KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 Sites die bedoeld zijn voor gespecialiseerde gebruikers, al- waar zij specifieke informatie kunnen krijgen over onder- werpen die van belang zijn voor werk of onderzoek. Bij- voorbeeld: -temporele stedelijke kartering {http://edcwww2. er. usgs.gov/umap/umap. html), -satellietbeeldkaarten voor de landbouw {http://www.intranet.gr:8o/ceo/intro.htm) en -historische kartografie http://www.stubunibe. ch/stub/ryhiner/ryhiner. html). Een categorie van bijzonder belang wordt gevormd door de educatieve kartografische sites op het netwerk. Deze bevat- ten bijvoorbeeld kaarten die kunnen worden gebruikt bij cursussen kartografie, maar 00k het daarop betrekking heb- bende onderwijsmateriaal met instrueties en oefeningen (bijvoorbeeld http://info. er. usgs.gov/education/teacher/what- do-maps-showlindex.html). Commerciele kartografische be- drijven zijn 00k aanwezig op het Web om gebruikers hun diensten aan te bieden, bijvoorbeeld voor het produceren van conventionele en elektronische kaarten (bijvoorbeeld http://www.cartographics.com/) of alleen maar voor het be stellen van papieren kaarten, die vervolgens per doodgewo- ne post worden opgestuurd. Naar hun functionele kenmerken kunnen de kaarten, die we op www-sites kunnen aantreffen, worden onderverdeeld in de volgende algemene categorieen: Statische, niet actieve kaarten: reeds eerder vervaardigde kaarten, vaak scans van bestaande papieren kaarten, die zijn geconverteerd naar een gif- of jpeg-formaat. Eenvoudige 'klikbare' kaarten: deze fungeren gewoonlijk als index of als interface naar andere informatie op andere pagina's op het Web (in de vorm van tekst, plaatjes, foto's, andere kaarten enz.). Wanneer je met de muis op zoge- naamde 'hotspots' in de kaart klikt, worden er andere do- cumenten opgehaald en weergegeven op het scherm (bij voorbeeld de London Active Map op http://www. uktravel. comllondonllondonmap.html (figuur 3)). Soms worden kaarten zelfs toegepast als ruimtelijke metaforen, of orga- nisatiemiddelen, om gebruikers wegwijs te maken in de overvloed aan informatie op het www in gevallen waarin de geografische component niet onmiddellijk duidelijk is of niet van primair belang (zie bijvoorbeeld de Dutch Home Page http://www.dhp.nl of de ingang naar vele Duitse www-diensten http://www. entry.de) Interactieve kaarten met meer mogelijkheden voor werkelij- ke interactie. Hierbij kan de gebruiker een gebied selecteren dat in kaart gebracht moet worden; hij kan de inhoud van de kaart kiezen of veranderen; hij kan kaartlagen aan- en uitzetten enz. (zie figuur 2). Andere voorbeelden zijn de in- teractief op maat te genereren wegenkaarten e.d. op waar- schijnlijk de meest gebruikte (1000 kaarten per minuut) kartografische site ter wereld van GeoQuest [Peterson, 1:997b] (http://www.mapquest.com/) en de Amerikaanse Weather Visualizer http://covisiatmos. uiue. edu/covis/visuali- zert). Weer andere mogelijkheden worden gedemonstreerd op twee sites van esri http://maps.esri.com/ESRi/mapobjects/ demos.htm en http://maps.esri.com/ESRi/arcview/demos.htm). Dynamische kaarten geven veranderingen in de tijd weer, ofwel min of meer 'real-time', waarbij de kaart regelmatig wordt bij gewerkt, of met behulp van animaties. Voorbeel den: een kaart van de verkeersdrukte in Athene, die elk kwartier wordt bij gewerkt http://www.transport.ntua.gr/ map!) (figuur 4), destijds de beroemde kartografische ani- matie van de frontlijnen in Bosnie en een kartografische animatie van aard- bevingen http://www.abag.ca.gov/ bayarea/eqmaps/animation. htm). Öok in kaarten op het Internet kunnen animaties overigens 00k worden toe gepast zonder dat er sprake is van veranderingen in de tijd (bijvoor beeld knipperende Symbolen om de aandacht te vestigen op een bepaald verschijnsel). Na het bekijken van deze laatste twee categorieen lijkt het wel alsof er hele- maal geen beperkingen of problemen zijn met betrekking tot het gebruik van kaarten op het Internet. Die zijn er echter wel degelijk. Problemen en beperkingen van kaarten op het Internet Het www op het Internet heeft enkele bijzondere kenmerken als omgeving voor kaartgebruik. Zij die met hun ontdekkingstocht beginnen komen onvermijdelijk terecht in een Stadium waarin men overweldigd raakt door de hoeveelheid beschikbare informatie [Butler, 1995]. Overvloedige informa tie is een algemeen kenmerk van het Internet, dat echter niet noodzakelijk negatief is, zeker niet vanuit onder- wijskundig perspectief. De vluchtig- heid van deze informatie is een andere kwestie: in tegenstelling tot veel ande re computerkaarten, zijn kaarten op het Web in principe zowel virtueel als van voorbijgaande aard, omdat dat wat vandaag op een site verschijnt morgen al weer verdwenen kan zijn. Het posi- tieve aspect van deze veranderlijke aard van de kaartgebruiksomgeving is dat er een gemakkelijke en zeer snelle herzie- ning van de kaarten mogelijk is (bij voorbeeld kaarten van verkeersopstop- pingen op http://www.vauxhall.co.uk/ newtrnet/tn-new prz.htm en de Website http://www.scubed.com/caltrans/transnet. html met 'real-time' kaarten van de rij- snelheden, verkeersomstandigheden en condities van de snelwegen in Califor- nie, usa, die zowat elke minuut wor den bijgewerkt). Bij het gebruik van het Internet is er vaak 00k sprake van een aantal prakti sche beperkingen, zoals de toeganke- lijkheid van de informatie en de capa- citeit van de beschikbare apparatuur, die de kwaliteit en het gemak van de verbinding bepaalt (bijvoorbeeld snel- heid van Computer, netwerk en mo dern). Zij zijn sterk afhankelijk van de 8

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 10