KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 een sterker gegeneraliseerd beeld krijgt. Ook dan kan men nog steeds door aanklikken straatnamen opvra- gen, terwijl de Straten zelf niet meer zichtbaar zijn. Dat is weinig zinvol en die mogelijkheid had op kleinere scha len beter uitgeschakeld kunnen wor den. Soms verloopt het in- en uit- zoomen onlogisch. Zo worden kleine plaatsen op het stads- en wijkniveau wel met een stip weergegeven, maar op het tussenliggende dorpsniveau niet. Ook vliegvelden worden op dat tus- senniveau niet juist weergegeven, een kennelijke programmeerfout. De legenda is afzonderlijk op te roe- pen, evenals de schaalbalk. Als extra kan ook een klein venster met heel Nederland geopend worden, waarop de locatie van het getoonde deel zicht baar is, maar waarmee men ook snel naar een ander deel van het land kan springen. Wanneer men dit venster echter minimaliseert, is het niet meer terug te roepen en wordt het program- ma ook instabiel. Daar moet de pro- grammeur dus ook nog even naar kij- ken. In het algemeen geldt, dat het platteland nogal mager is weergegeven, zeker gezien de ruimte die de grootste schaal daarvoor biedt. Verder worden geen voet- of fietsveren weergegeven, maar alleen autoveren. Dat laatste ge- beurt alleen op de drie grootste schaal- niveaus, wat een goede zaak is. En op de grootste schaal worden ook alle vrij- liggende fietspaden apart weergegeven. Naar namen van wateren zal men ech ter vergeefs zoeken. Binnen de bebou- wing worden industrieterreinen en universiteiten apart weergegeven, maar dat laatste zeer onvolledig. Jammer is ook dat de weergave aan de grens ab rupt stopt, waardoor er in de grens- streek geen routes via een stukje Belgie of Duitsland zijn te plannen. Easy Travel Pro bevat ook een database met speciale locaties. Dat betreft toe- ristische attracties (Efteling, Artis, Ma- durodam en dergelijke), spoorwegsta- dons, burgervliegvelden en knooppun- ten van snelwegen. Afgezien van de naam wordt hierover geen nadere in- formatie gegeven, zodat het gebruik ervan erg beperkt is. Er kan ook slechts een categorie tegelijk worden weergegeven. Standaard gebeurt dit met een pictogram, dat op de klein- schalige kaarten veel te veel plaats in- neemt. De gebruiker kan dat verande ren in een stip, maar het zou handiger zijn als dat automatisch zou gaan bij het uitzoomen. Bij het opvragen van een straatnaam krijgt men ook een verwijzing naar de bladzijde en locatie in de Robas Atlas van Nederland 1:100.000, die eiders in dit nummer wordt besproken. Deze verwijzing lijkt mij minder zinvol. Na- tuurlijk kan men de atlas makkelijk meenemen en de werkende cd-rom niet, althans niet zonder dure laptop, maar men kan wel ieder gewenst frag- ment uitprinten. En in principe geeft de atlas een beter overzicht met meer details op groter formaat, maar dit wordt in Easy Travel Pro juist zo goed gecompenseerd door de mogelijkheid van in- en uitzoomen, waarbij niet al leen de schaal verändert, maar ook de hoeveelheid weergegeven details. Men kan niet alleen Straten zoeken door aanklikken op de kaart en in te zoomen, maar ook door de plaats- en straatnaam in te typen en zelfs ook door het opgeven van de postcode. Dit laatste is onder meer uitgeprobeerd op een van de längste Straten van Neder land: de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Volgens het Postcodeboek zijn hier de postcodes 2517, 2555, 2563 en 2564 van toepassing, maar voor de laatste twee gaf Easy Travel Pro alleen Straten in de omgeving. Bij de eerste twee ging het wel goed en kon door