N.J. Bakker 49 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 opsporen van conflicterende karto- grafische dementen en het formule- ren van oplossingen daarvoor. De Workshop heeft gefungeerd als een optimaal discussieforum, waarin vele recente onderzoeken zijn gepresen- teerd en getracht is gezamenlijk de be- langrijkste onderwerpen voor verder onderzoek te formuleren. In 1995 is een speciaal nummer van het tijdschrift Cartography and Geographie Information Systems versehenen, dat geheel gewijd is aan generalisatie (vol. 22, nr. 4, okt. 1995). In 1996 heeft een reguliere vergadering plaatsgehad van de werkgroep tijdens het je International Symposium on Spatial Data Handling in Delft. In 1997 zal wederom een Workshop worden georganiseerd voorafgaand aan de iCA-conferentie in Zweden. De iCA-commissie Map Use in 1996 De leden van de kaartgebruikscom- missie van de Internationale Kartogra- fische Vereniging (ica) wonen en wer ken verspreid over de hele wereld. Daarom was er het afgelopen jaar, een jaar zonder grote ICA-conferentie, geen gelegenheid om voltallig bijeen te kö rnen. Wel werd er, door de commissie- leden afzonderlijk of in kleine groep- jes, gewerkt aan de drie hoofdtaken voor de periode 1995-1999. Zo werd er, onder leiding van voorzit- ter Jim Carter, verder gewerkt aan de bibliografie over het onderwerp kaart- gebruik, die toegankelijk moet worden gemaakt via het World Wide Web en die 00k in digitale en andere formaten beschikbaar moet worden gesteld. De elementen van de bibliografie moeten op zodanige wijze worden georgani seerd dat zij van nut zijn voor commis- sies en werkgroepen van de ica en voor vakgenoten in de kartografie en verwante diseiplines. Namens de commissie werden in 1996 bijdragen op het gebied van kaartge- bruik geleverd op de Gis-conferentie in Brno, Tsjechie, en op seminars in Gifu, Japan, en in Santiago, Chili. Ondergetekende, Nederlands verte- genwoordiger in de commissie, heeft, samen met een Griekse collega, vooral gewerkt aan de derde doelstelling: on derzoek naar het gebruik van kaarten op het Internet. Van dit onderzoek zal in 1997 verslag worden gedaan. C.P.J.M. van Elzakker ICA-commissie Marine Cartography in 1996 Na het drukke jaar 1995 is er over 1996 weer minder te melden. Er zijn geen bijeenkomsten geweest, wel zijn alle le den schriftelijk op de hoogte gesteld van de nieuwe 'Terms of reference' en is gewerkt aan de voorbereiding van twee bijeenkomsten in 1997. Kaartje kopen Dat is in de eerste plaats natuurlijk tij dens het i8e iCA-congres in Stockholm van 23 tot 27 juni. En de tweede bij- eenkomst is tijdens CoastGis'97, het 'second international Symposium on gis and Computer mapping for coastal zone management' dat wordt gehou- den van 2 tot 31 augustus in Aberdeen, uk. Meer informatie hierover is te vin- den op http:/www.abdn.ac.uk/geogra- phy/coast/index.htm. M.A. Damoiseaux berichten Oprichting overlegplatform gebruikers TOPvector Momenteel maken meer dan 250 orga- nisaties gebruik van digitale topografi- sche informatie van de Topografische Dienst Nederland (tdn). Het betreft gemeenten, waterschappen, provincies, ministeries, rnaar 00k adviesbureaus, nutsbedrijven en producenten van geo-produeten. Het gaat daarbij vooral om het produet TOPiovector, vaak in combinatie met andere TOPvector-be- standen. Er is een groeiende behoefte onder de gebruikers om de kennis over en erva- ring met het gebruik van deze TOPvec- tor-bestanden met anderen te kunnen delen. Continui'teit en een blijvende af- stemming van deze produeten op de wensen van de gebruikers zijn van be lang. Tevens is er behoefte aan de ont- wikkeling van speeifieke applicaties op TOPvector. Kortom allerlei aspecten, die van gezamenlijk belang zijn voor zowel de gebruikers als de producent van deze geometrische basisbestanden. Op 2 april 1997 is in het gebouw van de Dienst Landbouwkundig Onder zoek van het Staring Centrum te Wa geningen de vereniging Overlegplat form Gebruikers TOPvector OGT) opge- richt. De vereniging wil zieh primair richten op zaken rond TOPiovector, maar 00k zaken die te maken hebben met andere TOPvector-bestanden kun nen aan de orde komen. Het gaat hier dan om 'schaalonafhankelijke' proble men, zoals zaken in de sfeer van con- tracten, levertermijnen, Service enzo- voorts. Inhoudelijke problemen van TOP50vector en TOP250vector komen vooralsnog niet aan de orde. Ook het produet TOP25raster blijft in dit ge- bruikersoverleg buiten beschouwing. Het convenant is ondertekend door de voorzitter van de vereniging, dr.ir. A.K. Bregt rechts) en de adjunct-directeur van de Topografische Dienst, ir. J. van der Linde (links). Het bestuur van de vereniging ogt be- staat uit de volgende personen: dr.ir. Arnold Bregt (voorzitter), dlo Staring Centrum; drs. Gea Neijsen (secretaris/penning- meester), Meetkundige Dienst Rijks- waterstaat; drs. Hans Nobbe, Grondmechanica Delft; ing. Ko van Raamsdonk, waterschap Regge en Dinkel. Er wordt nog gezocht naar uitbreiding van het bestuur met een lid, werkzaam bij een gemeente, en een lid, werk zaam bij een provincie. Op grond van een enquete onder ge bruikers van TOPvector-bestanden heb ben de volgende onderwerpen voor de vereniging prioriteit gekregen: conver- sie (gegevensdefinitie, uitwisseling, combinatie met andere bestanden en gebruik standaards), bestandsopbouw, kwaliteit en bijhouding en financien en gebruiksovereenkomst.

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 51