KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 De Workshops hadden de medewer- king van een groot aantal instellingen en bedrijven en de 7ro«z^kartografen onderhielden voor deze gelegenheid een verbinding met het dagbladcon- cern in Amsterdam. De activiteiten werden beide dagen druk bezocht en de Organisatoren kunnen tevreden zijn. Prof. Daels met de vraag: 'Wat sta (stond) ik te doen?' eenzetting aan de hand van niet alle- daagse voorbeelden. Daels Steide zichzelf de vraag: 'Wat sta ik te doen?', en vervolgde dat hij aan het eind van zijn verhaal zieh zou af- vragen: 'Wat stond ik te doen?'. Karto- grahsche produeten proberen te begrij- pen, kartografische produeten probe ren te verwerken, internationale gevoe- lens op dit terrein. Hij sprak zijn verwondering en be- wondering uit voor de kaartmakers, die onafhankelijk van elkaar kaarten maken over de gehele wereld, die be- antwoorden aan de behoeften van Vol keren over de gehele wereld. Wij be- perken ons meestal tot eigen behoef ten, in eigen omgeving, eigen land; be- perking tot herkenningspunten, ver- scheidenheid in landsbeeld. De gevoelens beperken zieh tot 'het zieh te kunnen localiseren' waarbij de reali- teit verloren gaat. Hij haalt de kadastrale funetie van de kartografie aan, eigen- doms- en gebruiksrechten, en gaat terug in de geschiedenis van de kartografie. De volgende spreker was Philippe de Maeyer, manager departement karto grafie Photogravure De Schutter, Ant werpen. Zijn onderwerp was: (On)Mo- gelijkheden van conversies. Hierbij sprak hij vanuit het productieproces over wat men zieh hierbij moest voorstellen. De expositie van ontwerpen en verza- melingen, waaronder Grasduinen, Collectie Michels, anwb, King Atlas e.a., trok veel belangstelling. De verrassing Boterhammen in het park op het programma werd zeer gewaar- deerd en het moet gezegd dat de body- painter Anton Ten Dam zijn vak ver- stond. Een berglandschap met wegen vormde de kartografische achtergrond waarin het model werd weggeschil- derd. Dit onderwerp deed ten Dam voor het eerst. Met alle respect voor het model dat, bijna ongekleed, uren moest stilstaan. De expositie met bijzonder materiaal werd goed bezocht. Ook de verzorgers van de Workshops en de inrichters van de tentoonstelling mögen niet vergeten worden. De ont- werper van het logo, Jan Schilder, had er weer veel tijd in gestoken en dank is hier eveneens op zijn plaats. Tenslotte zijn de organiserende werk- groepen dank verschuldigd aan Photo gravure De Schutter in Antwerpen, die niet alleen voor een spreker zorgde maar eveneens het grafisch traject tot en met de druk van de Kartografische de twee organiserende werkgroepen zijn vele aspecten in beide dagen ver- mengd. Als voorbeeld haalde hij de kaart in de krant aan, gemaakt in de Workshop, bij het artikel over de Utrechtse binnenstad 'Laat de auto rij- den. Een typisch voorbeeld van haal- baarheid in alledaagse kartografie. De lezing van prof. Luc Daels, emeri- tus hoogleraar regionale geografie, spe- cialisatie landschapsgeografie en land- schapsarchitectuur, van de Universiteit van Gent, droeg als titel: Hier en nu een punt in de realiteiten was een uit- Prof. Michael Wood, president van de International Cartographic Association en hoogleraar aan het Department of Geography, University of Aberdeen hield de laatste lezing van de congres- dagen: Art, skills and technology in everyday cartography. Elvira Ferwerda had voor haar Workshop veel belangstelling. De indeling in drie delen is als volgt: data-import, datatransformate en data- export. De data-import kan bestaan uit een digitaal bestand, een uitwisse- lingsformaat of een standaard indus- trieel formaat. Belangrijk is te weten welke Software werd gebruikt, welke versie, op welk platvorm enz. Anton ten Dam en zijn model aan het (kartografisch) werk. 52

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 54