KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT werd. Hij bedankte de medewerkers aan het congres voor hun inzet en wenste de Organisatoren succes. Frans van der Wel, voorzitter van de werkgroep Kartografie en Vormgeving (opgericht in 1994), bracht de doelstel- lingen van de werkgroep naar voren: het stimuleren en (verder) ontwikkelen van de kaart als symboolontwerp en het versterken van de aandacht voor vormgevende aspecten binnen het gis- tijdperk. Hij wees er tevens op dat dit de eerste keer is dat de werkgroep een dergelijke activiteit organiseerde en dat een en ander in samenwerking met de werk groep Kartografische Productietech- nieken tot stand is gekomen. Na en mede vanwege een lange voor- bereidingsperiode konden lezingen, Workshops, expositie en andere activi- teiten gecombineerd worden. Prof. Paul Mijksenaar's lezing: 'Een broodje Kartografie- uit het dagelijks menu van de Nederlander - volgde de Nederlanders van 's ochtends vroeg thuis tot het naar bed gaan, en bleek een succes. Hierbij werd kaartmateri- aal van diverse bronnen uit Nederland vergeleken, met name een aantal pro- ducten van krantenkartografie waarbij het journalistieke aspect overheerste. Met een paar voorbeelden gaf hij zijn bedoeling weer, zoals het onderschei- den van hoofd- en bijzaken, wat vaak moeilijk is; hij had dan 00k veel kri- tiek op de vertoonde kaartbeelden. Hij bestempelde de Shell 1:250.000 kaart als een typisch Falkplan-product, vond de Openbaar-vervoer-kaart van de ns veel te druk (buslijnen vaak onlees- baar). Daarentegen was er lof voor de Michelinkaart waarop haarscherpe beei den en zelfs leesbaar de doorrijhoogten vermeld staan. Mijksenaar vertoonde dias van goed en siecht kaartmateriaal met nadruk op de mislukkingen. Michel van Elk leidde het project De tijd in beeld in met ervaringen uit de praktijk bij dagblad Trouw waar hij werkzaam is als kartograaf. Hij gaf de toehoorders aan de hand van voorbeel den enig inzicht in het snelle produc- tieproces en bood de deelnemers een exemplaar van de krant van die dag aan waarin het product (een kaartfrag- ment) was versehenen. Paul Ariese en Richard van der Horst, Studenten aan de Hogeschool voor de Künsten te Kampen, vertelden hoe hun ontwerp voor een kalenderblad tot stand was gekomen en gaven de beperkingen aan. Voor hen was het niet eenvoudig geweest om het karto- grafie-aspect hier in te brengen. Een aantal onderwerpen en begrippen, plus typerende kenmerken, vormden samen met de typografie de basis voor het ontwerp. De combinatie van de in- gredienten viel tegen en een poging een 3D-projectie te integreren gaf niet het gewenste resultaat. Uiteindelijk kozen zij voor de route van A naar B door en op Parijs. Punten uit het onderzoek en sfeerbepalende elementen werden ge combineerd. Hoewel de route die be- paald en bewerkt werd tot een kaartuit- snede voor het kalendarium misschien als raakvlak niet astronomisch verant- woord kon heten, hadden zij toch veel plezier beleefd aan de opdracht. Een Verhaal uit de praktijk werd ver- teld door Elvira Ferwerda en Cees Kla- renbeek van Oranjewoud. In het kort werd een uiteenzetting gegeven van dagelijkse problemen, zoals beperkte tijd en middelen en de moeilijkheden die er regelmatig zijn met het aangele- verde bronmateriaal. Eveneens gaven zij aan hoe kartografen en vormgevers binnen de afdeling Vormgeving, Kar tografie Reproduktie met elkaar sa menwerken om aan deze problemen het hoofd te bieden. Bij het ontwerp van het kalenderblad is aan verschillende collega's gevraagd de route die zij naar het werk nemen te tekenen. Hierin blijkt een enorme diversiteit te zitten, zowel in teken- techniek, in aandacht voor details, als in de route zelf. Er zijn namelijk vele wegen die naar Rome leiden. Deze 1997-XX111-3 schetsen zijn samen met een kalendari um digitaal verwerkt tot een aantrek- kelijk kalenderblad. Heiaas was prof. Berann, wegens zwakke gezondheid, op het laatste mo- ment niet in Staat gebleken de reis naar Enschede te maken. In plaats daarvan schetste Ferjan Ormeling, ogenschijnlijk niet gehinderd door een körte voorbereidingstijd, een overzicht van zijn werk. Ormeling vertoonde hierbij een diacollectie van Berann die hij op voortreffelijke wijze van com- mentaar voorzag. Chronologisch werd een beeld gegeven van zijn werk, van zijn ontwikkeling en - aan de hand van persoonlijke ervaringen - van de mens Berann. Zijn verhaal is gepubliceerd in KT 1997.XXIII.1 (pp. 19-24). De inleiding van Ton Mank, docent kartografie bij het itc, was bedoeld als toelichting bij de Workshops die gedu- rende de congresdagen konden wor den bezocht. Hij zette kort uiteen wat er gedaan kon worden voor en döör de deelnemers. Daarnaast kregen de deelnemers groepsgewijs een rondleiding door het nieuwe complex. De eerste dag werd afgesloten in een sfeervol restaurant in Enschede. De avond werd met een ge- zellig samenzijn in internationale am- biance voortgezet. Het openingswoord van de tweede dag was aan Johan A. M. Smeulders, voor zitter van de werkgroep Kartografisch Productietechnieken. Hij memoreerde kort de geschiedenis van de werkgroep sinds 1979. Bij de samenwerking van Prof. Ormeling ab 'explicateur' bij de diapresentatie van Berann. 51

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 53