f m BEACHSIDE HOSPITALITY HOME i 1 KM DE KAART OP STRAAT Newfoundland and Labrador i. In 1997 werd herdacht dat 500 jaar tevoren de eerste Eu- ropeanen na deVikingen het eiland Newfoundland bereik- ten. John Cabot voer in 1497 met het schip Matthew van Bristol naar Newfoundland, waar hij waarschijnlijk bij Cape Bonavista het eerst aan land ging. I997-XXIII-4 Foto 2. 2. In 1949 besliste een referendum met een zeer kleine meerderheid dat Newfoundland and Labrador zieh als een provincie bij Canada aansloot. Mogelijk is nog steeds niet iedereen het met die aansluiting eens, getuige deze schilde- ring op een betonnen muur midden in het uitgaanscen- trumpje van St. Johns (foto 2). Met zwart is een tamelijk correcte kaart van het eiland Newfoundland geschilderd, met daaroverheen in rood 'free nfld', gesigneerd 'W.R.' Gezien het feit dat er met de rode verf nogal geknoeid is, lijkt het dat het zwart een 'officiele' stadsverfraaiing is, en het rood door een of andere onverlaat later is toegevoegd. 3. Een hele echte kaart op straat! Met z'n spuitbus blauw bracht een graffiti-spuiter de contour van het eiland New foundland aan op het asfalt (foto 3). t Is wat vervormd, Foto 1. Op het terrein van de ferry-terminal in Port-aux-Basques, de belangrijkste toegang tot het eiland voor landverkeer, wordt de reis van de Matthew voorgesteld met een aardige kartogra- fische sculptuur (foto 1). Rechts zien we de Britse eilanden (ik sta er zelf naast, voor de schaal), links Newfoundland and La brador (waarbij de schaal van Labrador de helft is van die van Newfoundland). Midden ertussen het schip de Matthew. De route van het schip wordt aangeduid met een witte ketting (mogelijk bij reproduetie wat siecht zichtbaar tegen de witte achtergrond) tussen Bristol, de Matthew en Cape Bonavista. Foto 3. maar het eiland heeft dan 00k een ingewikkelde vorm. Het is in St. John's, op de zuidelijke randweg van de haven. 4. Het 'Newfoundland Emporium' in Corner Brook ge- bruik een grote, uit hout vervaardige kaart van het eiland Newfoundland als beeidmerk (foto 4). Foto 4. 5. Ook in Labrador wordt een kaart als beeidmerk gebruikt. Het Beachside Hospitality Home in L'Anse-au-Clair pro beert met dit bord längs de (enige) weg klanten te trekken (foto 5). Ik vraag me af hoeveel toeristen in het groene vig- net de contouren van Labrador (voor zover dat tot de pro vincie Newfoundland and Labrador behoort) herkennen. Foto's: Peter van der Krogt, augustus 1997 P.C.J. van der Krogt Foto 3. 30

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 32