens aan het bekij- ken of een speeifieke cursus Kaartre- dactie haalbaar is. Missieomschrijving: Terms of Referen- ce voor de Begeleidingscommissie van de GLU-cursussen Technisch karto graaf: 1. Bewaken van de continui'teit en de kwaliteit van de bijscholingscursus- sen voor Technisch kartografen, ver- zorgd door het Grafisch Lyceum Utrecht. 2. Bevorderen van de bekendheid van de cursussen voor Technisch karto grafen door het glu. 3. Vertegenwoordigen van de Neder- landse Vereniging voor Kartografie bij de GLU-bijscholingscursussen voor Technisch kartografen. R. T. de Wijs

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 48