nvreiiWiiSI rsiwisisim^iBrvEän Ajn| 0 4Ür 57 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT landsgrenzen, hoofdsteden, rivieren en wel erg schematische bergen zonder schaduwering. Autowegen en spoorlij- nen ontbreken. Mede daardoor oogt het geheel wat kaal. Bij het inzoomen verschijnt er een apart overzichtskaart- je, waarin een kader het weergegeven gebied toont. Dit kader kan men met de muis verplaatsen, om een andere uitsnede in beeld te krijgen. Het pro- gramma kent vier mogelijkheden om topografie te bedrijven: Oefenen, Quiz, Spei en Zoeken. In het deel Oefenen kan de leerling zijn topografische kennis op drie moeilijk- heidsniveaus testen. Dat kan door van een geografisch element de juiste naam aan te klikken in een lijst, of door bij een gegeven naam de juiste ligging in de kaart aan te wijzen. Daarbij wordt de score bijgehouden en grafisch weer gegeven. In het deel Quiz moet men op drie niveaus vragen beantwoorden uit een lijst, die de hele kaart bedekt. De gebruiker kan deze lijst met de muis opzij schuiven om even te spie- ken als men het antwoord wil weten. Ook hier wordt de score bijgehouden (alleen van de antwoorden, niet van het spieken). Het deel Spelis, het leukst om te doen: er komt van links een land aanvliegen, dat met de muis naar de juiste plaats op de kaart moet wor den gesleept. Daarbij wordt niet alleen de score bijgehouden, maar ook de tijd. En om het dynamische aspect te versterken, draait bovenin een wereld- bol mee. In het deel Zoeken kan men zijn topografische kennis verbeteren door een naam in de lijst aan te klik ken, waarna het betreffende element in de kaart van kleur verschiet. Ook kan een element in de kaart worden aange- klikt, waarna de bijbehorende naam verschijnt. Hierbij kan men zelf de on- derwerpen kiezen (landen, hoofdste den, wateren, bergen, e.d.) en alleen die zijn ook in de kaart zichtbaar. Het idee voor een topografie-program- ma is niet nieuw, een jaar of tien gele- den was er al een eenvoudige versie voor onder meer de Commodore 64, compleet met een speelse helicopter. Dat werd helaas siecht verkocht, maar des te gretiger gekopieerd. Hopelijk heeft Wolters-Noordhoff nu meer suc- ces met de Kleine Bos@tlas Topografie, want in tegenstelling tot Statistiek is dit niet gratis bij de atlas, maar moet afzonderlijk worden aangeschaft en gaat rond de 75,- kosten. M.A. Damoiseaux 1997-XX111-3 Easy Travel Pro. Elektronische routeplanner op CD-rom met alle Straten van Nederland. Eindhoven: Andes Electronics Suurland Falkplan bv, 1996. Adviesprijs f 349,-; winkelprijs 229,-. Bij het bespreken van een papieren kaart of atlas is een tafel en stoel meestal voldoende. En dat meubilair wordt verder niet beschreven, omdat het niet van invloed is op de bruik- baarheid van het product zelf. Bij elek tronische producten is dat anders: daarvoor is een Computer nodig en de mogelijkheden daarvan bepalen voor een belangrijk deel de bruikbaarheid van het product. Voor Easy Travel Pro zijn de door de uitgever minimaal aan- bevolen systeemeisen: een 486 dx Com puter, Windows vanaf 3.1, svGA-scherm, 8 Mb geheugen en een cd-rom speler. Het programma is voor deze bespre- king getest op een Pentium 60 met Windows 95, 16 Mb geheugen en een 2-speed cd-rom speler, aangevuld met een Canon Bjc-4000 kleurenprinter. En dat werkte prima, zonder lange wachttijden. Daarna is ook nog een körte test uitgevoerd op een Pentium 133 met 32 Mb geheugen en een 4- speed cd-rom speler, maar dat gaf geen noemenswaardige versnelling. De installatie gaat eenvoudig en is in enkele minuten gebeurd. Daarbij krijgt men ook de licentie-voorwaar- den te lezen, waarin onder meer Staat, dat het niet is toegestaan de gegevens "te gebruiken voor produktie van kar- tografische werken in welke vorm dan ook". Men zij dus gewaarschuwd! Bij de installatie wordt 35 Mb data op de harde schijf gezet. 412 Mb data blijft op de cd-rom, die voor gebruik van Easy Travel Pro dus altijd geladen moe- ten zijn. Het programma is een combinatie van een elektronische stratenatlas en een routeplanner. Als stratenatlas bevat het volgens de uitgever alle Straten van Nederland plus de namen ervan en dat zijn er ruim 200.000. Dit kon niet worden nageteld, maar bij steekproe- ven werd wel iedere gezochte straat ge- vonden. Easy Travel Pro bevat kaarten van Ne derland op zes verschillende schaalni- veaus: land (1:1.500.000), provincie (1:500.000), Streek (1:150.000), stad (1:50.000), dorp (1:15.000) en wijk (1:5.000). Bij het inzoomen worden steeds meer details zichtbaar en op de grootste schaal worden vrijwel alle straatnamen weergeven. De namen worden automatisch volgens de as van de weg geplaatst. Dat gaat meestal goed, maar soms is de naam niet of moeilijk leesbaar. En is de naam door plaatsgebrek niet weergegeven, dan kan deze worden opgevraagd door het aanklikken van de straat met de muis. Dan krijgt men in een apart venster de naam te zien, samen met informatie over eenrichtingsverkeer, wegklasse en wegtype. Bij het uitzoomen wordt steeds meer informatie weggelaten, zo- dat men op een kleinere schaal ook Plannet "NW= ICE-WS' OJUitMT« Vertrek Afstand Aankomst 0:00:00 Straat rozenstraat Straat zeedijk Bestand £aart Planner Route Adressen Venster Instellingen Help SrRWT Verb Ii it Vertrek Locatie 0:04:27 Totaal, Afstand: 2.5Km Tijd: 0:04:27 Kosten: Fl 6.27

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 59