KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT den zijn. En, zoals gezegd, de folder is een schoolvoorbeeld van goede inte- gratie tussen kaart en tekst, waarbij de Sterke kanten van elk medium zijn ge- bruikt en goed op elkaar zijn afge- stemd. F.J. Ormeling De gemeentelijke kadastrale balie. s-Gravenhage: vng uitgeverij, 1996 48 pp. Formaat 23 x 15 cm. isbn 90 322 7611 5. Prijs 16,50. Wie een huis, bouwkavel of ander on- roerend goed wil kopen, moest voor informatie tot nu toe op twee verschil- lende adressen zijn. Voor eigendoms- gegevens zoals hypotheken, beslagleg- gingen en zakelijke rechten, moet men naar een van de vijftien landelijke ves- tigingen van het Kadaster. Maar voor informatie over bestemmingsplannen, belastingen, gebruiksbeperkingen en subsidies moet men bij de gemeente zijn. Dat zal veranderen als de ge meentelijke kadastrale balie is inge- voerd. Dan hoeft de burger nog maar naar een adres. De gemeente is dan na- melijk direct aangesloten op de bestan den van het Kadaster. Daarvoor zijn allerlei afspraken gemaakt tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten (vng) en het Kadaster. Deze af spraken zijn voorbereid door de pro- jectgroep 'Kadastrale balie bij gemeen- ten'. Hun adviezen zijn inmiddels inte- graal overgenomen door de raad van bestuur van de Dienst voor het Kadas ter en de Openbare Registers en de di- rectie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en vastgelegd in het hier besproken boekje. De afspraken hebben onder meer be- trekking op de aard van de informatie die verstrekt kan worden: de administratieve gegevens uit het akr (geAutomatiseerde Kadastrale Registratie); de grafische gegevens uit het lki (Landmeetkundig en Kartografisch Informatiesysteem) of een analoge set kadasterkaarten waar het lki nog niet beschikbaar is; de registratie van hypotheken; waar nodig 00k de registratie van schepen en in toekomst 00k van luchtvaartuigen. Dat alles betreff alleen de actuele en niet de historische gegevens. Verder zijn afspraken gemaakt over het wette- lijk kader waarin de balie fungeert, de aansluiting op het computernetwerk en de tijden waarop de informatie on line beschikbaar is. Daarbij is openstel- ling op koopavonden meegenomen. Ook is een regeling opgenomen over de naamsvermelding op de te verstrek- ken stukken. Immers, gemeentelijke informatie over vastgoed moet duide- lijk te onderscheiden zijn van de kada strale informatie, omdat dit verschil- lende bronnen zijn met verschillende wettelijke rechten. De balieambtena- ren worden door de gemeenten aange- wezen, maar moeten wel een nader omschreven opleiding volgen. Verder is een uitgebreide berekening opgeno men over het bedrag dat de gemeente aan de burgers in rekening brengt voor de verstrekte informatie en over het deel dat hiervan aan het kadaster wordt afgedragen. Omdat op het mo- ment van schrijven nog niets bekend was over aantallen verstrekkingen door gemeenten, zal een en ander in decem- ber 1997 geevalueerd worden. Tot slot zijn een vijftal bijlagen opgenomen, waaronder een modelcontract tussen gemeente en kadaster. Het zal duide- lijk zijn, dat dit boekje zieh niet rieht op de burger, maar op ambtenaren en andere belangstellenden, die betrokken zijn bij het verstrekken van kadastrale informatie. Het boekje is versehenen in de Vast- goedreeks van de vng. Andere titels in deze reeks zijn onder meer: Waar taken elkaar raken, met voorstellen over de geometrische kwaliteit van coördinaat- bestanden, kadastrale perceelsvorming en aanwijzing van eigendomsgrenzen bij samenwerking, aangevuld met de interimrapportage over uitwisseling van digitale kadastrale informatie. En Op verzoek uitgewerkt dat een handrei- king bevat om de gemeentelijke regel- geving op vastgoedgebied in te voeren of aan te passen. M.A. Damoiseaux De Grote Bos@tlas Statistiek 97/98 De Kleine Bos@tlas Topografie Europa Groningen: Wolters-Noordhoff, 1997. De Bosatlas gaat digitaal! Het kon niet uitblijven. Vorig jaar ver- scheen als bijlage zowel bij de Grote Bosatlas als bij de Kleine Bosatlas een gratis los katern met zestien bladzijden tabellen: de Basisstatistiek 1996-1997. Hierin wordt statistische informatie I997-XXIII-3 gegeven over allerlei thema's zoals be- volking, werken, economie en milieu. En dat voor Nederland, Europa en de wereld. Om het gebruik te vergemak- kelijken werden in deze atlassen tevens nieuwe kaarten opgenomen, met de indeling van Nederland in gemeenten, in Economisch Geografische Gebieden en coROP-gebieden. Deze indeling wordt ook gebruikt in de Basisstatis tiek. Maar om zinnig met deze grote hoeveelheid geografische informatie om te kunnen gaan, is er al snel be- hoefte aan een digitale versie. En dat hebben ze bij Wolters-Noordhoff ook begrepen. Met ingang van het nieuwe schooljaar 1997-1998 verschijnt er een digitale bijlage bij de Grote Bosatlas on der de naam: De Grote Bos@tlas Statis tiek 97/98. Dit programma Staat op twee HD-dis- kettes en is geschikt voor Windows 3.1/3.11 en Windows 95. De installatie gaat probleemloos en geheel volgens Windows-standaard. Wel ontbreekt een uninstaller voor het weer verwijde- ren van alle programma-onderdelen. Er is geen informatie gegeven over de minimumeisen waaraan de apparatuur moet voldoen, dus moet men uitgaan van dezelfde eisen als voor Windows worden gesteld. Het programma laat zieh eenvoudig installeren en draait in ieder geval snel genoeg op een Penti um 60 met 16 Mb geheugen. Wel was af en toe veel activiteit van de harde schijf waarneembaar. Ook is het nog niet geheel stabiel: soms zijn er fout- meldingen of kunnen grafieken niet meer herberekend of doorgebladerd worden. Het programma loopt dan ge- lukkig niet vast en voor herstel is het voldoende om de Bos@tlas Statistiek af te sluiten en weer opnieuw op te starten. De interface vraagt wat gewen- ning omdat deze niet standaard-Win- dows is. Soms is het even zoeken, maar het werkt in het algemeen goed en ziet er ook aantrekkelijk uit. Bovendien is alles ruim voorzien van duidelijke hulpteksten. Alleen een alfabetische zoekmogelijkheid ontbreekt in de hulpfunctie. Het programma is niet alleen een geo grafische databank, maar tevens een kaartgenerator. Het bestaat uit vier de- len: Onderwerp, Tabel, Grafiek en Kaart, die in tabbladen zijn onderge- bracht. In het deel Onderwerp kan men een of meer onderwerpen selecte- ren, op dezelfde manier als men in Windows bestanden in een lijst op- zoekt. De gegevens worden vervolgens als kolommen weergegeven in het deel Tabel. Daar kunnen de gegevens van 55

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 57