Kartografisch Tijdschrift j aar gang xxiii nummer 3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 verschijnt vier maal per jaar in een oplage van 900 exemplaren De markt van programma's waarmee Gis-gegevens gevisualiseerd kunnen worden is in beweging. Dat blijkt bij- voorbeeld uit de opmars van data-view- ers, een voorzichtige ontwikkeling naar tekenpakketten met Gis-functionaliteit en de komst van spreadsheet program ma's met kaartmodules. Als u op de hoogte wilt blijven, raden wij u aan het artikel van Damoiseaux en Venemans te lezen, waarin de diverse pakketten op hoofdlijnen worden besproken. Tevens vindt u daar een checklist die gebruikt zou kunnen worden bij aanschaf van een nieuw pakket. Tot voor kort moest de gebruiker van een kartografische collectie zijn weg zoeken met behulp van numerieke be- schrijvingen. Meijer en Smits leggen uit hoe een collectie op (karto-) grafi sche wijze ontsloten kan worden. Zo'n ontsluiting biedt een beter inzicht in diverse karakteristieken van de collec tie, en zal de lezers van dit tijdschrift zeker meer aanspreken dan een puur numerieke beschrijving. In de Universiteitsbibliotheek Amster dam is de omvangrijke kaartencollectie van het knag, een genootschap dat als de moederorganisatie van de nvk be- schouwd kan worden, te vinden. Jan Werner beschrijft de geschiedenis, on- derdelen en bijzondere stukken van de collectie. Tot slot nog een mededeling over de sa- menstelling van de redactie. Ferjan Or- meling is tot onze vreugde weer be- schikbaar voor het Kartograhsch Tijd schrift. Na een onderbreking van twee jaar vanwege het voorzitterschap van de nvk zal hij de redactietaken, die hem zo na aan het hart liggen, weer oppakken. Gerrit van Omme heeft daarentegen na maar liefst dertien jaar redactiewerk afscheid genomen. In die periode heeft hij zieh vooral beziggehouden met het verzorgen van technisch nieuws, de ru- briek Zo kan het...maar zo kan het ook! en de vormgeving van het tijdschrift. Daarmee heeft hij een substantiele bij- drage geleverd, waarvoor de redactie hem erkentelijk is. uitgave van de nederlandse vereniging voor kartografie 3 Van de redactie Artikelen 5 M.A. Damoiseaux B.A. Venemans Visualisatie van Gis-data; programma's en hun mogelijkheden 15 S. Meijer J. Smits Ontsluiting op een ander niveau: kaartcollectieprofielen 11 WH. Werner De kaarten- en atlassencollectie van het knag in de ub Amsterdam 35 Interactief 3 5 Kartonet 3 3 I Algemene Ledenvergadering 1997 41 Jaarverslagen nvk 1996 4J Jaarverslagen ica 1996 4® Berichten 50 Netwerk 5© Verslagen 53 Aankondiging 5 3 Agenda 54 Besprekingen (met kaartbijlagen) Losse (kaart)bijlagen Hondenkaart Nieuwegein Luzon Island Volcanoes, Filipijnen 3

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 5