KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT technologie die elke gebruiker ter be- schikking Staat, niet alleen zijn of haar eigen pc maar bijvoorbeeld ook de ca- paciteit van het plaatselijke telefoon- netwerk. Als gevolg van het toenemen- de gebruik van het Internet wordt er tegenwoordig vaak gesproken van het World Wide Wait. Leveranciers van kartograhsche informatie hebben nu ook te maken met de economische Problemen van het Web. Daar is bij voorbeeld het potentiele probleem van de schending van het Copyright [Crampton, 1995] en er zijn nog steeds geen eenvoudige, veilige en betrouw- bare oplossingen voor de problemen met betrekking tot financiele transac- ties over het Net. Het gebruik van nummers van credit cards blijkt te veel risico's in te houden. Ten slotte, met de toenemende mogelijkheden voor directe interactie met de data zelf doe- men er ook problemen op ten aanzien van de beveiliging van die data. Andere beperkingen zijn het gevolg van de computerkenmerken van het medium (tegenover de traditionele pa pieren kaarten): beperkte draag- en verplaatsbaarheid en minder gemakke- lijke mogelijkheden voor het manipu- leren van de kaart (vouwen, draaien en op de kaart tekenen of meten), alsme- de het beperkte formaat van de weer- gave. De nadelen van dat laatste kun- nen worden verlicht door opties zoals 'panning' (verschuiven van het kaart- beeld) en in- en uitzoomen, maar de mogelijkheden om een overzicht te ver- krijgen blijven nog steeds betrekkelijk gering. Bovendien beperken scherm- en kleurenresolutie gewoonlijk nog de 1997-XX111-4 Figuur j. De kaart- gebruikskubus van MacEacbren (Bron: [MacEachren, 1994, p. 6]). hoeveelheid details die in een kaart op een computermoni- tor kunnen worden weergegeven (in vergelijking met een papieren kaart met hogere resoluties op dezelfde schaal). In deze context moet ook worden opgemerkt dat de hardware- omgeving van de eindgebruikers van het Internet heel ver- schillend kan zijn [Stynes e.a., 1997]. Ondanks deze beper kingen, die worden opgelegd door de kaartgebruiksomge- ving, leveren de geavanceerde kartograhsche functionalitei- ten die middels het Web worden aangeboden voor de ge- bruikers toch vele nieuwe potentiele voordelen op. Manieren van gebruik van kaarten op het Internet Tegenwoordig wordt het Internet vaak vooral gezien als een zeer rijke bron van informatie, in plaats van als een commu- nicatiemiddel [Parsons, 1996, p. 28]. Op het Internet is er inderdaad ook een rijkdom aan geograßsche informatie. En omdat kaarten nog steeds zeer efficiente en doelmatige hulp- middelen blijven voor de overdracht van deze soort van in formatie, verschijnen ze ook vaak op de computerschermen van de gebruikers tijdens www-sessies. Soms vroegen gebrui- kers niet specißek om een kaart, die op het scherm moest verschijnen, maar stelden ze eenvoudigweg een geograßsche vraag, zoals "is er ook een Grieks restaurant in de buurt van het hotel waar ik in Stockholm zal overnachten?", of "hoe kom ik met de auto vanuit Enschede in Stockholm?" {http://sheLl.route66.nl/sheLl/routenl.htmb). Behalve met wat tekstinformatie wordt het antwoord gegeven door middel van een op maat gesneden routekaart. Andere gebruikers van het Internet zullen misschien gericht zoeken naar een bepaalde kaart van een bepaald gebied, omdat ze weten of verwachten dat deze kaart tegemoet zal komen aan hun specifieke behoefte aan geograßsche informatie. Soms zul len ze de kaart die ze willen zelfs 'on-line' kunnen genereren via het www. Maar in al deze gevallen kan de vraag gesteld worden of deze kaarten werkelijk zo efficient of doelmatig zijn als ze wel kunnen zijn. Om meer inzicht te krijgen in de verschillende vormen van kaartgebruik op het Internet kan de zogenaamde 'kaartge- bruikskubus' van MacEachren misschien goed gebruikt worden als uitgangspunt (figuur 5). De drie assen van de kubus geven drie verschillende continua van kaartgebruik weer en elke kaart, ook de kaarten die worden gegenereerd in een Internet- sessie, kan elke positie innemen in de drie- dimensionale ruimte die door deze assen wordt gedefi- nieerd, afhankelijk van wat de gebruiker doet met de kaart en voor welk doel [MacEachren, 1994] Aan de ene zijde van de as 'publiek-prive' treffen we het soort kaarten aan die een paar jaar geleden het eerst op het Web gezet werden. Dit zijn de 'statische' kaarten waar hier- voor al naar verwezen is en waarmee alleen maar visuele in teractie mogelijk is. Veel van deze statische kaarten kunnen worden opgehaald via de site PCL Map Collection {http:// www.lib.utexas.edu/Libs/PCL/Map_collection). Het is type- rend voor deze soort kaarten dat ze werden ontworpen voor een brede groep gebruikers en vaak ook niet slechts voor een specißek gebruiksdoel. Daarentegen vinden we aan de andere kant van deze eerste as de kaarten die feitelijk mid dels het www kunnen worden gecreeerd door een individu- ele gebruiker om te voldoen aan zijn of haar persoonlijke be- hoeften. In de praktijk zijn deze mogelijkheden voor het on line creeren van kaarten vaak beperkt tot de selectie van een 9

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 11