7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 weinig intui'tief: men moet veel pro- grammeren of tabellen invullen om Symbolen te kunnen maken en toeken- nen. De mogelijkheden voor opmaak van legenda en overige randinformatie is 00k beperkt. Omdat de kartografi- sche vormgeving veel voorbereiding vergt, zijn deze pakketten minder ge- schikt voor productie van een grote di- versiteit aan kaarten. Verder vereisen ze een mainframe of zwaar Werkstation, dit laatste meestal onder Unix, hoewel er steeds meer migratie naar Windows NT plaatsvindt. Voorbeelden: Arc/Info (esri, v.s.) Spatial Database Engine sde (esri, v.s.) Modular gis Environment mge (Intergraph, v.s.) Microstation (Bentley, v.s.) Smallworld (Smallworld Ltd, vk) Erdas Imagine (Erdas, v.s.) Caris (Caris gis, Canada) Genamap (Genasys, Australie) Infocam (Leica, Duitsland). Omdat deze pakketten vaak in samen hang met de gebruikers verder ontwik- keld worden, bestaat er onderling 00k verschil in functionaliteit en dat werkt door in de visualisatiemogelijkheden. Zo is Smallworld sterk in het am/fm- segment (nutsbedrijven en waterschap- pen), Infocam in fotogrammetrie (in gebruik bij Meetkundige Dienst), mge in topografie (onder meer bij Topogra- fische Dienst en Gemeente Amster dam), Caris in hydrograhe (in gebruik bij de Hydrograhsche Dienst), Erdas Imagine in remote sensing (onder meer bij DLO-Staringcentrum en Rijks- waterstaat) en Arc/Info in thematische kartering (onder meer bij Rijksplano- logische Dienst, DLO-Staringcentrum en Rijkswaterstaat). Extra schil rond Gis-pakket Het betreft hier een apart verkrijgbare presentatie-module, welke direct aan- sluit op het Gis-pakket en meestal in dezelfde programmeertaal is geschre- ven. De prijs loopt in de tienduizen- den guldens Voordelen: verbetert de visualisatiemo gelijkheden aanzienlijk. Er is meestal geen nieuwe hardware nodig, alleen een aanvullende Softwaremodule. Er zijn geen conversieproblemen. Nadelen: de weg terug is niet moge- lijk: dit betekent dat wijzigingen in het kaartbeeld niet automatisch in de gis- database worden doorgevoerd. Werkt op dezelfde wijze als het 'moederpak- ket', dus weinig intui'tief. Ook hier geldt: de kartografische vormgeving vergt veel voorbereiding, dus minder geschikt voor produc tie van sterk wisselende kaartsoorten. Voorbeelden: Map Publisher (Intergraph, v.s.) voor MGE-pakket Cartographics Production System (T-Kartor, Zweden) voor Arc/Info-pakket Impress (Leica, Zwitserland) voor Infocam-pakket. Ook binnen deze groep is sprake van specialisatie: zo is Cartographics sterk in stadsplattegronden (in gebruik bij onder meer Cartan), Impress in grootschalige kaarten en Map Publisher in topografische kaarten. Desktop Gis-pakketten Dit zijn de kleinere broertjes van de grote Gis-pakketten. Prijs: enkele duizenden guldens. Voordelen: goedkoper in aanschaf en onderhoud, gebruik sneller te leren, vaak gebruikersvriendelijker platform. Nadelen: minder functionaliteiten, problemen bij grotere datasets. Voorbeelden (werken alle met Windows en sommige ook op Apple): AtlasGIS (esri, v.s.) Mapinfo (Mapinfo, v.s.) ilwis (itc, Enschede) idrisi (Cläre University, v.s.) star (Star Informatic, Belgie). Ook hier zijn er duidelijke verschallen. Zo is idrisi (raster- georienteerd) sterker in analyse-mogelijkheden; Star (vector- georienteerd) in stadsplanning en ilwis (raster- en vector-ge- orienteerd) in onder meer remote sensing en landevaluatie. Zelfstandige Gisviewers Dit is een relatief nieuwe groep goedkope pakketten, vooral bedoeld om bestaande Gis-data, al dan niet via een netwerk, te raadplegen en eventueel te printen. Figuur 1. Voordelen: kunnen Gis-data van het 'moederpakkef een- Gevisualiseerde ve- voudig lezen. Eenvoudige selectie, classificatie en visuele getatiegegevens in overlay mogelijk. Werken ook op PC, mits voldoende zwaar, Arc/Info 7. dus in de praktijk minimaal een pentium. Maken het mo- dist: 30.69009 /UWR540.t/DftTlVf»RCIfF0/G574?/'V(K5TR95MflTR polys 58 of 61? w-lectod. /U3ERS40. l/DATA/fiRClMFO/G5>?4/WGR5TR95HATR polys 0 of C-17 selected. /IISERS40,l/DATft/ARCXNf0/G5747/VGR5TR05HftTR polus 0 of 61? selectod. 32.45

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 9