- Tot slot KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 teitsmaten op zieh niet voldoende, maar moeten ze worden verbünden met de een of andere indicatie voor de nuttigheid van die maten. Die nuttig- heidsindicator zou dan de wenselijk- heid moeten aangeven dat de kwaliteit van de gegevens een bepaald niveau heeft ten behoeve van een speeifiek soort gebruik. Verschiliende soorten van gebruik van ruimtelijke gegevens zijn: beheer, referentie, navigatie of analyse. Elk daarvan kan weer worden opgedeeld in een aantal niveaus die ie- der uit een actie of stap bestaan, zoals: localiseer, vergelijk, tel, schat, verifieer enz. ledere stap brengt zijn eigen eisen met zieh mee aangaande de kwaliteit van de te gebruiken gegevens: voor elke kaartgebruiksstap heeft een speci- fieke beeldkwaliteit een speeifieke nut tigheid. Voor de ene speeifieke kaart gebruiksstap is bijvoorbeeld een kaart met een plaatselijke waarschijnlijk- heidswaarde van 0,8 wenselijk om lo- caties van punten die aan de eisen vol- doen af te lezen. Bij een andere kaart gebruiksstap kan een grondbedek- kingskaart met een globale 'mogelijk- heidswaarde' van 0,7 nog best geschikt zijn om als basis voor de orientatie bij de grondgebruiksplanning te dienen. Of het feitelijk kan hangt af van de nauwkeurigheids- of gegevenskwali- teitseisen voor elk van de individuele kaartgebruiksstappen Een voorbeeld van de opdeling van een kaartgebruikstaak in een aantal stappen wordt hier aangegeven voor de navigatie. Deze bestaat uit de demen ten (figuur 6): orienteer de kaart, loca liseer je eigen positie, identifieeer je bestemming, leg de aan de route te stellen eisen vast, vindt de optimale route, markeer die route op de kaart, kies herkenningspunten uit op de kaart, controleer die herkenningspun ten onderweg, verifieer tenslotte je be stemming. Een hoge absolute nauw- keurigheid van de kaart is zowel voor het vinden van je positie als van de be stemming op de kaart belangrijk. Voor het vinden van de beste route of voor het controleren van de herkennings punten onderweg aan de hand van de kaart is alleen een relatieve nauwkeu- righeid van de kaart relevant. De zin van dit opdelen van kaartge- bruikstaken in aantallen stappen ligt in het aanpassen van de gevisualiseerde informatie aan de taak waar men mee bezig is. Een interactieve kaartomge- ving zou ons in Staat moeten stellen om het kaartbeeld te veranderen en Figuur 6. Het op- splitsen van naviga- tietaken in een aantal aparte kaartgebruiksstap pen, elk met eigen eisen aan de kwali teit van de gegevens kaartgebruiksstappen eisen aan de kwaliteit van de gegevens 1. kaart orienteren relatieve geometrische nauwkeurigheid 2. positie localiseren hoge absolute nauwkeurigheid 3. bestemming identificeren hoge absolute nauwkeurigheid 4. vaststellen route-eisen 5. selectie optimale route volledigheid, actualiteit 6. markeren van de route logische consistentie 7. selecteren herkenningspunten volledigheid, relatieve geometrische nauwkeurigheid 8. controle onderweg hoge relatieve nauwkeurigheid 9. verifieren bestemming hoge absolute nauwkeurigheid aan te passen aan het volgende Stadium van het kaartge- bruik zodra het vorige Stadium is afgesloten. Dat kan belangrijke implicaties hebben voor interactieve kaartgebruiksoefeningen onder leiding van het programma. Zodra het correcte antwoord is gegeven op een speeifieke vraag wordt de gegevenskwaliteit aangepast aan de volgende vraag. Ook wanneer men door een elektronische atlas aan het bladeren (browsen) is, zou men de gegevenskwaliteit op bepaalde minimumwaarden of gebruikstypen kunnen in- stellen en waarschuwingen laten weerklinken zodra men hiervan afwijkt. Het zijn dus niet alleen het type informatie en zijn kwaliteit die de gebruiksmogelijkheden bepalen maar evengoed het soort gebruik dat men van plan is te maken van de kaart, opgedeeld in de verschallende samenstellende stappen. Wan neer we ervoor kunnen zorgen dat de gebruiker de juiste in formatie in handen krijgt en zieh bovendien die juiste infor matie ook nog eens op een correcte manier eigen maakt, dan hebben we er niet alleen voor gezorgd dat het eindproduet (de kaart) toegevoegde waarde heeft, maar de hele geo-infor- matie-productielijn ook. De soorten onderzoek die hier worden beschreven besraan uit het vinden van de optimale geo-informatie-productielij- nen, vaststellen van de gegevenskwaliteit, verbinden van de gegevenskwaliteit aan het geplande soort gebruik, en het vi- sualiseren van de resultaten hiervan. Het onderzoek is dus in de eerste plaats gericht op de concordantie tussen speei fieke methoden van visualisatie van gegevenskwaliteit en soorten van kaartgebruik. Of deze visualisatiemethoden voor de gegevenskwaliteit ook werkelijk ooit toegepast zullen worden hangt natuurlijk af van de bereidheid van de kaartgebruiker om dit soort meta- informatie ook daadwerkelijk te gebruiken. Het gaat er dus om of de kaartgebruiker er het nut van inziet. Kartografie is een vorm van 'graphicacy', de mogelijkheid om zieh gra fisch te uiten en kaarten kritisch te gebruiken. Het verschaf fen van het hierboven beschreven gereedschap zou moeten helpen om dit soort 'graphicacy' verder te ontwikkelen. 35

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 41