Verslag van de 18e ICA-conferentie in Stockholm, 23 - 27 juni 1997 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 A.W. Simon van Leeuwen (ICC '97 Een week lang streken meer dan 1100 kartografen neer in het land van Nils Anderson om van gedachten te wisselen. Het werd een afwisselende week, waarbij elke dag begon met haring op het ontbijtbuffet en werd ver- volgd met onverstaanbare paperpresentaties afgewisseld door gelikte PowerPoint-presentaties en boeiende soft- waredemonstraties. De avonden werden gevuld met re- cepties, bezoeken aan 'Lusthusen' (theehuisjes) en dis- cussies met Zweden over hun voetenobsessie. Interview met Michael Wood De i8e conferentie van de Internation al Cartographic Association (ica) was de eerste van Michael Wood als Presi dent van de organisatie. Michael heeft zieh ten doel gesteld om zeer betrok- ken te zijn bij alle activiteiten van de ica. In elk kartografisch werkterrein wil hij zieh verdiepen om op die ma- nier kennis te maken met alle typen kartografen. Om deze doelstelling te kunnen verwezenlijken, is het volgens hem noodzakelijk om veel landen te bezoeken en om vergaderingen van verschallende iCA-commissies bij te wonen. Zodoende komt hij te weten wie waarmee bezig is, en kan hij partij- en adviseren om met elkaar samen te gaan werken. Zo heeft hij er op aange- stuurd dat de band tussen de interna tionale organisatie voor Fotogramme trie en Remote Sensing (isprs) en de ica nauwer aangehaald wordt. Ook heeft hij er werk van gemaakt dat de Society of Cartographers en de British Cartographic Society meer onder een vlag gaan opereren. Michael signaleert twee trends in de kartografie. Ten eer ste ziet hij de kartografie steeds meer in handen van de massa terecht kö rnen. Veel mensen krijgen de mogelijk- heid zelf kaarten te gaan maken, er ko- Drs. Willemijn Simon van Leeuwen is werk- zaam als cartogra- fisch redacteur bij ANWB Media (postbus 93200, 2309 ba Den Haag, telefoon 0/0- 3146/14, fax. 0/0- 3146331, e-mail: bartski@xs4all. nl men meer kaarten op de markt en de kwaliteit ervan zal af- nemen. Voor de digitale produeten zullen er kennissyste- men nodig zijn die ervoor zorgen dat de gegevens op een zinnige manier gevisualiseerd worden. De tweede kartogra- fische trend is volgens Michael dat het steeds moeilijker wordt om een profielschets te maken van de kartograaf. De taken van een kartograaf zullen steeds verder uiteenlopen en in toenemende mate zullen andere diseiplines raakvlak- ken met de kartografie krijgen. Kartografische trends Hieronder wordt een greep gedaan uit de trends die op het congres door verschillende deelnemers gesignaleerd zijn. Internet populair onderwerp, evenals visualisatie en generalisatie Het Internet was het belangrijkste nieuwe onderwerp van deze ICA-conferentie. In Barcelona werd slechts in kleine kringen over het Internet gesproken. Nu trekt het onder werp volle zalen en zijn in veel papers url's opgenomen. Met name het www Staat in de belangstelling. Zo gaat het us Bureau of Census een systeem (dads) ontwikkelen voor toegang en verspreiding van al hun data op het Internet. Het systeem wordt uitgerust met browsers, funeties om ge gevens te analyseren en om thematische kaarten te maken. Een prototype bestaat al, het uiteindelijke systeem moet klaar zijn bij de volgende volkstelling, in 2000. ibm is inge- schakeld om de Internet-distributie van gegevens te verbete- ren, en esri om de analysefuneties te ontwikkelen. On- danks de grote belangstelling voor het www zijn er nog functionele, cognitieve en weergaveproblemen. De ontwik- kelingen gaan echter zo snel, dat Maria Theresa Rhyne (Sig- graph) terecht opmerkte dat een jaar een eeuwigheid is op het Internet. Er wordt nog niet veel onderzoek gedaan op Internetgebied door kartografen, maar in de toekomst zal dit veranderen. Waarschijnlijk zal de congrestentoonstelling dan ook uitge rust zijn met demonstraties van kartografische Internetsites. Nu bevatte de tentoonstelling bijna uitsluitend papieren produeten. Andere onderwerpen die de aandacht trokken waren visu alisatie en generalisatie. Men is over het algemeen veel opti mistischer dan in Barcelona over het automatiseren van het kartografische productieproces. 37

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 43