KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 vens het best kan weergeven. Hij kan hiervan afwijken, maar dit wordt hem door het programma afgeraden. Dit betekent dat de programmamakers voor elke dataset vast- leggen welk kaarttype het meest geschikt is. Deze giganti sche klus staan de makers van 'Bosstatistiek' nog te wachten als ze in een toekomstig product de mogelijkheid willen bieden om data 00k in andere kaarttypen weer te geven dan alleen de huidige choropleetkaarten. De standaard selectie van een kaarttype heeft als voordeel dat de gebruiker aan de hand genomen wordt en het programma goed te gebruiken is door niet-kartografen. Een ander productkenmerk dat het Oostenrijkse programma toegankelijk maakt, is het be- perkt aantal gereedschappen waarover de gebruiker kan be- schikken. De Symbolen, de corpsgrootte en het lettertype liggen bijvoorbeeld vast. Kortom, de mogelijkheden van dit programma zijn met opzet beperkt gehouden om het mak- kelijk te maken voor de gebruiker en de aandacht vast te houden op het hoofddoel: het in kaart brengen van statisti sche gegevens. Dit product lijkt alles in huis te hebben om de naam atlas te verdienen. Bij de nieuwe versie van de Zweedse pc atlas is er van bege- leiding geen sprake. De gebruiker kan elk type data op alle mogelijke manieren visualiseren. Hij krijgt het hele scala aan gereedschappen dat in ArcView 3 aanwezig is tot zijn beschikking. Dit product zou je dan 00k het best kunnen omschrijven als een gis gevuld met geografische gegevens over Zweden. Erg handig voor professioneel gebruik, maar vanwege de ingewikkelde functionaliteit minder geschikt voor gebruik op school. In Zwitserland wordt er behalve aan een cd-rom atlas ge werkt aan een Internetatlas. De nadruk in deze atlas ligt op het aanbieden van actuele data en het verwijzen naar andere Internetsites met uitgebreide informatie over een deelon- derwerp van de atlas. Zo biedt de atlas een actueel kaartje van het openbaarvervoersysteem in de regio Zürich. Voor uitgebreide informatie over de dienstregeling wordt door middel van een hyperlink verwezen naar de Internetsite van de Zwitserse spoorwegen. Alle drie de atlassen blijken een ander doel te dienen en dus elk specifieke voordelen te hebben. Wie meer informatie over de atlassen wil, kan de papers van respectievelijk Ditz, Wastenson en Richard in een van de vier delen van de Pro- ceedings lezen of kan in het geval van de Zwitserse atlas de Internetsite raadplegen: http:llwww.geod.ethz.ch/kartolatlasl atlas.html (vanaf oktober 1997). Technical Exhibition Meer dan honderd bedrijven waren vertegenwoordigd op de Technical Exhibition, waarvan er maar liefst dertig uit Scandinavie kwamen. Van de grote bedrijven houdt esri een opvallend stevige poot aan de grond. Dat blijkt onder andere uit veelvuldig gebruik van ArcView 3, bijvoorbeeld als basis voor de pc atlas van Zweden en de Nationale Atlas van de USA. Bovendien gaat de firma functies ontwikkelen voor het door het US Bureau of Census te ontwikkelen DADS. Internationale Kaartententoonstelling Dit keer was er een indeling gemaakt in een aantal catego- rieen: topografische, nautische/ bathymetrische en geologi sche kaarten, stadsplattegronden, atlassen en globes en ove rige kaarten en publicaties. Alle kaarten binnen een bepaal- de categorie werden tezamen tentoon- gesteld. Dat nodigde uit tot internatio nale vergelijking, maar een snelle in- druk van nationale inzendingen was minder gemakkelijk te krijgen. De congresgangers konden voor het eerst in elke categorie een favoriet product aangeven. Aan het eind van de week werden de winnaars bekend gemaakt. Bij de Nederlandse inzending zaten mooie exemplaren, maar helaas viel geen van de producten in de prijzen. Wat de congresdeelnemers het best bij zal blijven? Volgens Bengt Rystedt, een van de Organisatoren, zijn het de con- tacten en de zware Proceedings (vier de len!) waaraan men terug zal denken. De Proceedings kunnen besteld worden bij: icc 97 Secretariat, 80182 Gävle, Zweden, fax: 00 4626653160, telefoon: 00 4626633000; Prijs sek 400; Ottoson, L. (ed.) (1997), Proceedings i8th ICaJaci International Cartographic Conference ICC 97, Stockholm, Sweden, 23-27 June 1997, Volume 1,2,3,4. Gävle: Swedish Cartographic Society, isbn 91- 630-5536-8. agenda 1-6 juni 1998 - 47. Deutscher Karto graphentag. Onderwerp: Kartographie, Kommunikation, Kunst. Plaats: Dres den. Informatie: prof.dr.-ing. Ingeborg Wilfert, Technische Universität Dres den, Institut für Kartographie, 01062 Dresden, tel 0351-4634809, e-mail: wilfert@karst9.ge0.tu-dresden.de, Internet: http://www. tu-dresden.de/ fghgik/anfang. htm. 17 t/m 20 mei 1999 - Kartografiecon- gres van de nvk in samenwerking met de Deutsche Gesellschaft für Karto graphie. Thema: Europa Regionaal, Kartografie zonder Grenzen. Plaats: Maastrichts Expositie en Congres Centrum (mecc). Nadere informatie over de genoemde activiteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werk- groepen (voor adressen zie pagina 2). 40

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 46