CA. Blok KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 jaarverslagen ica 1996 ica Standing Commission on Educa- tion and Training in 1996 In 1996 heeft de ica Standing Com mission on Education and Training zieh beziggehouden met de volgende activiteiten. In samenwerking met de iCA-commissies voor Kaartgebruik en Kaartproductie- technologie (o.l.v. Sjef van der Steen) heeft de commissie in Santiago, Chili, een seminar georganiseerd over kartogra- fische productielijnen. Dit seminar vond plaats in het kader van het 4e Internatio nale Congres voor de Aardwetenschap- pen, en trok zo'n 80 deelnemers uit heel Zuid-Amerika. Plaatselijke Organisator was Pablo Gran. De proeeedings van dit seminar worden thans geprodueeerd. In samenwerking met de iCA-commis- sies voor Kaartgebruik, Kartografie en Kinderen en Kartografische Theorie werd in Gifu, Japan, een seminar geor ganiseerd op het gebied van kaartge bruik voor en door kinderen. De Ne- derlandse vertegenwoordiger hield hier een voordracht over het in Nederland lopende onderzoek naar kaartgebruik door kinderen. Ook de proeeedings van dit seminar zullen binnenkort ver- krijgbaar zijn. In 1996 zijn de proeeedings versehenen van het seminar Teaching the History of Cartography Iii in September 1996 in Wenen ter gelegenheid van het 17c congres voor de geschiedenis van de kartografie. Het werd geprodueeerd door Barend Köbben. In 1996 kwam deel 3 van Basic Carto graphy uit, met bijdragen van dr. E.H.van de Waal, drs. R.O. Koop en prof. dr. EJ. Ormeling en werden voorbereidingen getroffen voor de her- uitgave van deel 2 van deze leerboe- kenserie van de ica. Verder hield de commissie zieh in 1996 bezig met de voorbereiding van nieu- we Seminars in Novosibirsk, Bandung en Stockholm, die voor 1997 op het programma staan. Een grote slag voor de commissie was het overlijden in december 1996 van Richard Dahlberg, die vanaf 1987 Sa men met ondergetekende de commis sie leidde. voorzitterschap Staat van Andrew Tat- ham uit Engeland, is bezig aan een vierde termijn van vier jaar. Aan twee belangrijke doelstellingen van de commissie is in 1996 op diverse manieren inhoud gegeven. Deze doel stellingen zijn: het uitwisselen en verspreiden van in- formatie via door experts gegeven Workshops op diverse plaatsen op de wereld; het bestuderen en evalueren van aller lei relevante methoden en bronnen. In oktober 1996 hield de commissie een Europese conferentie in Slovenie met de titel Maps and diagrams for blind and visually-impaired people: needs, Solutions, developments. Er wer den presentaties gegeven, Workshops gehouden, bezoeken aan relevante in- stellingen afgelegd en commissieverga- deringen gehouden. De samenvattin- gen van de presentaties en een enkele volledige paper zijn te vinden op het volgende Internet-adres: http://fhis.gcal.ac.uk/PDY/sun/iNTACT/ TMCAbstracts.html In november 1996 was er een commis- sievergadering en enkele andere activi teiten in Sao Paolo, Brazilie. Ze vielen samen met het First internatinal Sym posium on new digital technologies in geography and cartography. Aan uitwerking van de doelstellingen draagt ook het ontwikkelen van een Internet-pagina voor de nieuwsbrief van de commissie, de Intact newsletter bij. Het adres kan tevens gebruikt wor den voor discussies over ontwerp, pro- duetie en gebruik van allerlei tactiele grafische voorstellingen. Interessant feit is dat de pagina ook in zwart/wit te bekijken is, hetgeen hem beter lees- baar maakt voor mensen met bepaalde visuele handicaps. Hij is te vinden op: httpfhis. geal. ac. uk/ PSY/sun/intact/ iNTACThome.html Het volgende evenement is de ica- conferentie, die in juni van dit jaar plaatsvindt in Zweden. Er zullen nieu- we papers worden gepresenteerd, en de commissie zal bijeen komen om de plannen voor de resterende twee jaar van deze vierde termijn vast te stellen. F.], Ormeling iCA-commissie voor tactiele grafische voorstellingen t.b.v. blinden en slechtzienden in 1996 De commissie, die sinds 1995 onder Dit is het laatste verslag van onderge tekende over het werk van de commis sie. Nieuwe taken en verplichtingen binnen de afdeling Kartografie van het ITC brengen nieuwe prioriteiten met zieh mee, en hoe belangrijk het werk van deze commissie ook mag zijn, er zijn te weinig raakvlakken met de hui- dige taken om aan het lidmaatschap in de nabije toekomst een zinvolle invul- ling te kunnen geven. De gei'nteres- seerde lezer die toegang heeft tot het Internet kan echter van tijd tot tijd de Intact-pagina op het www raadplegen om op de hoogte blijven van de activi teiten van de commissie. De ica Standing Commission on Map Production in 1996 In dit jaar zijn belangrijke taken uitge- voerd zoals ze geacht worden onderno- men te worden refererend naar het be leid zoals opgesteld door de Algemene Vergadering van de Internationale Kar tografische Associatie, de ica. Om nog even te memoreren, de Terms ol Reference voor de Commissie voor de periode 1995-1999 zijn: 1. onderzoek naar functionaliteiten van Software voor kartografische applica- ties; 2. de publicatie van een nieuw hand- boek voor kartografische produetie; 3. de organisatie van regionale en inter nationale Seminars al dan niet in sa menwerking met andere commissies van de ica; 4. het opstellen van kwaliteitswaarden voor iso-kwalificaties aan de hand van bestaande iso-9000 normeringen. Met betrekking tot punt 1 kan worden gesteld dat er een soort matrix wordt ontworpen waarbij aan de ene zijde de verschillende veelal noodzakelijke func- ties worden vermeld en aan de aanlig- gende zijde de applicaties voor zover deze min of meer algemeen bekend zijn onderzocht. Het kan dus zijn dat be paalde applicaties niet zijn onderzocht, echter de meest bekende internationaal aanwezige programma's zullen worden onderzocht en bevindingen zullen wor den weergegeven. In 1996 is hier een begin gemaakt en naar verwachting kan er iets worden getoond aan het eind van dit jaar. Een en ander zal regelmatig worden geevalueerd. Publicatie van bevindingen is overwo gen, echter de manier waarop moet nog nader worden bekeken. Punt 2 is volop in ontwikkeling. Er is een raamwerk gemaakt van hoe de nieuwe uitgave inhoudelijk wordt uit- gevoerd. Wat reeds vermeld kan wor den is, dat er een soort tweedeling zal zijn tussen de analoge en digitale tech- nieken. 47

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 49