Kartografische animaties en legenda's voor temporele kaarten exploratie en/of interactie De manier waarop de legenda's tijdens dit onderzoek zijn uitgewerkt roept een aantal vragen op die verder empirisch onderzoek nodig maken. Dit artikel eindigt daarom met een voorstel tot het uitvoeren van een bruikbaarheidsexperi- ment om de hier gepresenteerde benadering te toetsen. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 M.J. Kraak, R. Edsall A. M. MacEachren visualisatie, visuele exploratie, animaties, 4D-kartografie trefwoorden visualisation, visual exploration, animations, 4D cartography keyword s visualisation, exploration visuelle, animation, cartographie en 4 dimensions mots-CLES Onze wereld is dynamisch, en de dynamiek van ruimte- lijke verschijnselen kan 00k op dynamische wijze wor den gevisualiseerd door kartografische animaties. De le- genda van zo'n animatie vervult een uitgebreidere rol dan de legenda van een statische kaart. Hier wordt spe- cifiek ingegaan op legenda's voor temporele animaties. Wat is hun functie, hoe kunnen ze eruit zien, en welk type legenda past het best in een gegeven situatie? Om de laatste vraag naar behoren te kunnen beantwoorden zijn gebruikerstests nodig. De overwegingen die bij de opzet van zo'n test een rol speien worden besproken. Menno-Jan Kraak is als hoogleraar Kartografie verbonden aan het ITC, Department of Geoinformatics, Postbus 6, 7500 AA En- schede, tel: 053-4874463, fax: 053-487433, e-mail: kraak@itc.nl. Alan M. MacEachren is als hoogleraar Geografie verbonden aan het Department of Geography, Pennsylvania State University, 302 Walker, University Park, PA 16802, U.S.A., tel: +1 814 865 7491, fax: +1 814 863 7943, e-mail: alan@essc.psu.edu. Rob Edsall is als Ph.D.-Student eveneens verbonden aan de Pennsylvania State University, e-mail: edsall@geog.psu.edu. In de huidige wereld van ruimtelijke gegevensverwerking is voor de visuali satie een interactieve en dynamische omgeving gewenst. De kartografische animatie speelt hierin een belangrijke rol, omdat deze niet alleen verhalend is - een proces kan uitleggen - maar 00k patronen kan tonen die niet zichtbaar of duidelijk zouden zijn bij het bekij- ken van (een serie) statische kaarten. Kartografische anima ties worden vaak ingedeeld in temporele en niet-temporele animaties. De laatste categorie wordt gebruikt om ruimtelij ke relaties uit te leggen door individuele kaarten in een be- paalde volgorde aan te bieden. Temporele animaties worden gebruikt om zieh in wereldtijd afspelende verschijnselen in een chronologische volgorde aan te bieden, met name voor exploratie van de steeds groter wordende hoeveelheid verza- melingen van ruimtelijke gegevens met een temporele com- ponent. Een temporele animatie heeft een belangrijk voor- deel boven een statische kaart, of zelfs een serie statische kaarten. Het biedt de onderzoeker namelijk de mogelijkheid om processen in hun geheel te beschouwen. In dit artikel wordt een conceptuele benadering van moge- lijk te gebruiken legenda's bij temporele animaties gepresen- teerd. De benadering concentreert zieh op het zoeken naar een juiste legendastijl bij een bepaald type temporele ani matie. Dit wordt ingegeven door het feit dat de verschillen- de eigenschappen van temporele gegevens, de visualisatie ervan en de temporele vraagstelling een bepaald type inter- face in het algemeen, en een speciale legenda in het bijzon- der vereisen. De legenda van een temporele kaart heeft di verse funeties, zoals dit bij alle kaarten het geval is. Een van de belangrijkste funeties is het aanreiken van een struetuur op basis waarvan de kaartlezer het kaartbeeld kan begrijpen. Voor de temporele animatie is de legenda bovendien een in- strument dat dynamische controle over de animatie moge- lijk maakt. Als zodanig geeft de legenda 00k richting aan een manier van bevragen. Een verkeerde legendakeuze kan in dit opzicht beperkingen opleveren. Ruimtelijke gegevens en temporele animaties Kartografische animaties gaan over veranderingen, verande- ringen in de componenten van de ruimtelijke gegevens. 13

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 15