Jujetftes en preventie ^imeentetrjki \yi^crpu.tltu b. vervoer van overleden huisdieren naar crematorium of begraafplaats en c. vervoer van alle watervogels naar vogelopvang, dierenarts of destructie. Voor informatie, tel.: 27 31 695 Alarmlijn, tel.: 27 31 600 Van Everdingenlaan 66 3571 NS Utrecht Postbus 85023 3508 AA Utrecht Vereniging Dierenbescherming, afdeling Utrecht Rijdt voor vondelinge dieren en parkvogels. Tel.: 23 13 910 Stichting Rijpickerwaard De Stichting Rijpickerwaard vangt zwerf- dieren op, houdt een pension voor hon- den en katten en een hondencreche tegen gereduceerde tarieven. De stichting werkt samen met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Veterinaire begeleiding krijgt de stichting continue van de dierenartspraktijk J.O.B. Weeber, W.M. Jager en C.R. Burger (De Batau). Utrechtseweg 78, 3402 PR IJsselstein tel.: 68 88 150 Bezoekadres: Raadstede 1 Postadres: Postbus 1, 3430 AA Nieuwegein Openingstijden: 08.30 - 13.00 uur Bureau Financiele Informatie en Belastingen tel.: 60 71 316 Sector Stadsbeheer tel.: 60 89 111 Afdeling Voorlichting tel.: 60 71 881 Via de uitwerpselen en urine van honden worden verschillende infectie- ziekten overgebracht, van hond naar hond en van hond naar mens. Worminfecties Honden en mensen kunnen besmet raken met de spoelworm. Vooral kin- deren kunnen larven binnenkrijgen van de spoelworm als ze in besmet zand speien. De eitjes van de spoelworm, waarin zieh de larven bevinden, kunnen wel vijf jaar infectieus blijven. Om infecties bij uw hond te voorko- men moet uw hond minimaal twee maal per jaar worden ontwormd. Virusinfecties Via de hondenpoep wordt het parvo-virus verspreid. Dit virus kan jaren- lang in de bodem aanwezig blijven. Omdat de meeste honden in de grond graven of in de bodem rondsnuffelen kunnen zij regelmatig met dit virus in contact komen. De hondenziekte en de leverziekte komen minder vaak voor. De bekende kennelhoest is een virus dat wordt over gebracht door direct contact tussen honden. Bacteriele infecties De ziekte van Weil wordt niet alleen via water door ratten overgebracht, maar ook door de urine van honden. De campylo- en salmonella-bacterie geven uw hond darmklachten. Preventief valt niets tegen deze besmet- ting te doen. Uw dierenarts moet uw hond behandelen wanneer uw hond besmet is en de klachten voortduren of wanneer deze ernstig van aard zijn. Inenten beschermt U kunt uw hond beschermen tegen deze virussen en infecties door hem of haar in te laten enten. wanneer de hond zes weken oud is kan hij een pup-inenting krijgen; is de hond twaalf tot veertien weken oud dan moet hij de cocktailprik krijgen, met deze prik is uw hond ingeent tegen een aantal ziektes, waar- onder: hondenziekte, leverziekte, parvo, ziekte van Weil en kennelhoest; als de hond tussen de veertien en zestien weken oud is, moet u de inenting tegen parvo en Weil herhalen. Bovendien moet u uw hond jaarlijks laten inenten met een cocktailprik om uw hond optimaal te beschermen tegen allerlei infecties. Uitgave Gemeente Nieuwegein Sector Stadsbeheer in samenwerking met de afdeling Voorlichting en Bosma Grafiek Nijmegen. Druk Grafisch bedrijf de Lekstroom BV Nieuwegein Foto Benelux Press, juni 1997

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 75