M.J. Kraak KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 De hoofdstukken van deel 2 zullen be- halve voorwoord, inhoud enz omvat- ten.: het managen van digitale technieken gegevens voorbereiding data invoer datamanipulatie en -correctie gegevensopslag en gegevensuitwisse- ling plotten en drukken andere producties in de digitale plat- forms kaartrevisie Pißit 3 heeft in 1996 meer dan vol- doende aandacht gekregen dankzij de organisatie van een tweetal seminars. In Santiago de Chile is gedurende het Congresso de Ciencias de la Tierra een belangrijk deel ingevuld door de ica waarbij behalve door de commission 'cartographic map production' mede- werking werd verleend door de com- missies 'Map Use' en 'Education and Training'. Inhoudelijk werd de digitale productie- technologie en de overschakeling van analoge naar digitale technieken in vele facetten gepresenteerd en besproken. Deelnemers uit geheel Zuid-Amerika konden er een week vol lezingen, en- kele oefeningen en excursies bijwonen, hetgeen aan het eind van de week werd gecompleteerd met een certißcaat van deelname. Vooral de productietechnologische stand van zaken in het Instituto Geo- grafico Militär van Chili is op een hoog niveau. Wat blijkt is het feit dat Chili een voortrekkersrol kan speien op allerlei gebied maar zeker op ons ei gen kaartvervaardiging terrein. Naar aanleiding van de dreigende te- loorgang van het aandeel dat kartogra- fie daar zou krijgen is er in de Geologi sche Dienst van Noorwegen, de ngu, een seminar gehouden met als thema het gebruik van kartografische kennis bij de vervaardiging van Geologische Kaarten. In Trondheim zijn er presentaties ge houden voor de medewerkers van de ngu, de directie daarbij inbegrepen. Vooral het verschil tussen siechte en goede kaarten is uitvoerig gepresen teerd waarbij zeer gei'nteresseerd werd gediscussieerd over het al dan niet ge- bruiken van kartografische kennis bij geologische kaartvervaardiging. Als we de berichten mögen geloven is de commissie er in geslaagd om de mogelijke verdwijning van kartografie te stoppen en is kartografie weer springlevend in Trondheim waar het ngu is gevestigd. In Trondheim heeft tevens de jaarlijkse commissievergadering plaatsgevonden. Deze vergaderingen zijn terugkerende activiteiten waarin wordt geevalueerd op vooruitgang met betrekking tot de Terms of Reference van de Commissie en plannen voor de toekomst worden besproken en ontwikkeld. Veelal worden deze vergaderingen ge- bruikt om producten te bekijken op uitvoering en kwaliteit, terwijl de stand van zaken van de productie en de ont- wikkeling daarvan tevens de revue pas- sert. Voor 1997 zijn er verschillende plan nen waarbij de commissie in ieder ge- val flink betrokken zal zijn bij een se minar in Bandung, Indonesie, en het Internationale Kartografische Congres in Stockholm, Zweden. J.F.M. van der Steen De ica commission on Visualization in 1996 Tijdens het verslagjaar is de ica com mission on Visualization eenmaal bij- een geweest en wel aansluitend aan het International Symposium on Spatial Data Handling in Delft van 16 tot en met 18 augustus. Ach, kaartlezen is wel leuk, maar ik vind jouw Het was de eerste bijeenkomst van de commissie na acceptatie van de Terms of Reference tijdens het iCA-congres in Barcelona 1995. Het doel van de bij eenkomst was de deelnemers te laten rapporteren over de voortgang van hun werk, en vervolgens commentaar te krijgen van de overige deelnemers. De bijeenkomst werd bijgewoond door 21 personen. Tijdens de discussies werden 17 working papers besproken die alle te vinden zijn op de webpagi- na's van de commissie (http://www. gis.psu.edu/ica/ iCAvis.html) De meeste van de besproken papers zijn inmiddels, na een uitgebreid review proces, opgenomen in een speciaal pa pieren en elektronisch nummer van het tijdschrift Computers Geosciences. Het speciale nummer zal uitkomen rond het ICA-congres in Stockholm. De besproken onderzoeksthemas liggen op het gebied van de desktop virtual re- ality toegepast op de exploratie geo-re- ferenced information op wereldschaal. De volgende bijeenkomst is gepland voorafgaand aan de iCA-bijeenkomst in Stockholm. De bijeenkomst zal deels samen worden georganiseerd met de iCA-werkgroep Generalisatie. De iCA-werkgroep Map Generaliza- tion in 1995 en 1996 Daar er in 1996 geen verslag is versehe nen over de werkgroep komen hier zo- wel 1995 als 1996 aan de orde. De Terms of Reference van de werk groep zijn: Algemeen: het handhaven van een hoog tempo en interesseniveau tussen de werkgroepleden door middel van bijeenkomsten, Workshops en publi- caties; Organiseren van een jaarlijkse verga- dering; Organiseren van Workshops gelieerd aan de iCA-conferenties; Organiseren van speciale bijeenkom sten in samenwerking met locale or- ganisaties; Uitbrengen van tenminste een publi- catie, dan wel een speciaal nummer van een wetenschappelijk tijdschrift of een boek met workshopbijdragen. De werkgroep werd voorgezeten door dr. Robert Weibel, werkzaam bij het Department of Geography, Universi- teit van Zürich, Zwitserland. De belangrijkste activiteit in 1995 be- stond uit het organiseren van de Workshop Progress in automated map generalization tijdens het ICA-congres in Barcelona. Deze Workshop duurde drie dagen en ging vooraf aan het con gres. De Workshop werd bijgewoond door 32 personen uit 12 landen. Het onderzoek naar automatische generali- satie krijgt momenteel veel aandacht. Vanuit Nederland werd de Workshop bijgewoond door Allan Brown van het ITC en ondergetekende, Aan de hand van körte papers zijn de volgende drie onderwerpen bediscussieerd: kwaliteit van de generalisatie-alterna- tieven bijeenbrengen van de kennis met be trekking tot de generalisatie 48

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 50