KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 bruik wel voor een leuke aankleding van de kaart, maar zijn als bron van informatie niet betrouwbaar. De adas geeft verder geen enkele coeristische informatie. Wil men een tochtje naar de Efteling, Madurodam of Artis plan nen, dan moet men zelf weten waar het ligt. De atlas geeft wel de wegen weer die er längs of naar toe lopen, maar niet de attractie zelf. De kaarten bevatten geen informatie over afstan- den en 00k niet over de hoogte van het terrein of de steilte van wegen. Uit de inleiding blijkt, dat de kaarten längs digitale weg zijn opgebouwd uit een wegassenbestand, dat is verkregen door digitaliseren van de hartlijnen van wegen op luchtfoto's uit 1992 en 1993. Datzelfde wegassenbestand is 00k gebruikt voor cd-rom Easy Travel Pro (eiders besproken in dit nummer) en afkomstig van Andes Electronics bv. De kaarten zien er goed uit en komen door de zachte kleurstelling en het kleine schrift zeer rüstig en aangenaam over. Maar het lezen van het kleinste schrift vergt wel enige inspanning. Het is jammer, dat bij de reproductie geen richtingloos raster is gebruikt, waar- door het lijnwerk wat rafelig is. Maar dat zal de meeste gebruikers niet stö ren en dat wordt meer dan goed ge- maakt door het rüstige en aangename kaartbeeld. Het register achterin telt 16 pp. en be- vat bijna 8.500 namen, wat ongeveer evenveel is als in de eerder genoemde ANWB-atlassen. Het register geeft ach ter iedere naam 00k de gemeente waarin deze ligt en een soortaandui- ding als plaats, water, Streek, gemeen te, afslag e.d. De in de kaart voorko- mende straatnamen staan er niet in, maar dat is gezien de Sterke generalisa- tie 00k niet nodig. Een verklaring bij het register (onmisbaar vanwege de gebruikte afkortingen) Staat voorin bij de legenda en dat is onhandig. Alle verwijzingen van register naar kaart gaan volgens kaartnummer en rd- coördinaten in km, wat goed en snel werkt. Samenvattend kunnen we stellen, dat deze atlas niet geschikt is voor toeris- ten, wandelaars, hetsers en treinreizi- gers. Ook is de thematische informatie weinig betrouwbaar. Wel is de atlas volledig in de weergave van het wegen- stelsel en van plaatsen en gemeenten, inclusief hun namen. De Robas Atlas van Nederland is daarmee een eigenzin- nige en schappelijk geprijsde wegen- atlas, bestemd voor automobilisten die alleen willen weten welke plaats waar ligt en längs welke weg ze daar kunnen komen. En daarbij worden ze geholpen door een rüstig en prettig ogend kaart beeld. M.A. Damoiseaux La cartografia dels Pai'sos Baixos: 15, 16, 17, 18 i 19 de febrer de 1993 Organitzat per l'Institut Cartogräfic de Catalunya i el Departament de Geografia de la Universität Autöno- ma de Barcelona. Barcelona: Insti tut Cartogräßc de Catalunya, 1995. Primera ediciö. 267 pp., z/w ill. (Ci- cle de conferencies sobre histöria de la cartograßa; 4rt curs). isbn 84-393-3284-X AI verscheidene jaren heeft het Institut Cartogräfic de Catalunya speciale cur- sussen georganiseerd op het gebied van de geschiedenis van de kartografie. Daarbij stond ieder jaar een bepaald land centraal, waarvoor uit dat land deskundigen aangetrokken werden om een reeks Colleges te verzorgen. Als eer- ste cursus stonden in 1989/1990 Colle ges op het programma, die een alge- mene inleiding op de geschiedenis van de kartografie boden. Het jaar daarop stond de geschiedenis van de Iberische kartografie centraal, waarna vervol- gens, in een derde cursus, de Italiaanse kartografie aan bod kwam. Voor 1993 