KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF kartonet KartoNET 4 Een greep uit het aanbod van kartografische informatie op het Internet Als lezer van het Kartografisch Tijd- schrift heeft u natuurlijk het Internet en de Server van de nvk inmiddels we- ten te vinden. In de afgelopen maan- den, waarin de drie eerdere afleverin- gen van KartoNET zijn uitgekomen, zijn er veel nieuwe zaken op het net versehenen en heeft ook de technolo gische ontwikkeling op het gebied van persoonlijk computeren niet stilge- staan. De informatie in deze rubriek is dan ook aan bederf onderhevig. Eigen- lijk moeten we stellen dat de uiterste houdbaarheidsdatum van de informa tie niet groter is dan drie maanden. Zeker als we bedenken dat er ook nog drie maanden zit tussen schrijven en verschijnen van deze tekst. Dit geldt in het bijzonder voor de inhoud van deze aflevering, waarin we een aantal mo- menteel op het Internet beschikbare informatieprodueten onder de loep nemen. Wanneer een tijdschrift verschijnt dan is de informatie daarin in principe voor de eeuwigheid vastgelegd. We kunnen het tijdschrift tientallen jaren later uit de bibliotheek halen en er in formatie aan ontlenen. Het wordt al wat moeilijker wanneer de tijdschrif- ten elektronisch verschijnen op een off-line medium, zoals cd-rom. Wie garandeert ons dat we over 50 jaar deze zilveren of gouden schijfjes nog kun nen lezen? Toch kan, met de juiste conserveringsmaatregelen ook deze in formatie voor de eeuwigheid behou- den blijven. Maar nu het Internet. Het Internet is een anarchistisch ge- heel van onafhankelijke bronnen en bronbeheerders. Iemand die iets op het net publiceert doet dit door bestanden publiekelijk toegankelijk te maken op een Internet-fileserver. Deze fileserver kan kapot gaan, waardoor de informa tie al dan niet tijdelijk niet meer toe gankelijk is. De auteur heeft vaak een beperkte opslagcapaciteit op de fileser ver en kan onder invloed van deze res- trictie besluiten om bepaalde informa tie niet langer on-line ter beschikking te stellen. Deze situatie maakt het ui- terst moeilijk om bronnen die van het Internet komen als wetenschappelijke referentie te gebruiken, omdat het ver- dwijnen van deze bronnen verificatie onmogelijk maakt. Een ander aspect is het verschijnsel dat veel informatie die een gebruiker 'ophaalt' via het net af- komstig is van databases, c.q. gegene- reerd wordt uit databases, die constant worden bijgewerkt met de meest re- cente informatie. Als we bijvoorbeeld topografische kaarten via het Internet gaan aanbieden dan zal het in principe zo zijn dat nieuwe topografische infor matie de oude vervangt. Vergankelijk- heid van informatie is een probleem waar kartografen sinds de uitvinding van de kaart mee worstelen. Ook het Internet lost dit probleem niet voor ons op. In deze aflevering zullen we drie 'sites' op het World Wide Web bespreken. Solulions Consultancy Refresh Home Search Mail News Favorites Larger Smaller Preferences ijJCartography Department ^Jj^De Telefoongids jNOS Teletekst HjJ^FRV Hj^http //www.absoluteaccess.com/wareznet/ AI Figuur 1. Lokatienet. Lokatienet - een Nederlandse topo grafische kaartserver Mapquest - een Amerikaanse kaart server National Aerial Photography Pro gram: luchtfoto's bestellen via het Internet Lokatienet url: http://www.Lokatienet.nl Om te beginnen een rasechte Neder landse site waarin een van de toonzet- ters van de Nederlandse kartografie fi- gureert: de Topografische Dienst Ne- derland (tdn). Lokatienet is een initia- tief van de firma bridgis uit Druten, een belangrijke dealer van tdn- en Ka- daster-data en de Internet provider 'The Internet plaza' (tip). Door het in- typen van een postcode genereert de kaartgenerator van Lokatienet een fragment uit de Topografische kaart 1:25.000 met daarop een rode pijl die de gevraagde lokatie aangeeft. Ook is het mogelijk om op straatnaam en huisnummer te zoeken. De aanvraag wordt evenwel weer herleid tot een postcode. De data die worden gebruikt zijn de gescande topografische kaarten 1:25.000 van de tdn en de postcodege- gevens van het Kadaster. Op de afge- beelde kaarten wordt, heel störend, de tekst '(c)Topografische Dienst' afge- drukt. Dit is een volstrekt overbodige Copyright bescherming gezien de läge resoloutie en de geringe omvang van de kaarten. Nederland letterlijk op z'n smalst. Men hoopt aan Lokatienet geld te kunnen verdienen door tegelijk met de kaart een bij deze postcode behorende adverteerder zijn of haar advertentie aan de gebruiker te tonen. Zo kan bij voorbeeld een taxibedrijf haar tele- foonnummer tonen als een of meerde- re relevante postcodes worden opge- vraagd. Mapquest URL: http://www.mapquest.com De firma GeoSystems uit de Verenigde Staten houdt nu reeds zo'n anderhalf jaar de site Mapquest in de lucht, of beter gezegd op het net. Mapquest is een op de consument gerichte interac- tieve kaartgenerator op het Internet. Het aantrekkelijke van Mapquest is het feit dat men de hele wereld op een groot schaalniveau probeert aan te bie- den. Voor Nederland betekent dit dat men kaarten op het niveau van door- gaande Straten kan oproepen. Map quest is een middel voor GeoSystems om geld te verdienen door bedrijven 41

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 47