Kaartgebruiksstappen en bijbehorende kwaliteitseisen Prof. dr. F. J. Ormeling jr. is als hoogleraar Karto grafie verbonden aan de Rijksuni- versiteit Utrecht, Heidelberglaan 2, 3384 CS Utrecht, tel. 030 - 23313/3. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 F.J. Ormeling kaartgebruik, gegevenskwaliteit map use, quality of data utilisation de cartes, controle des donnees TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Kartografen hebben een beter inzicht nodig in geo-in- formatie-productielijnen, dus in de manier waarop geo- informatie verzameld en verwerkt wordt, om op basis daarvan de gebruikers van de geo-informatie een beter inzicht te geven in de waarde van de daarmee geprodu- ceerde gegevens. We moeten niet alleen de juiste infor- matie bij de gebruiker krijgen, maar er 00k voor zorgen dat de gebruiker die informatie op de juiste manier kan duiden. Omdat de eisen aan de gegevenskwaliteit zul- len verschillen naar gelang de fase van het gebruik van geo-informatie, moeten we ervoor zorgen dat in een be- paalde fase de juiste kwaliteit voorhanden is, en 00k bruikbaar, door de gevraagde kwaliteitsinformatie ade- quaat te visualiseren. In april 1996 werd in Charlotte, North Carolina, het voorjaarscongres gehou- den van de American Association of Geographers. Dat is het jaarlijkse con- gres waarin Amerikaanse kartografen, meer nog dan bij de Cartography and Geographie Information Society (een onderdeel van de acsm) van nieuwe ontwikkelingen op de hoogte worden gebracht. In Charlotte werd onder an dere de forumdiscussie - nu 00k op het www te zien - 'has gis killed cartogra phy' (http://www.ssc. msu.edu/-geo/AA Ganswers. html) gehouden, waren er kaartgebruiksfora, zittingen over multi- media enz. In dit ardkel wordt inge- gaan op een speciale kaartgebruikszit- ting, georganiseerd door James Carter en Ute Dymon. Ze hadden een aantal kartografen gevraagd aan te geven "What is it you want to know about map use and map use environments and why?" De bijdragen aan deze zit- ting zijn gepubliceerd in het winter- nummer 1979 van Cartographic Per spectiveshet blad van weer een andere kartografische vereniging, de North American Cartographic Information Society. Een verkorte versie van dit artikel verscheen daarin, onder de titel 'Map use steps and their data quality requirements'. Inpassing van nieuwe geografische kennis in de bestaande Mijn eerste reactie op bovenstaande vraag 'Wat wil je weten over kaartgebruik en kaartgebruiksomstandigheden en waarom? was hem toe te passen op de geschiedenis van de kartografie. De historici van ons vak proberen het proces van de overdracht van ruimtelijke informatie op een be- paald tijdstip, of de ontwikkeling in dat proces, te recon- strueren. Ze onderzoeken dus het volgende proces: landmeter/kartograaf cognitieve kaart kaart kaartgebruiker Met cognitieve kaart wordt de voorstelling over de ruimte bedoeld die de kaartgebruiker met hulp van de kaart uit- breidt. Niet alle aspecten van dit proces worden in gelijke mate bestudeerd door historici. Ze concentreren zieh vooral op de landmeters/kartografen en op hun produeten, name- lijk de kaarten. De kaartgebruikers en de ruimtelijke voor- stellingen die ze er op nahouden komen nauwelijks aan de orde. Ik zou zo graag willen weten wat nu de ruimtelijke kennis van iye-eeuwse Nederlanders was: wat wisten ze van andere landen; wat moesten ze weten om er de nieuwe ruimtelijke kennis die ontdekkingsreizigers verworven - zo- als de ontdekking van Austraiie - aan te kunnen verbinden? Heiaas hebben de historici van de kartografie zieh daar nog met mee bezig gehouden. Ze concentreren zieh op de pro- ducenten en de produeten, maar aan het doel van beide, het overdragen van de ruimtelijke informatie, komen ze maar niet toe. Wanneer mensen nieuwe informatie willen opnemen in hun cognitieve kaart (de voorstelling die we ons maken van de ruimte om ons heen), moet die nieuwe informatie re dundante dementen bevatten, dat wil zeggen dat er aspec ten moeten in zitten die we al kennen. Anders kunnen we het niet verbinden met onze bestaande cognitieve kaart. 31

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 37