KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT regulariteit en volgorde van de tempo- rele gegevens zoals eerder uitgelegd. De testanimaties kunnen bijvoorbeeld een meteorologisch model tonen (re- gelmatig in de tijd, met lineaire of cy- clische fenomenen), of historische landgebruiksinformatie (onregelmatig in de tijd), of een klimaatmodel in niet-chronologische volgorde. Een andere belangrijke overweging in het kaartgebruiksonderzoek is de erva- ring van de proefpersonen met het on- derwerp van de testkaarten. Het onder- scheid tussen 'experf en 'leek' zou wel eens een belangrijk verschil in kaart- ontwerp kunnen opleveren. Omdat het voor dit experiment niet eenvoudig zal zijn voldoende testpersonen met ani- matie-ervaring te vinden, zal een van de animaties een weerkaart zoals deze ook tijdens het televisienieuws getoond wordt zijn, zodat iedere proefpersoon op z'n minst enige bekendheid met het onderwerp heeft. Voor de andere expe- rimenten zullen alle proefpersonen als leken worden beschouwd waar het kar- tografische animaties betreff De effectiviteit van de temporele le- genda zal niet alleen worden beoor- deeld op het nut voor de toepassing, maar ook op basis van de taak die de proefpersonen krijgen. In een eerder experiment van DeLucia en Hiller [1982], die zieh concentreerden op de rol van de legenda van statische kaar- ten, werden niet alleen vragen gesteld waarbij informatie aan de kaart moest worden onttrokken, maar de proefper sonen moesten de kaartinformatie ook visualiseren. Dit experiment toonde aan dat de proefpersonen beter in Staat waren het landschap te visualiseren aan de hand van een 'natuurlijke' legenda waarin reliefzones worden aangeduid door middel van een berg, dan wan- neer gebruik gemaakt wordt van een serie legendablokjes. Wat betreft de in- formatie-extractie werkte de natuurlij ke legenda niet beter. MacEachren [1995] suggereert dat dit experiment aantoont dat kaarten in het algemeen, en legenda's in het bijzonder, de ge- bruiker stimuleren tot waarnemen, or- ganiseren, interpreteren en bevragen van de gepresenteerde informatie via het gebruik van een Schema van cogni- tieve methoden om onderscheid te ma- ken tussen de diverse grafische Stimuli. Het aangeven van terreinkarakteristie- ken door symbolische picturale repre- sentaties activeerde bij de deelnemers aan het experiment van DeLucia en Hill de juiste benadering tot de kaart. 1997-XX111-4 US Water Vapor Purdve Uumtrdb/ 0 cyclone centers lightrdng occurranctc T tormdo slghtlngs 1,1111 III 04/27 COh 04/27 12h 04/28 OOh MI II II III II 11 III II II II IUI II III III III MINI 04/2812h 04/29 00h 04/29 12h 04/30 OOh Düring tho course of thio animoition, at «»hat timc docs the tirst lightning cccur :n the State of Pennsylvania? 4/2/U6h □4/2», 12h 1/27,16h □4/29. 06h Submit aniwer, Figuur 7. Beeld uit de testanimatie met lineair temporele legenda en test- vraag. Figuur 8. Beeld uit de testanimatie met klok als temporele en test- vraag. Met weidoordachte vragen kan een soortgelijk effect mis- schien ook worden bereikt met een symbolische picturale re- presentatie van tijd (bijvoorbeeld met klokken en schuifbal- ken). Het doel van het onderzoek is een evaluatie van representa- tieve legendastijlen zoals hiervoor beschreven. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat voor bepaalde kartografische animaties een legenda niet alleen overbodig en onnodig is, maar zelfs verwarrend en afleidend is [Campbell Egbert, 1990]. Daarom zullen de tests worden uitgevoerd met en zonder temporele legenda's. Voorbeelden van de te gebrui- ken animaties zijn te vinden op het Internet: http://www. itc.nl/~kraak/ temporel-legenda. In de figuren 6, 7 en 8 zijn beeiden uit de animaties weerge- geven, met voorbeelden van testvragen. Conclusies Een experiment om het optimale legenda-ontwerp te bepa len wordt momenteel uitgevoerd. Het is zodanig ontwor- pen dat het past binnen het conceptuele kader van tempo rele animaties zoals hier is beschreven. Verschiliende legenda- vormen zullen in verschillende gebruikerscontexten worden bekeken. Het hele experiment is een poging om richtlijnen te ontwikkelen voor een juiste relatie tussen legendastijl, be- doeld gebruik en gebruikers. ingoccurrences io sightingp Düring the course of thhe animation, at what time doe the ftrst lightningoccur in the State of Pennsylvania? 4/27,06h 4/28,12h 4/27,16h 4/29,06h Submit answer... 17

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 19