had Nederland de eer om een College - reeks in deze Catalaanse serie voor te bereiden. Inmiddels zijn in deze cyclus alweer de Franse kartografie, de histo rische kartografie van de Duitstalige landen en de Britse kartografie ge- volgd. Hoe ambitieus en grondig de opzet van deze cyclus is blijkt wel uit de keuze van de docenten en ook de goed verzorgde publicatiereeks die pa rallel eraan verschijnt. Het zijn steeds boekjes van twee- driehonderd pagi- na's, alle met een zelfde lay-out, eenvou- dig maar doeltreffend, vergezeld van een redelijk aantal goede afbeeldingen in zwart/wit. Onze aandacht gaat vanzelfsprekend in het bijzonder uit naar wat in de Ne- derlandse cursus, weerspiegeld in het onderhavige boek, aan de orde is ge- weest. Het boek steunt op de bijdra- gen van drie auteurs, te weten Dirk de Vries, conservator van de Collectie Bo- del Nijenhuis in de ub Leiden, Peter van der Krogt, als historisch kartograaf verbonden aan de vakgroep Kartogra fie van de Universiteit Utrecht, en Jan Smits, kaartbeheerder bij de Koninklij- ke Bibliotheek te Den Haag. Ofschoon de publicatie in principe in de Cata laanse taal gesteld is (titel, bibliografi- sche gegevens, inleiding en körte intro- ducties van de auteurs) is de 'voertaal' Engels. Als aanpak is gekozen voor een tweeledige beschouwing van de ge schiedenis van de kartografie-beoefe- ning in Nederland, namelijk de over- heidskartografie en de commerciele tak van de kartografie. In het derde ge- deelte (maar bijna de helft van het vo- lume uitmakend) wordt aandacht ge- wijd aan 'kaartbeherend Nederland'. Als eerste geeft De Vries in drie hoofd- stukken een overzicht van de kartogra fie die door en voor de overheden tot stand is gebracht. Dat proces loopt uiteen van het niveau van het Habs- burgse Rijk tot het regionale niveau van de waterschappen. Daar doorheen loopt een chronologische lijn, bepaald door de achtereenvolgende historische/ staatkundige structuren van de Neder- landse overheden. Benadrukt wordt, dat de overheidskartografie, hoewel minder opvallend en vaak in veel klei nere hoeveelheden geproduceerd dan de commerciele, dichter bij de bron zit dan de fraaie commercieel geprodu- ceerde kaarten en atlassen, die de gehe- le wereld in grote hoeveelheden over- spoeld hebben. Illustratieve voorbeel- den uit de Collectie Bodel Nijenhuis ondersteunen de tekst. De benadering vanuit het overheidsperspectief, ge- combineerd met veel literatuurverwij- zingen uit recente publicaties, geven een frisse visie op en een nieuwe di- mensie aan zaken die uit de aard der zaak wel eens eerder aan de orde zijn geweest, bijvoorbeeld in het (Neder- landstalige) werk van Fockema Andre - ae en Koeman. Van der Krogt behandelt de commer ciele kartografie in Commercial Carto- graphy in the Netherlands: with particu- lar reference to atlas production (iöth- i8th centuries). De verbijzondering in de ondertitel is niet zonder reden aan gebracht; het overgrote deel van deze bijdrage handelt uitsluitend over atlas sen. Van der Krogts deskundigheid op dit gebied Staat er wel borg voor dat we in dit betrekkelijk beperkte kader een stortvloed aan wetenswaardigheden ge- presenteerd krijgen. Menige grafiek en tabel brengen ordening en daardoor meer inzicht in deze complexe materie. De bijdrage van Jan Smits slaat in ze- kere zin een brug tussen de geschiede nis en de hedendaagse situatie van de Nederlandse kaartencollecdes. Dit on- derdeel heeft iets weg van een up-to- 60

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 62