KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 120 100 130 140 110 90 SessieNummer Representatievorm --- Labels Iconen Tot slot Hoewel dit onderzoek uitgevoerd is met een relatief kleine en homogene steekproef kunnen toch enige conclu- sies getrokken worden. De meest op- vallende bevinding uit bovenstaand ex- periment is dat taakuitvoerders blijk- baar van Strategie wisselen bij het rou- te-zoeken naarmate zij meer ervaring krijgen. Dit betekent 00k dat de doe- len of het handelingsplan die zij zieh stellen gaande weg de leerfase verande ren. Dit resultaat illustreert het princi pe dat de doelgroep waarvoor een ap- plicatie ontwikkeld wordt consequen- ties heeft voor de vormgeving van de interface. Wanneer gebruikers regel- matig een plattegrond moeten raadple- gen om hun weg te zoeken zijn zij ge- baat bij een vormgeving die de confi- guratie van verbindingen benadrukt. Bij incidenteel gebruik kunnen her- kenningspunten een hulpmiddel zijn bij het vinden van een route of het zieh eigen maken van een plattegrond. Daarbij maakt het voor het vinden van een route niet zo gek veel uit of de ver- schillende herkenningspunten in ico- nische (symbolische) of verbale (se mantische) vorm gerepresenteerd zijn. Indien van de taakuitvoerders ver wacht moet worden dat zij zieh de plattegrond 00k herinneren dan heb- ben zij duidelijk voordeel van een plat tegrond die gebruik maakt van iconi- sche herkenningspunten. Uit dit onderzoek mag duidelijk wor den dat degenen die betrokken zijn bij het ontwikkelen van applicaties en in- terfaces zieh een aantal vragen dienen te stellen over de aard van de gebrui- kersgroep en het doel waarmee het in- formatiesysteem gebruikt wordt. Het beantwoorden van deze vragen vereist wel dat in een vroeg Stadium de toe- komstige gebruikers bij het ontwerp betrokken dienen te worden en niet al- leen na afloop bij het testen van de in terface. Figuur 7. Gemid- delde euclidische af- stand tussen de werkelijke en gere- construeerde coördi- naten op de platte- Literatuur Card, S.K., T.F. Moran A. Newell (1983), Thepsycholo- gy ofhuman-computer interaction. Hillsdale NJ: Erlbaum. Hacker, W. (1978), Allgemeine Arbeits- und Ingenieurspsy chologie, Psychische Struktur und Regulation van Arbeitsta- tigkeiten. Berlin: Dvw/Bern: Huber Verlag. Kirwan, B. L.K. Ainsworth (1992), A Guide to Task- analysis. London: Taylor Francis. Leenders, B. (1997), Route-ZoekTaak: Een computertaak voor onderzoek naar route-zoekgedrag. Groningen: Afstu- deerscriptie. Ouwerkerk, R.J. van, T.F. Meijman G. Mulder (1994), Arbeidspsychologische taakanalyse. Utrecht: Lemma. Poucet, B. (1993), Spatial cognitive maps in animals: New hypotheses on their strueture and neural mechanisms. Psy- chological review, 2, pp. 163-182. Summary R.J. van Ouwerkerk, B. Leenders L.J.M. Mulder - User tests for the design of information Systems; navigation in a Vir tual plan as an example Keywords: map use, cartographic communication, research Users of information Systems may dijfer in the intentions or goals which they try to accomplish when they work with the Systems. These differences in goals should be taken into account in the design of the Systems. An experiment is described in which the navigation behaviour of sixteen students in Virtual maps was investigated. The results indicate that the frequency of use and the experience of users determine the way in which the information in a Virtual map should be presented. Resume R.J. van Ouwerkerk, B. Leenders L.J.M. Mulder - Test pour les utilisateurs pour le concept des systemes d'information; navigation sur un plan virtuel, titre d'exemple Mots-cles: utilisation de cartes, communication cartogra- phique, recherche Les intensions et les objectifs que proposent a suivre les utilisa teurs des systemes d'information peuvent etre differents; lors de l'etablissement de ces systemes, il faut en tenir compte. L'article presente la description d'une experience de comportement de seize etudiants avec des cartes virtuelles. II ressort des resultats que la frequence d'utilisation et l'experience des utilisateurs sont des elements qui determinent al methode de presentation de l'information dans une carte virtuelle. 29

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 31