1 Atlas van s Nederland KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 Er zitten wel nog wat onvolkomenhe- den in het programma en de gegeven informatie is niet overal even betrouw- baar. Easy Travel Pro bevat weinig toe- ristische informatie en rieht zieh voor- al op autorijders. Daardoor is het als routeplanner niet geschikt voor ßet- sers, wandelaars of reizigers per open- baar vervoer. Als elektronisch straten- boek is het wel algemeen bruikbaar en heel handig. Er is 00k een eenvoudiger versie, zonder zoekfunetie op volledige postcode en met maar een tussenpunt in de routeplanner, maar wel weer met alle Straten en alle zes schaalniveaus. Deze heet gewoon Easy Travel en kost in de winkel 149,-. Een aanrader voor wie geen behoefte heeft aan de uitgebreide versie. M.A. Damoiseaux De Robas Atlas van Nederland 1:100.000. Weesp: Robas bv., 1996. 180 pp. Formaat 29,7 x 21 cm. ISBN 90 72 770 714. Prijs 39,50. De Robas Atlas van Nederland bestaat uit 3 delen: een inleiding van 32 blad- zijden geografie van Nederland, een kaartendeel met 132 pagina's kaarten en een register met bijna 8.500 namen. De inleiding begint met te verteilen dat dit de eerste atlas van Nederland is, die is uitgevoerd in de schaal 1:100.000. En dat is natuurlijk niet waar: al in 1985 verscheen de ANWB At las voor Nederland van Zomer Keu- ning, in 1989 de Toeristische Atlas van Nederland van Readers's Digest en in 1992 de Toeristische Wegenatlas Neder land van de anwb, alle gebaseerd op de ANWB-kaarten 1:100.000. Verder bevat de inleiding körte, maar lezenswaardi- ge hoofdstukken over de Nederlandse bevolking, verkeer en vervoer, econo mic, natuur en milieu en tenslotte de geschiedenis van de Nederlandse kar- tografie, inclusief de vervaardiging van deze atlas. De inleiding is verluchtigd met loto's, een aantal thematische kaartjes en statistische gegevens. De kwaliteit van deze kaartjes laat te wen- sen over: een drietal fragmenten van oude kaarten is siecht gereprodueeerd en de legenda van drie kleine over- zichtskaarten van Nederland is onlo- gisch wat betreft inhoud en kleurkeu- ze. De statistische gegevens zijn alleen in getalvorm gegeven en niet als grafie- ken. De inleiding bevat verder een af- standentabel voor de 24 grootste plaat- sen en eindigt met de legenda en blad- wijzer voor het kaartendeel. Het hoofddeel van de atlas wordt ge- vormd door 67 kaarten op schaal 1:100.000, waarvan 61 op een dubbel- blad. Deze laatste zijn 00k per dubbel- blad genummerd, wat even wennen is. Te meer, omdat de verwijzing naar de nummers van aangrenzende bladen veel opvallender is, waardoor men gauw in verwarring raakt. De kaarten zijn voorzien van een RD-vierkantennet van 4 bij 4 km. Alle bladen hebben rondom een overlap van 1 km met de aangrenzende bladen. En onder ieder blad is 00k netjes een schaalbalk aange bracht. Het kaartbeeld stopt abrupt aan de grens. Zelfs de N274, een Ne derlandse weg door de Zelfkant, wordt op Duits grondgebied niet weergege- ven. En dat in deze tijd van Europese eenwording! Dat maakt de atlas min der bruikbaar in grensgebieden. Geluk- kig zat bij de atlas een losse wegenkaart van Suurland-Falkplan 1:500.000, waar- op het aangrenzende buitenland wel is meegenomen. De nadruk van de weergave ligt op de wegen en de bebouwing. ledere stad, dorp en gehucht is met de naam erbij weergegeven. Ook zijn alle gemeente- grenzen en -namen opgenomen, wat de bruikbaarheid ten goede komt. Opval- lend is verder de gedetailleerde weerga ve van het stratenpatroon in de be- bouwde kom. Zelfs voetgangersgebie- den zijn weergegeven, overigens zon der verklaring in de legenda. De prak tische bruikbaarheid van deze detaille- ring is bij deze schaal echter gering, het geeft hooguit een indruk van de struetuur van een stad of dorp. Het wegennet is ook compleet weerge geven, inclusief alle afritbenamingen. Alleen zijn niet alle fietspaden opgeno men en waar ze wel op de kaart staan, zijn ze niet als zodanig herkenbaar. Veel, maar lang niet alle wegen buiten de Steden en dorpen zijn voorzien van een naam. Binnen de bebouwde kom men zijn de straatnamen zo sterk gege- neraliseerd, dat vermelding een kwestie van toeval is. De actualiteit is niet al- tijd goed: de Erasmusbrug bijvoor- beeld ontbreekt, evenals de nieuwe brug bij Zaltbommel. Dat laatste is minder een probleem, omdat de oude er wel op Staat. De meeste autoveren staan op de kaart (die bij Bergambacht bijvoorbeeld niet), maar de meeste fiets- en voetveren niet. Spoorwegen staan er ook op, maar zonder stations en dat is jammer, hoewel die weer wel op de los bijgevoegde kaart staan. Ver der zijn sommige goederenspoorwegen wel opgenomen (zoals die van de Hoogovens) en andere niet (zoals het spoor over de Maas in Maastricht). De sneltram in IJsselstein en Nieuwegein is ook als spoorweg aangegeven, maar eindigt plotseling en loopt niet door naar Utrecht. De belangrijkste wateren zijn wel weergegeven, maar soms ontbreekt de naam, zoals bijvoorbeeld bij de Linge, de Vlist en de Bernisse. Opmerkelijk is, dat de monding van de Bernisse in het Spui wel een naam heeft gekregen: Nn. Maar volgens het register ligt dit onbekende water ergens bij het Lau- wersmeer. Informatie over het bodemgebruik (soorten bebouwing en begroeiing) is in 20 categorieen in de legenda opge nomen, maar in de kaart veelal onvol- ledig weergegeven. De categorie 'zie- kenhuiscomplex' komt niet voor in plaatsen als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam of Leeuwarden, maar wel in Alkmaar, Den Bosch en Vught. En van de categorie 'universiteif is in Am sterdam wel de locatie in de Water- graafsmeer weergegeven, maar niet op het Roeterseiland of de Oudemanhuis- poort. En de universiteiten van Rotter dam, Eindhoven en Maastricht doen al helemaal niet mee. Verder is het gi gantische Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam-Zuidoost noch als universiteit noch als ziekenhuis terug te vinden. Een ander voorbeeld: de re- cente stadsuitbreidingen aan de oost- zijde van Gouda zijn wel opgenomen, maar het al eerder aangelegde Goudse Hout ontbreekt, evenals de al veel ou- dere volkstuinen aldaar. AI met al zor- gen al die kleuren voor het bodemge- 59

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 61