KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 Gebruik De aard en inhoud van de LGN-bestanden maakt het een- voudig de informatie te combineren met andere (geogra- fische) informatie, zoals bodemtype, grondwaterstand, het optreden van kwel- en wegzijgingsfluxen, en meteorologi sche gegevens. Hierdoor wordt het mogelijk regionale mo- delberekeningen van de water- en/of stoffenhuishouding van (stroom)gebieden te verbeteren. In het algemeen kan gesteld worden dat de LGN-bestanden in elke applicatie waarin het landgebruik een rol speelt een belangrijke bij- drage kunnen leveren. Hierna volgen enkele voorbeelden. Het riza en het rivm gebruiken het lgn bij de totstandko- ming van de milieu- en watersysteemverkenningen die mede de basis vormen voor de Nota Waterhuishouding en de Milieubalansen. Voor de Visie Stadslandschappen van het ministerie van lnv is met het LGN-bestand een kaart gemaakt die de mate van verstedelijking van het landschap weergeeft. Het grootste deel van de provincies heeft het LGN-bestand aangeschaft. Zij gebruiken het onder andere voor de inrich- ting van provinciale bodem- en grondwaterkwaliteitsmeet- netten. Ook een aantal waterschappen en waterleidingbe- drijven heeft LGN-bestanden aangeschaft. Actualisatie DLO-Staring Centrum streeft naar een actualisatie van het LGN-bestand van een maal in de vijf jaar. Aangezien het be stand kostendekkend vervaardigd wordt is het afhankelijk van het draagvlak onder de gebruikers of deze frequentie verwezenlijkt kan worden. Verder is deze frequentie afhanke lijk van de beschikbaarheid van satellietbeelden met vol- doende kwaliteit. Dat is lang niet alle jaren het geval. Op dir moment wordt het LGN3-bestand vervaardigd met satelliet beelden van 1995. Voor de vervaardiging van het LGN4-be- stand rond het jaar 2000 zijn ook al concrete afspraken ge maakt. Verkrijgbaarheid Het lgni- en LGN2-bestand zijn landsdekkend beschikbaar en verkrijgbaar voor ieder willekeurig gebied. Van het LGN3- bestand zijn de provincies Friesland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland beschikbaar. In de zomer van 1998 zal het LGN3- bestand landsdekkend beschikbaar zijn. Het lgn is vastge- legd in het zogenaamde RD-stelsel. Desgewenst kunnen de LGN-bestanden in andere coördinaatstelsels geleverd worden. De prijs van het LGN3-bestand bedraagt 125.000,- (excl. btw) voor het landsdekkende bestand. De kosten varieren voor een provincie tussen de f 25.000,- en 60.000,- (excl. btw), afhankelijk van de oppervlakte. Om het gebruik van LGN-bestanden bij kleinere gebruikers te stimuleren, gelden er aanbiedingen voor waterschappen, waterleidingbedrijven en gemeenten. Ook voor Geo-pakketten met gegevens van zowel de bodemkaart als het LGN-bestand gelden aantrekke- lijke aanbiedingen. De bestanden zijn in verschillende for- maten leverbaar. Landschapsecologische Kartering Nederland: LKN Algemeen Begin jaren tachtig werden door diverse organisaties in Ne derland ecologische gegevens verzameld. De vraag naar deze gegevens voor het beleid nam toe, maar de toepassing op landelijke schaal was moeilijk, omdat de verscheidenheid van bestanden en gebruikte Systemen zeer groot was. Een goede landelijke basis ontbrak. De Rijksplanologische Dienst (rpd) heeft in die periode het initiatief genomen voor het project Landschapsecologische Kartering Ne derland (lkn). In een later Stadium zijn het Directoraat Generaal Milieubeheer van het ministerie van vrom en het IKC-Natuurbeheer als opdrachtgever gaan participeren in het project. Het project is uitgevoerd door het Centrum voor Milieukunde Leiden (cml) en DLO-Staring Centrum (sc-dlo). Het doel van het project was alle in Nederland voor de landschapsecologie relevante gegevens na eventuele bewer- king in een database onder te brengen. In 1995 is de LKN-database gereedgeko- men. Het heeft een uniek bestand op- geleverd dat een grote diversiteit aan gegevens bevat [Bolsius et ah, 1994; Harms Klijn, 1996]. Inhoud Om de koppeling tussen de gegevens onderling eenvoudiger te kunnen uit- voeren is als ruimtelijke eenheid voor de integratie van de gegevens gekozen voor een rastercel van 1 x 1 km. Neder land is onderverdeeld in 42.000 raster- cellen. Per cel zijn allerlei gegevens over bodem, geomorfologie, grondwater, oppervlaktewater, landschap, flora/ve- getatie en fauna opgeslagen. De opgeslagen gegevens per cel zijn ge- detailleerder dan op het eerste gezicht lijkt. Ook kleinere, ecologisch belang rijke eenheden van enkele hectaren zijn namelijk in het bestand opgenomen, zij het niet met hun exacte geografische ligging. Voor het 'vullen' van de LKN- database is gebruikt gemaakt van een grote diversiteit aan reeds in Nederland aanwezige digitale informatie op gede- tailleerder niveau. In veel gevallen is een ecologische interpretatie van de ba- sisgegevens uitgevoerd. Zo is bijvoor- beeld de bodeminformatie binnen lkn ontstaan na een landschapsecologische interpretatie van de Bodemkaart van Nederland schaal 1:50.000. De gege vens uit de bodemkaart zijn vertaald in factoren die conditionerend zijn voor zuurgraad, zoutgehalte, voedselrijkdom en dynamiek. Actualiteit De ouderdom van de gegevens die in lkn zijn opgenomen verschilt nogal. In een aantal gevallen gaat het om 22

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 24