KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 bliceerd werd in de Proceedings voor hen al voldoende. Anderen wachten misschien liever, en proberen hun ver- haal als artikel of volwaardige paper ei ders te plaatsen. De postersessie Fiets- kaarten, die het onderzoek toonde van de NVK-werkgroep Kaartgebruik, maak- te dankbaar gebruik van de vele lege tentoonstellingspanelen. Er was nu maar liefst vier keer zo veel ruimte om de kaarten, waarvan het gebruik tijdens het NVK-congres in 1996 onderzocht was, tentoon te stellen. De postersessie trok veel belangstelling, onder andere door de knalrode Finse fiets die de pre- sentatie opfleurde. Op de presentatie reageerden veel mensen met verbazing over het feit dat verschillende uitgevers met concurrerende producten geza- menlijk onderzoek uitvoeren naar het gebruik van fietskaarten. Veel uitgevers doen helemaal geen onderzoek naar kaartgebruik, laat staan dat ze met hun concurrenten samenwerken. De grote belangstelling voor deze postersessie toonde aan dat 00k buiten Nederland er belangstelling voor fietskaarten be- staat. In veel grote Steden zijn er uit milieu-oogpunt enkele fietspaden aan- gelegd. Om deze paden te promoten wordt er geld gestoken in het maken van een fietskaart. De makers van de kaarten zien de door de werkgroep nieuw ontwikkelde fietskaart als een voorbeeldkaart. Vooral de legenda met een uitgebreide classificatie van fietspa den naar breedte en wegdekkwaliteit trok veel aandacht. De legenda wordt dan 00k speciaal in het Engels vertaald voor de dertig congresgangers die een kaart toegestuurd willen hebben. Postzegelverzameling Net als in Barcelona werd er 00k in Stockholm weer gelegenheid geboden aan de filatelistische kartografen om hun verzamelingen tentoon te stellen. De Zweden hadden hiertoe ruimte ge- reserveerd in het Nationale Zweedse Postmuseum. In totaal stonden acht verzamelingen tentoon uit vijf verschillende landen. Uit Nederland toonde Men no-Jan Kraak de verzameling About mups, their production and use. Gei'llustreerd aan de hand van filatelistische items werd door zijn verzameling als het wäre een introductiecol- lege kartografie gegeven. Opricbting Europese Kartografen Vereniging Tijdens het congres zijn een aantal vertegenwoordigers van Europese kartografische verenigingen bijeen geweest om te bezien of het zin heeft een Europese Kartografische Vereni ging (European Cartographic Union - ecu) op te richten. De bijeenkomst was een vervolg op twee eerdere bijeen- komsten op initiatief van Christopher Board uit het Ver- enigd Koninkrijk. Vertegenwoordigers uit ruim tien ver schillende landen stonden positief tegenover het voorstel. De British Cartographic Society (bcs) en de nvk nemen het voortouw, waarbij een van de eerste activiteiten het zoe- ken van aansluiting is bij de EU-politiek rond ruimtelijke informatie (o.a. via eurogi). Opvallend weinig jongeren aanwezig In vergelijking met andere iCA-conferenties zijn er dit jaar volgens Ferjan Ormeling bijzonder weinig Studenten en jonge onderzoekers op het congres vertegenwoordigd. Wel- licht dat de hoge kosten van het Zweedse leven deze doel- groep heeft afgeschrikt, alhoewel er 00k nauwelijks jonge Zweedse kartografen op het congres aanwezig waren. Behal- ve jongeren waren er 00k weinig ouderen. De generatie kar tografen die de ica nog hebben zien oprichten, was mager vertegenwoordigd. Het gros van de huidige congresgangers is zieh pas na oprichting van de ica met kartografie bezig gaan houden. Een ander kenmerk van deze groep is dat ze veelal geen puur kartografische achtergrond hebben. Dit heeft een brede kijk op het vakgebied tot gevolg. Zuid-Afrika treedt naar buiten Na jaren van isolement trad Zuid-Afrika nu 00k volop aan op het internationale kartografische podium. Uit de lezing van de blanke professor Elri Liebenberg en de prima Power- Point-presentatie van de zwarte kartograaf Charles Ngweni- so Pateni bleek dat de kartografische intergratie in die mul- ticulturele samenleving nog niet volledig is voltooid. Zweedse ambiance De Zweden bleken zeer vriendelijk en nog goed in het orga- niseren te zijn 00k. De reeepties vonden in mooie ambian- ces plaats en waren een goede gelegenheid mensen te leren kennen. Buitengewoon goed doordacht was de hulp van de Zweden bij het wegwijs maken van de congresdeelnemers in het Zweeds openbaarvervoersysteem op de eerste dag. Nu maar hopen dat de Canadezen in 1999 en de Chinezen in 2001 van hetzelfde hout zijn gesneden. Vergelijking van Interactieve Atlas van Oostenrijk met PC Atlas van Zweden Drie vooruitstrevende digitale atlassen werden gesignaleerd op het congres. Ze verschillen qua opzet en functionaliteit nogal van elkaar. In Oostenrijk wordt er gewerkt aan een view-only atlas met een beperkt interactief gedeelte. In deze atlas ligt de nadruk op het visualiseren van statistische gegevens voor bepaalde regio's en op bepaalde tijdstippen. De gebruiker wordt ge- adviseerd met behulp van welk kaarttype hij bepaalde gege- 39

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 45