1 34 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 Onzekerheidsmaat fuzziness ambiguity credibility boundary certainty statische weergave-omgeving Achromatische grijswaarden apart gecombineerd Kleur grijswaarde a grijswaarde b verzadiging Grootte - interactieve weergave-omgeving Achromatische grijswaarden apart gecombineerd Kleur grijswaarde a grijswaarde b verzadiging Grootte - mogelijkheden voor het identificeren van de kerngebieden creeren door middel van een interactieve geanimeerde (bewe gende) presentatie - bijv. te realiseren door de dispersiewaar- den (dispersiewaarden beschrijven de mate van overlap tussen verschillende klassen, en bepalen daarmee de 'fuzziness' tus sen de klassen) met een slidebar te manipuleren [Hootsmans, 1996]. Dat wordt 00k op de door Hootsmans geprogram- meerde Website (http://kartoserver.frw.ruu.nl/'html/staff/ hootsmans!hootsmans. html) gedemonstreerd. Afhankelijkheid van kwaliteitseisen van kaartge- bruiksstappen Wat we, ondanks al deze onderzoeksresultaten van kartogra- fen, nog steeds missen, is een concordantie tussen alle soorten van gebruik van de ruimtelijke gegevens en specifieke metho- den van visualisatie van hun gegevenskwaliteit. We weten nog niet welke van de methoden van visualisatie van de kwaliteit van gegevens het beste is om ons te helpen bij specifieke vor- men van kaartgebruik. Op onderdelen wordt hier wel aan ge werkt, zoals door Van der Wel, die kwaliteitsvisualisaties aan bodembedekkingsclassificaties op basis van satellietbeelden verbindt [Gorte e.a., 1996; Van der Wel e.a., 1996]. Deze preoccupatie met de visualisatie van metagegevens is maar een onderdeel van een algemener probleem. Niet al- leen in onze beperkte kartografische omgeving maar 00k in het veel grotere geo-informatie-bereik gaat het er niet alleen om de gebruiker de juiste informatie te verschaffen, maar evengoed om ervoor te zorgen dat de gebruiker de juiste in- druk krijgt van die informatie. Dat is even belangrijk als de eerste opgave, maar er lijken maar weinig experts in de geo- informatie-voorziening te zijn die zieh dat voldoende reali seren. Dit besef kan gemodelleerd worden door aan het model van de geo-informatie-produetielijn uit figuur 2 het een en ander toe te voegen (figuur 5). De vraag of de informatie juist is zou niet alleen bepaald moeten worden op grond van de objectieve kwaliteitsindi- Figuur 4. Eisen aan grafische varia- belen voor verschil lende soorten van maten voor de on- zekerheid [Hoots mans, 1996]. Figuur j. Gewijzig- de geo-infiormatie- productielijn waarbij rekening wordt gehouden met de visualisatie- eisen die verschil lende soorten ruim telijke beslissingen stellen). caties die in figuur 2 zijn aangegeven, maar 00k door de aard van de taak die met de gegevens moet worden uitge- voerd. Deze taak eist specifieke visuali- satiemethoden, en het soort gebruik dat men van het hieruit resulterende beeld wil maken bepaalt de nuttigheid van informatie met een specifieke ob jectieve kwaliteit. De vraag kan bij- voorbeeld zijn welke invloed het heeft als de gegevens voor een bepaalde toe- passing niet voor 99% correct zijn, of hoe belangrijk het is voor die toepas- sing dat meer dan een derde van de waardepunten volgens de kaart op meer dan 5 m van hun feitelijke positie in het terrein verwijderd is. Het gaat dus om de nuttigheid of wen- selijkheid van bepaalde kwaliteitsstan- daarden bij verschillende soorten van kaartgebruik; om ze na te gaan moet men alle soorten van gebruik van gevi- sualiseerde ruimtelijke informatie on- derzoeken. Wat doen mensen nou fei- telijk wanneer ze op basis van kaarten beslissingen nemen? Wanneer ze de si- tuatie op een speeifiek punt willen kennen, dan stellen ze andere eisen aan de visualisatie van de kwaliteit dan wanneer ze globale trends uit de kaart willen aflezen. Wanneer ze kaarten met verschillende attributen willen vergelij- ken worden er andere eisen aan de weergave van de onzekerheid gesteld dan wanneer de kaarten voor orienta- tie worden benut. We hebben hierboven al gezien dat er objectieve maten zijn ontwikkeld om de gegevenskwaliteit aan te geven zoals de waarschijnlijkheid ('probability') en de mogelijkheid ('possibility'). Wan neer we als definitie voor het begrip 'gegevenskwaliteit' de omschrijving 'geschiktheid voor gebruik' (fitness for use) aanhouden, dan zijn deze kwali- vraag Geo-informatie-productielijn gegevens gegevens verzamelenNerwerken gegevens analyse gevisualiseerde produeten objectieve kwaliteits- maten objectieve kwaliteits- maten "antwoord t nuttigheids- maten visualisatie eisen t ruimtelijke beslissings- taken geschiktheids- maat

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 40