b U k rwt KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT beeld kerk, slagerij, zwembad enz.) en mogelijke verbindingen tussen deze lo- caties (figuur 2). Doel van deze taak is om in een aantal stappen van locatie A naar locatie B te geraken, door het aanklikken met de muis van een van de nabijgelegen locaties. Na het aan klikken van een nieuwe locatie 'wan delt' een pion naar de betreffende loca tie. Proefpersonen krijgen aan het be- gin van de taak een aantal punten ter beschikking, waarbij aftrek plaatsvindt bij het aanklikken van een willekeurige locatie of als gevolg van het verstrijken van de tijd. Het is voor de taakuitvoer- ders dan 00k zaak om de juiste locaties of verbindingen snel aan te klikken. De taakuitvoerder krijgt echter alleen informatie over de aard van de verbin dingen van de huidige locatie met de direct nabijgelegen locaties. Welke daadwerkelijke verbindingen er tussen de overige locaties zijn weten de proef personen niet van te voren. Er kunnen drie verschillende typen verbindingen tussen twee locaties bestaan, namelijk geen verbinding, een snelle verbinding of een trage verbinding. De proefper sonen kunnen informatie opvragen over alle aanwezige verbindingen mid- dels een aparte knop 'verbindingen zien', maar dit levert wel extra puntaf- trek op. In een exploratief onderzoek naar het route-zoeken m.b.v. deze taak hebben 16 Studenten (gemiddelde leeftijd 21 jaar; 9 mannen en 7 vrouwen) geparti- cipeerd. Zij hebben de taak in vier ver schillende sessies van elk ongeveer een half uur uitgevoerd. Per sessie is steeds een plattegrond gepresenteerd waarbij de proefpersonen 40 opdrachten moes- ten uitvoeren. Deze opdrachten wer den gegeven in de vorm van "Van Bak- ker naar Postkantoor". Het tussenlig- gende aantal verbindingen varieerde tussen de 3 en 6. Alvorens met deze ta- ken te beginnen zijn de proefpersonen getraind in het uitvoeren van de taak ting hierbij is dat de proefpersonen die de plattegrond beter gerepresenteerd hebben 00k beter zullen presteren op de lo- catietaak. Welke resultaten heeft het onderzoek nu opgeleverd? In de figuren 3 tot en met 6 is een aantal prestatiegegevens voor iedere sessie en voor de beide representatievormen weerge- geven. Figuur 3 heeft hierbij betrekking op een globale pres- tatiemaat, namelijk de totale puntenaftrek. Naarmate proef personen beter en sneller presteren kost hen dit minder punten. Wat opvalt in de figuur is de afname in aftrek van punten naarmate de proefpersonen meer ervaring krijgen met de taak. Er is hierbij geen verschil tussen de groep die de locaties in de vorm van labels gepresenteerd kreeg en de groep die dit in de vorm van iconen kreeg. Figuur 4 geeft 1997-XX111-4 Punten *J 89 Tntnnl Q ProelpersDon i, Se-stia 0 Acntai roules 1 &t>reken Figuur 2. Platte met de koni sche representatie van labels. Figuur 3. Gemid delde puntenaftrek voor beide groepen over de sessies. en in het herkennen van de Symbolen en labels van de ver schillende locaties. In het onderzoek zijn we gei'nteresseerd in een tweetal vra- gen: hoe voeren de proefpersonen deze taak uit? en hoe bouwen zij kennis van de plattegrond op? Om dit te onder- zoeken zijn twee verschillende versies van de taak gemaakt, een versie waarin locaties als iconen gepresenteerd werden en een versie waarbij labels gebruikt werden. Achterliggen- de idee daarbij is dat bij een ruimtelijke taak als het route- zoeken een symbolische presentatie (iconen) het zoeken vergemakkelijkt terwijl dit bij een verbale presentatie (la bels) niet het geval is. Proefpersonen kregen ofwel de icon- enversie ofwel de labelversie van de taak aangeboden. Om tenslotte zieht te krijgen op de inhoud van de door de proefpersonen gevormde representatie van de plattegrond moesten proefpersonen steeds na afloop van 20 en na af- loop van 40 opdrachten een extra taak uitvoeren. Bij deze taak (plaatsingstaak) moesten zij de twintig locaties op een kale plattegrond opnieuw ordenen en plaatsen. Verwach- Representatievorm --- Labels Iconen SessieNummer 27

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 29