BESPREKINGEN Hondenkaart Nieuwegein. 4e editie. Uitgave: Gemeente Nieuwegein, 1997. Kartografie: Bosma Grafiek Nijmegen. Formaat A2, 4-kleurendruk door De Lekstroom bv Nieuwegein. [De kaart is als bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd] De Hondenkaart Nieuwegein opnieuw bekeken In juni 1985 had de gemeente Nieuwe gein een primeur met de uitgave van een speciale hondenkaart, waarop men kon zien waar de honden wel of niet vrij mochten rondrennen. Omdat het zo'n goed initiatief was van de ge meente, is er uitgebreid aandacht aan die kaart besteed in de rubriek Kaart- gebruik van het Kartografisch Tijd- schrift (1986.1). Het is blijkbaar zo'n goede Service aan de hondenbezitters dat er inmiddels een vierde editie van de kaart is uitgebracht. Omdat de kaart geheel nieuw is vormgegeven zal hier het ontwerp opnieuw worden be- sproken en zullen de gebruiksmoge- lijkheden weer worden getoetst. Het kartografisch ontwerp van de nieuwe editie van de Hondenkaart Nieuwegein is door Bosma Grafiek in Nijmegen uitgevoerd, in opdracht van het Bureau Geo- en Vastgoedinforma- tiecentrum van de gemeente Nieuwe gein. Voor de uitgave zijn de Sector Stadsbeheer en de Afdeling Voorlich- ting van de gemeente Nieuwegein ver- antwoordelijk. De redactie is de ge meente Nieuwegein zeer erkentelijk voor het opnieuw ter beschikking stel len van deze kaartbijlage. De eerste editie bestond uit een uitsne- de uit de Topografische Kaart rrio.ooo, waarop verder alleen met groene en rode vlakken gebieden met speciale re- gelingen voor honden waren aangege- ven. Die kaart vereiste van de gebrui- kers zowel een enorme kaartleesvaardig- heid als kennis van de gemeente om de dichtstbijzijnde uitrengebieden te vin- den. De nieuwe kaart is waarschijnlijk afgeleid uit een gemeentelijk bestand en speciaal aangepast aan de doelstellin- gen: iedereen een helder overzicht te bieden van de locaties van de uitren- of verbodsgebieden in relatie tot zijn eigen huis. Daartoe is alle informatie die daarvoor niet relevant is weggelaten en zijn de orientatiemogelijkheden sterk verbeterd door toevoeging van de wijknamen en van de belangrijkste 1997-XX111-3 straatnamen. Belangrijke structureren- de dementen zoals de snelwegen rond Nieuwegein en de stadsautoweg zijn speciaal benadrukt met een gele invul- ling. In plaats van de zwarte huizensig- natuur is er voor een vriendelijker grij- ze bebouwingssignatuur gekozen, en het wit van de overige gebieden is ver- vangen door een lichtgroene achter- grondkleur. Hierdoor komen de overi ge wegen, met hun witte invulling, be- ter uit. De waterwegen zijn nu geluk- kig blauw ingevuld (dat alleen al maakt een geweidig verschil met de eerste editie). Alle relevante instellin- gen voor honden (bezitters) zoals die- renartsenpraktijken, asiels en gemeen- tehuis (om de hondenbelasting te be- talen) zijn op de kaart met een duide- lijk en opvallend symbool aangegeven. De kaart is nu een schoolvoorbeeld van goede integratie tussen kaart en tekst, wat duidelijk een meerwaarde oplevert. De informatie uit de kaart is in de tekst verder toegelicht (telefoon- nummers en adressen van de dierenart- senpraktijken bijvoorbeeld), en de tekst- informatie wordt in de kaart duidelijk gelokaliseerd of, zoals we nu moeten zeggen, gevisualiseerd. Het Sterke vorm- gevingselement uit de eerste editie, na- melijk het gebruik van associatieve stoplichtkleuren om de gebieden aan te geven waar het los laten lopen van de honden wel mag, c.q. waar honden nööit mögen komen, is gelukkig ge- handhaafd. Is er dan niets meer te wensen? Na- tuurlijk wel. Er zitten nog een paar dis- crepanties tussen de tekst op de achter- kant en de kaart. In de tekst heeft men het over rode, groene en witte gebie den. Dat klopte nog met de vorige edi tie, maar op de kaart is die witte tint inmiddels vervangen door een licht groene achtergrondtint. In de tekst wordt de Cityplaza genoemd, terwijl die niet met naam op de kaart Staat aangegeven. En het dierenasiel in Klap- hek Staat niet in de tekst genoemd. Het parkeersymbool en de enkele grijze lij- nen, die waarschijnlijk wandelpaden of onverharde wegen aangeven, kunnen nog in de legenda worden opgenomen. Het donkergroen van de uitrengebie den moet nog wat lichter worden ge- maakt om de zwarte tekst erin zicht- baar te maken. Dat is zo verholpen op de volgende editie. Iets bewerkelijker om aan tege- moet te komen is het volgende com- mentaar: Probeer waar de ruimte dat toelaat de groen of rood ingekleurde gebieden een naam te geven. Dat is een enkele keer gebeurd (Lotus Plant- soen, Park de Buurt) maar meestal niet, en het lijkt me zoveel makkelijker voor de communicatie tussen hondenbezit ters onderling of tussen hen en de ge meente. Redactioneel gezien zou ik nog een aantal parkeerplaatssymbolen toe- voegen (bij de Montageweg, de Struc- tuurtunnel, en de Nevelgaarde bij voorbeeld) en wat aan de tunnels doen: een tunnelsymbool invoeren, zodat dui delijk wordt dat al die kleine weggetjes niet in het niets verdwijnen maar onder de stadsautowegen doorlopen. Dat stond wel goed aangegeven op de eer ste editie, tenminste voor degenen met een grote kaartleeservaring. In de bespreking van de eerste editie stond dat de Plantsoenafdeling van de gemeente Nieuwegein met de uitgave van de kaart haar nek had uitgestoken omdat "iedereen nu het beleid kan toetsen". Met de duidelijke schaalstok van 500 m kan men nu bijvoorbeeld nagaan of iedereen wel binnen 500 m een uitrengebied voor zijn hond heeft. Dat blijkt in de wijk Zandveld, in het oosten van Merwestein en verder ten noorden van de Graaf Florisweg en bij de Smient niet op te gaan. De kaart Iaat 00k zien wat de belemmeringen zijn om längere wandelingen te maken met de hond. Er zijn een aantal knel- punten waar groene linten worden on- derbroken door rode vlakken zoals bij de Herte(n)weide in Batau-Noord of bij de Lohengrinhof in Zuilenstein. Het leuke is dat uitgifte van een kaart zulke dingen inzichtelijk en bespreek- baar maakt en tot een grotere partici- patie van de burgers leidt. De tekstinformatie achterop de kaart is zeer 'to the poinfide tekst is goed ge- structureerd en duidelijk opgebouwd. met een algemeen deel, een deel over het lezen van de kaart, en duidelijke in formatie over de Hondenbelasting (maar waar zit het Bureau Financiele Informatie en Belastingen?) en over In- jecties en preventie, waarbij zowel Pro blemen als oplossingen goed zijn ver- woord. Afsluitend kunnen we zeggen dat de gemeente Nieuwegein nog steeds aan de leiding gaat (er zijn inmiddels 00k andere gemeenten met speciale hon- denkaarten) met een plezierig ogende kaart met duidelijke orientatiemoge lijkheden die de burgers goed laat zien waar welke voorzieningen voor hon- 54

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 56