KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De gebruikers van TOPvector-bestan- den worden binnenkort door de ver- eniging benaderd om lid te worden van het ogt. Voor verdere informatie kunt u zieh wenden tot Ko van Raamsdonk, waterschap Regge en Dinkel, postbus 5006, 7600 ga Alme- lo, tel. 0546-832577, of een van de an dere bestuursleden. J. van Raamsdonk Nationale plaza voor geo-infor- matie op Internet De Internetsite van het Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie (ncgi) vormt vanaf augustus 1997 de toe- gangspoort tot gegevensbanken van geografische informatievoorzieners als het Kadaster, het cbs, ministeries, pro- vincies en gemeenten. Het ncgi wordt een digitale plaza waar vraag en aan- bod op het gebied van geo-informatie bij elkaar komen. Via de plaza zijn niet alleen geo-be- standen te vinden, maar 00k kaartjes, luchtfoto's en statistieken per regio. Daarnaast is het mogelijk om advies te krijgen, gebruikersvragen neer te leg- gen en te discussieren over onderwer- pen als vrije beschikbaarheid van data. Het ncgi wordt een vakbeurs met voor elk wat wils. De beleidsmedewer- ker vindt er een overzichtskaartje van het Groene Hart om in een nota op te nemen, de onderzoeker bodemstatis- tieken, de professional een basisbe stand om zijn geografische informatie- systeem (gis) op te baseren en de bur ger die een huis wil kopen kan er gege- vens opvragen over de kwaliteit van de grond waarop het huis Staat. Om de gegevens in het ncgi zo goed mogelijk af te stemmen op de behoef- ten van de gebruikers zijn er eerst een aantal succesvolle pilots gereal iseerd. Zo stelden de gemeente en de provin- cie Utrecht gezamenlijk informatie be- schikbaar over de kwaliteit van de bo- dem in de provincie. Ook is er een prototype van het ncgi ontwikkeld, 'Idefix' genaamd, dat nu al op Internet te bezoeken is (http://www.euronet.nl/ users/ravi). Inmiddels zijn de pilots geevalueerd. Het prototype Idefix wordt nu door Origin-Den Haag uit- gebouwd tot een volwaardige meta-da- taservice op Internet. Deelnemers in het ncgi zijn: Ravi (overlegorgaan voor geo-informatie), ministerie van vrom, rivm, Kadaster, cbs, Meetkundige Dienst, gemeenten Utrecht en Amsterdam, dlg (Dienst Landelijk Gebied), Topografische 1997-XX111-3 Dienst, dlo Staring Centrum, Natio naal Lucht- en Ruimtevaart Laborato rium en de provincie Gelderland. Ver wacht wordt dat zieh later ook andere provincies en gemeenten zullen aan- sluiten, evenals waterschappen, ingeni- eursbureaus en bedrijven als Tele Atlas en Bridgis. Ook internationaal zijn de ontwikkelin- gen op het gebied van digitale geografi sche informatievoorziening in volle gang. Zowel in Europees verband, via het European Spatial Meta-data Infrast- rueture, als via het National Spatial Data Infrastructure in de Verenigde Staten. Het ncgi neemt actief deel aan deze ontwikkelingen. Aansluiting bij de internationale initiatieven zou een grote sprong voorwaarts betekenen voor een gemeenschappelijke geo-data infra- struetuur op internationaal niveau. normen. Thans is zowat 15% van de totale Belgische oppervlakte uitge- voerd. Ravi netwerk Nieuws uit Belgie Sinds vorig jaar heeft het Belgisch sub- comite voor Cartografie een nieuw be- stuur, waarvan voorzitter prof.dr. J-P. Donnay van de Luikse Universiteit en secretaris prof.dr. D. van Neste van de Leuvense Universiteit. Aldaar is ook het huisadres: i.s.e.g., de Croylaan 42, b 3001 Heverlee. De firma Eurosense te Wemmel heeft een totale bedekking van Viaanderen in kleuren-orthofotokaarten gereali- seerd voor de Vlaamse Administratie. Normaal zijn deze kaarten niet in de handel te verkrijgen. Deze reeks vult de commerciele reeks van gans Belgie op 1:10.000 aan. De firma Geocart bracht vorig kaar een cd-rom Belgie-Luxemburg uit, waarvan ook een gedrukte atlasversie op 1:100.000 op de markt werd ge bracht. Het wegennnet kent hier alle voorrang tegenover de totaal-topogra- fie van de atlas op dezelfde schaal, die door de uitgever Lannoo, Tielt, in sa- menwerking met het ngi te Brüssel te koop wordt aangeboden. Het Nationaal Geografisch Instituut (ngi) te Brüssel heeft zijn topografi sche kaartreeks nu ook aangevuld met een nieuwe 'digitale' reeks, waarvan ook een gedrukte veelkleurige versie op de markt wordt gebracht op de schalen 1:10.000 en 1:20.000. Deze laatste schaal breekt dus met de tradi- tie en met de geünifieerde Europese F. Depuydt verslagen Alledaagse Kartografie - Originaliteit en Haalbaarheid Verslag van het op 7 en 8 oktober 1996 gehouden NVK-congres in het nieuwe iTC-gebouw te Enschede verzorgd door de werkgroep Kartografie en Vormge- ving en de werkgroep Kartografische Produktietechnieken. Door een treinstoring bij de ns kwam een aantal deelnemers helaas met ver- traging bij het ITC. Het welkomst- woord werd - wat verlaat - uitgespro- ken door dr. N. Rengers. Deze haalde twee redenen aan waarom deze studie- dagen op het itc gehouden werden: 25 jaar Kartografie, het ITC op de Boulevard, met een gegroeide specia- lisatie all over the world, opening van het nieuwe ITC-gebouw, hetgeen een goede aansluiting vorm- de op de titel van de dagen Origina liteit en haalbaarheid. Enkele Proble men daargelaten was alles met het nieuwe gebouw toch nog tijdig ge- reed gekomen. De architect heeft la- ten zien wat haalbaar is aan de artis- tieke zijde. Concrete uitwerking, op- timaal gebruik van technische moge- lijkheden en een bruikbaar produet, ook voor de ontwikkelingslanden. De heer Rengers wenste de aanwezigen een paar vruchtbare dagen toe. Hierna volgde het openingswoord van de voorzitter van de nvk, prof. Ferjan Ormeling, die de wens uitsprak dat we die dagen de sterren van de hemel zou- den plukken in de 'Society of Carto- graphy'. Helaas moest hij melden dat prof. Heinrich Berann door ziekte niet aan- wezig kon zijn. Hij verwees naar de expositie die te be zichtigen was en vroeg aandacht voor het gedeelte polderkartografie en het materiaal van King dat tentoongesteld was en niet alleen bedoeld was om het pepermuntgebruik bij kerkbezoek te stimuleren. Voorts wees hij op het door Grolsch in bruikleen gegeven werk van de kartograaf Michels, de panoramakaarten van Wood en de vroege kaartprodueten van de anwb. Ormeling bedankte het itc voor de gastvrijheid die geboden werd en het werk dat voor deze dagen verricht 50

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 52