KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Kartografie verzet zieh niet meer tegen GIS Voor het eerst is er op brede schaal een positieve houding ten opzichte van gis. Wellicht dat gis nu alom geaeeepteerd wordt, omdat het duidelijk is dat de rol van de kartograaf niet is uitgespeeld. De funetie van de kartograaf zal wel ver anderen. Het accent ligt meer en meer op informatie. Er vindt een verschuiving plaats van kaartgericht denken naar informatiegericht denken. Of anders gezegd: steeds meer mensen zijn niet alleen gei'nteresseerd in de kaart als plaatje, maar ook in de gegevens achter de kaart. gis kan daarbij een belangrijk hulpmiddel zijn. Toename interdiseiplinair karakter kartografie In toenemende mate werken kartografen samen met andere diseiplines. Behalve gis vormen bijvoorbeeld informatica, remote sensing en kunstmatige intelligentie belangrijke raakvlakken met de kartografie. Het ge'fsoleerde karakter dat de kartografie lange tijd had, verdwijnt daarbij. Impressies van het congres Netwerken Een voorname funetie van het congres is het leggen van contacten. Het bijwonen van het congres is een mooie ma- nier om de mensen te leren kennen waar je nieuwsgierig naar bent, omdat je veel over ze hebt gehoord, omdat je ar- tikelen van ze hebt gelezen of omdat je E-mail contact met ze gehad hebt. Het congres levert zelf indirect contacten op. Veel personen die je ontmoet kennen mensen die te maken hebben met jouw specialisme. Op deze indirecte manier krijg je veel nuttige adressen toegeschoven. Frappant is trouwens dat zo'n internationaal congres de band tussen de Nederlandse kartografen onderling versterkt. Moet je daar- voor nou naar het buitenland? Presenteren kun je leren Voor de lezingen hoeft men het congres niet bij te wonen. De presentaties zijn in veel gevallen zo siecht dat het veel zinvoller is je tijd te besteden aan het lezen van de papers. Vooral de lezingen van veel Russen en Chinezen waren moeilijk te volgen. Vaak werden onleesbare transparanten op een monotone manier voorgelezen in zeer gebrekkig En gels. Het merendeel van de sprekers zou er goed aan doen de cursus 'Presenteren kun je leren te volgen bij Marloes Straus (secretaresse van de vakgroep Kartografie aan de Uni- versiteit Utrecht). Desondanks is het niveau van de lezingen hoger dan andere jaren volgens Christopher Board (Groot- Brittannie). Rose Birley van Dyscover, een Engels bureau dat kaarten op maat maakt voor mensen met een leespro- bleem, pleit ervoor dat bij presentaties voor een internatio naal publiek de informatie voor een belangrijk deel op een visuele manier overgebracht wordt. Hierdoor kunnen men sen die de Engelse taal niet goed beheersen het verhaal toch redelijk volgen. PowerPoint Echt ingespeeld op het digitale tijdperk waren de Organisa toren van het congres nog niet bij de voorbereidingen. Zo hadden ze niet gerekend op mensen die een Computer wil den gebruiken voor hun presentatie. Vooraf werd door de organisatie gevraagd om de lezingen te illustreren met be- hulp van overhead transparanten en dia's. Over de moge- lijkheid een Computer te gebruiken werd met geen woord gerept. Menig persoon had zieh daardoor in bochten ge- wrongen om transparanten te maken van onderwerpen als het Internet en animaties. Deze onderwerpen lenen zieh I997-XXIII-4 veel beter om 'real time' getoond te worden. Gelukkig hadden sommige sprekers bij de organisatie geeist dat ze hun lezing met de Computer konden geven. Deze lezingen zagen er meteen veel professioneler uit dan de lezingen met traditionele sheets. Ze lopen na- melijk vloeiender door, omdat er geen transparanten verwisseld hoeven te worden, hetgeen altijd voor een zekere afleiding zorgt. Het scherm kan boven- dien stapsgewijs worden opgebouwd, zonder dat er gebruik gemaakt hoeft te worden van klungelige velletjes papier die delen van de sheet moeten afdek- ken. Het zou mooi zijn als het houden van presentaties met de Computer stan- daard wordt in de kartografie. De technische ondersteuning door personeel van het congrescentrum was uitstekend op de conferentie. Zelfs als sprekers pas op het allerlaatste mo- ment aan kwamen zetten met hun Computer of dia's kreeg de technische staf het voor elkaar om de presentatie zonder technische mankementen te la- ten verlopen. Vervolgens zagen de voorzitters toe op een strakke tijds- planning, waardoor de lezingensessies keurig parallel liepen. Prima omstan- digheden dus voor het houden van een lezing. Alleen jammer dat de presenta- tievaardigheden van menig spreker te kort schoten en dat zowat elke lezing verstoord werd door hinderlijk tele- foongepiep. Misschien dat op het vol- gend congres de voorzitter vooraf- gaand aan elke lezing het publiek kan vragen alle telefoons uit te zetten. Posterpresentaties Op de postersessies kwamen zeer di verse onderwerpen aan bod. De kwali- teit was over het algemeen hoog. Het was alleen jammer dat veel mensen die geselecteerd waren voor een posterpre- sentatie niet op kwamen dagen. Wel licht was het feit dat hun paper gepu- 38

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 44