KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT werkte onder meer voor Orell Füssli, Kümmerly Frey en voor het Bundes amt für Landestopographie, en was daarnaast prof. dr. h.c. aan de Eid genössische Technische Hochschule te Zürich en erelid van de sac. Na be- zichtiging van de tentoonstelling kan men gerust concluderen dat vele karto- grafische helden zowel alpinist als to- pograaf zijn - een hart, een ziel. Verder was er nog aandacht voor relief- kaarten voor Scholen en toerisme, to- pografische reliefkaarten, lithografie in de reliefkartografie, wetenschappelijke alpenpanorama's en de digitale relief- ontwikkeling. Net zoals in Nederland de Meetkundige Dienst van Rijkswa- terstaat en de Topografische Dienst Nederland samen het bestand top- hoogteMD leveren, zo levert het Bun desamt für Landestopographie al enke- le jaren het Digitale HoogteModel DHM25. De 25 slaat enerzijds op de maaswijdte van het grid (25 m), ander- zijds op de schaal van de kaarten (1:25.000) waaruit het model afgeleid is. Er is dus geen sprake van nieuwe data-acquisitie. Bij het binnenkort be- schikbare Actuele Hoogtebestand Ne derland (ahn) is dat middels laseralti- metrie wel het geval. Bij de tentoonstelling is een mooi uit- gegeven en rijkelijk gei'llustreerd boek- werkje versehenen dat tevens als Son derheft Nr. 13 van Cartographica Hel vetica is versehenen. Voor een deel van deze bijdrage is uit dit werk geput3). Overigens is een bezoek aan het Schweizerisches Alpines Museum al- tijd de moeite waard. Als een der wei nige musea heeft het als zwaartepunt de kartografie. Er zijn dan 00k vele fraaie kaarten te bezichtigen. Daar naast bezit het museum een uitgebrei- de collectie reliefmodellen. 1997-XX111-4 M.E. van der Valk Noten 1. De Österreichischer Alpenverein en de Deutscher Alpenverein brengen samen met de Alpenverein Südtirol tot op heden jaarlijks een nieuwe of vernieuwde kaart uit, die dan als bijlage van het Alpenve- reinsjahrbuch verschijnt (zie kader). 2. Ook deze kaart is nog steeds als faesimile te verkrijgen (sFr. 55,-). 3. Catalogusprijs: sFr. 20,-. Te bestellen bij: Verlag Cartographica Helvetica, Untere Längmatt 9, CH-3280 Murten, fax: 0041 26 670 10 50. verslagen I7th International Conference on the History of Cartography Lissabon 6-IOjuli 1997 Gedurende bijna een gehele week was het auditorium van het Nationale Ar- chief, gevestigd in de Torre do Tombo in de universteitswijk van Lissabon, de plaats van handeling van het 17c Inter nationale Congres voor de Geschiede- nis van de Kartograße (ichc). De Tor re do Tombo, een in 1990 gebouwd kolossaal complex, dat bestaat uit twee massief uitziende betonnen blokken ontleent zijn naam aan de torens in het oude kasteel Sao Jorge, waar vroe- ger de Nationale Archieven werden be- waard. Lissabon Staat dit jaar in het kader van Vasco da Gama, die precies vijfhonderd jaar geleden met bestem- ming India vanuit Lissabon vertrok. Geen wonder dat de National Com- mittee for the Commemoration of the Discoveries een groot aandeel heeft ge- had bij het totstandkomen van het congres en de verschillende door de stad verspreide tentoonstellingen over Portugese kartografie. Figuur 1. De Torre do Tombo, waarin het Nationaal Archief gehuisvest is, en waar de iyth ICHC plaatsvond (foto: Peter van der Krogt). De zaterdag voorafgaand aan het con gres waren bij de iscem - kaartbeheer- dersbijeenkomst onder leiding van Ro bert Karrow en met een dertigtal deel- nemers - reeds de discussies over de re- levantie van het maken van 'dikke' of dünne' bibliografische beschrijvingen van kaarten op gang gekomen. Het onderwerp kwam echter niet goed uit de verf doordat de discussie niet vol- doende in banen werd geleid. Interes sant was overigens de körte presentatie van Ralph Ehrenberg over de nieuwe Website van de Library of Congress met Panoramic maps (http://wwu>. loc.gov). De middag werd besteed aan een seminar over Teaching the History of Cartography waar cursussen werden aangekondigd en naar aanleiding van lezingen van Peter van der Krogt en Matthew Edney gesproken werd over de pro's en contra's van het gebruik van het World Wide Web. De officiele opening van het congres op zondagmorgen, in het monumenta le pand van het Aardrijkskundig Ge- nootschap van Lissabon, was op z'n minst verrassend. Behalve de curieuze omlijsting van de zaal die bestond uit muurbrede vitrines met allerlei soorten geografische artefacten en vondsten, werd het congres in het bijzijn van de President van Portugal geopend! De aanwezigheid van de president toont het belang aan dat de Portugezen blijk- baar hechten aan dit internationale congres. Ik betwijfel het of, wanneer het congres (weer) in Nederland wordt gehouden, onze koningin het congres belangrijk genoeg zou achten om bij de opening aanwezig te zijn. Een live kapel luisterde muzikaal de openings- speeches van de congresorganisatoren en congresvoorzitter Tony Campbell op. In het goed uitgeruste auditorium wer den na de lunch de eerste sessies ge houden. Simultaan vertaling tussen Engels en Portugees maakte het voor de meeste deelnemers mogelijk de le zingen te volgen. De meeste Franse deelnemers echter verkozen hun pre sentatie in hun eigen taal te geven. En- kele Franse sprekers presteerden het daarbij om minstens het dubbele aan- tal woorden binnen de spreektijd over de deelnemers uit te störten zodat al- leen degenen die de Franse taal zeer goed beheersten het verhaal goed kon- den volgen. Hoewel de thema's van het congres waren afgestemd met het gast- land werd er onder de paraplu van de andere thema's een gevarieerd pro- gramma gepresenteerd. In maar liefst 15 sessies werden 42 lezingen gegeven. De abstracts zijn beschikbaar in de congresbundel. In Military Cartography maakte Peter Barber vergelijkingen tussen verschil lende uitvoeringen van weergave in prenten en tekeningen van oorlogs- handelingen in Therouanne (1513) en Boulogne (1544). Direct hierop aanslui- tend trok Montserrat Galera de aan dacht naar de stadsgezichten en panora- ma's die als achtergrond fungeren in Antoon van den Wijngaerde's oorlogs- prenten. Karl Fischers gedetailleerde Studie over Hirschvogels plattegrond van Wenen toonde aan dat Hirschvogel bepaalde instrumenten niet zozeer ge- bruikte voor het opmeten maar voor het verbeteren van de fortificaties die 45

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 51