het opgeven van aanvullende letters onderscheid worden gemaakt tussen de Laan van Meerdervoort en de om- ringende Straten. De zoekroutine zet een pijl in het midden van de straat. Voor gewone Straten is dat meestal vol- doende, maar de Laan van Meerder voort is 6 km lang (opgemeten met Easy Travel Pro!) en dan is een nauw- keuriger aanduiding gewenst. Voor de routeplanner-functie kan men een begin- en eindpunt aanwijzen op de kaart, of als adres opgeven via een tabel. Verder zijn er maximaal 14 tus- senpunten mogelijk, wat zeer handig is voor bijvoorbeeld een bezorgdienst. De planner berekent vervolgens auto matisch de beste route en de beste volgorde van de tussenpunten. Die volgorde kan men overigens ook zelf kiezen, bijvoorbeeld wanneer men eerst iets moet ophalen, wat eiders moet worden bezorgd. Een route van Den Haag naar Utrecht met 3 tussen punten wordt in enkele seconden uit- gerekend tot op straatniveau. Dit kan men vervolgens op de kaart zichtbaar maken en eventueel afdrukken, maar ook in lijstvorm met een opsomming van alle straatnamen en de acties (linksaf, rechtdoor enz.). Jammer is wel, dat men tussenpunten niet afzon derlijk kan verplaatsen, maar alleen via het plannermenu verwijderen. Begin- en eindpunt kunnen wel met de muis verplaatst worden. Merkwaardigerwijs behouden ze dan de naam van de oor- spronkelijke straat, maar geven wel de nieuwe afstanden. Waarschijnlijk ook een programmeerfout. De routeplan- ner biedt de mogelijkheid om de kort- ste, de snelste of de zuinigste route te kiezen. Dit is mogelijk omdat aan ie der wegtype een snelheid is gekoppeld, die echter door de gebruiker aangepast kan worden, evenals de kosten per km en per uur van het te gebruiken voer- tuig. Easy Travel Pro houdt uiteraard rekening met eenrichtingsverkeer en de gebruiker kan zelf wegen tijdelijk gesloten verklaren. Jammer dat het eenrichtingsverkeer niet grafisch wordt weergegeven, bijvoorbeeld met een pijltje zoals in stratenboeken gebruike- lijk is. Ook klopt deze informatie niet altijd. Bij het plannen van een route in Amsterdam van de Rozenstraat naar de Zeedijk ging de gevonden route twee- maal tegen het eenrichtingsverkeer in. En dat terwijl dit wel goed Staat in het 101 Stedenboek van Falkplan uit 1989. Eiders gaat het soms ook fout: in de Oostweg van Zoetermeer zit ten on- rechte ook een stukje eenrichtingver- keer. Op dat punt moet de stofkam eens door de database. De bediening van Easy Travel Pro is zeer gebruikersvriendelijk. Veel hande- lingen zijn op meerdere manieren uit te voeren: door aanklikken in de kaart, via uitklap-menu's en door middel van een knoppenbalk. Daarnaast zijn er ook functietoetsen voor mensen die daar de voorkeur aan geven. Met de rechtermuisknop kan ook een handig menu worden opgeroepen voor locatie zoeken en zoomen. Er zit ook een be- knopte papieren handleiding bij, die wel duidelijk is, maar geen index be vat. Dat laatste zit wel in de uitgebrei- de help-functie van het programma zelf. Ook het printen gaat goed, alleen wordt soms een 'nieuwe regel' als een 'nieuwe bladzijde' doorgegeven, waar door tekst boven en onder een kaart- fragment op een apart vel papier wordt geprint. Easy Travel Pro is een kartografisch goed verzorgd product, eenvoudig te bedienen, werkt snel genoeg en is aan- trekkelijk om te zien. Het is een grote verbetering vergeleken met de route- planners van enkele jaren geleden. Men kan gerust stellen dat met het verschijnen hiervan de elektronische routeplanner volwassen is geworden. 58

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 60