Visualisatie van Gis-data programma's en hun mogelijkheden 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT M.A. Damoiseaux ß.A. Venemans ARTIKELEN visualisatie, gis, programmatuur visualisation, gis, Computer programs visualisation, sig, logiciels TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Het gebruik van gis blijft toenemen en er verschijnen ook steeds nieuwe programma's om de ruimtelijke in- formatie daaruit te visualiseren. Toch blijven velen een eenmaal gekozen programma lang trouw. Logisch, want daar is veel kennis in gei'nvesteerd. En met een ouder pakket dat men goed onder de knie heefit, presteert men vaak meer dan met een zeer geavanceerd maar on- wennig nieuw pakket. Toch is het goed, om van tijd tot tijd ook eens te kijken naar wat er inmiddels op de markt bijgekomen is. En op welke andere manieren Gis-data ook gevisualiseerd kunnen worden. Drs. M.A. Damoiseaux is ad- viseur voor GIS en Kartografie; drs. B.A. Venemans is projectleider GIS- kartografie. Beiden zijn werkzaam bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat (Postbus 5023, 2600 GA Delft) Geregeld verschijnen er overzichten van beschikbare Gis-pakketten in tijd- schriften als GIS World GIS Europe en Mapping Awareness. Deze zijn ook te vinden in de jaarboeken van onder meer de Association for Geographical In formation en van Gis World. In al deze overzichten worden alleen echte gis- pakketten beschreven en geen kartogra- fische pakketten. Bovendien geven ze onvoldoende aandacht aan de karto- grafische mogelijkheden van de gis- pakketten. Daarom wordt hier een overzicht gegeven van de visualisatie- mogelijkheden van Gis-data in de di verse programma's. Maar ook dat kan geen volledig overzicht zijn, omdat lang niet alle pakketten bij de auteurs in gebruik zijn. En waar deze wel in gebruik zijn, is dat voor specifieke ge- bruiksomstandigheden, die niet over- een hoeven te komen met de situatie bij anderen. Boven dien is voor een echte vergelijkende test veel meer tijd no- dig: het leren werken kost per pakket toch al gauw een tot meer weken. Dit artikel biedt een beperkt maar hopelijk wel nuttig overzicht, dat ingaat op de hoofdlijnen en min der op de details. gis en visualisatie Gegevens uit gis kunnen op verschillende manieren wor den gebruikt. Een recente indeling in type gebruikers, voortgekomen uit marktverkenningen, stond onlangs in GIS World. Daarbij werden een drietal categorieen gebruikers onderscheiden: 1. de 'doersdat zijn diegenen die het doe-werk doen, zoals de gegevens invoeren en het Gis-bestand opbouwen; 2. de 'users', dat zijn de 'zware' gebruikers, die Gis-analyses toepassen; 3. de diewersdat zijn gebruikers die de gegevens alleen maar willen bekijken. Het zal duidelijk zijn, dat deze drie categorieen onderling zeer verschillende eisen stellen aan hun Gis-pakketten. Be- langrijk is verder de verhouding tussen deze categorieen ge bruikers, die geschat wordt op 1:10:100. In de huidige situ atie is de groep van viewers ondervertegenwoordigd door de relatief zware eisen, die Gis-data nu nog vaak stellen aan ap- paratuur en programmatuur. Maar de verwachting is dat dit met het beschikbaar komen van eenvoudig te bedienen gis- viewers snel zal veranderen. Een wat andere benadering, gaat uit van de visualisatiebe- hoeften en sluit meer aan op de kartografische belevingswe- reld. Deze is eerder beschreven door Kraak [1996]. Hij gaat in op het noodzakelijke visualisatiegereedschap voor een be- paald gebruik van data en onderscheidt daarbij de volgende visualisatiestrategieen 1. Gegevensexploratie: wanneer men met veelal onbekende en ook onbewerkte gegevens 'speelt'. Gis-dataviewers kun nen hierbij een belangrijke rol speien, maar ook speciale programmatuur ten behoeve van wetenschappelijke visu- alisaties. Dit laatste betreft het interactief bekijken van al lerlei gegevens met behulp van geavanceerde computer-

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 7