KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 de zogenaamde Kadasteroptie (het toekennen van X- en Y-coördinaten aan de database-bestanden van dtz Zadelhoff met behulp van huisnum- mer en postcode door het Kadaster). Gemiddelde huurprijzen Utrecht Gamlddalde huurprijzan p«r m' varhuurbare vlosropparvlah van kantoorrulmlan van d« atad Utrecht In 1995. Ingedoeld per postcodegeblod 1 minder dan Hfl. 150,- 8MH Hfl. 150 - tot Hfl 225.- Hfl. 225,-tot Hfl. 300.- spoorwegen Amsterdam-Rijnknnaal Ondanks de hoge (aanloop)kosten, wat een belangrijke rol speelt binnen deze organisatie, wordt er een positief advies gegeven over laatstgenoemde onderzoeksdoeleind. Verder wordt in deze scriptie stilgestaan bij de realisatie van een gis bij diverse concurrenten en bij enkele toekomstperspectieven. Gebiedsindelingen-applicatie, Are View toepassing voor het ontslui- ten van een gebiedsrelatie-tabel H. Giesbers en R.H. Lubbers Door het toenemend gebruik van gis door niet-specialisten, neemt de vraag naar applicaties voor speeifieke toepas- singen toe. Zo 00k bij de afdeling Mo nitoring van Rijksplanologische Dienst (rpd). Door het gebruik van verschil- lende indelingen van Nederland, ont- staat bij deze afdeling onduidelijkheid over juistheid en aanwezigheid van in delingen. Dit kan leiden tot proble- men bij monitoring-activiteiten. Deze bestaan uit het beschrijven en interpre- teren van ruimtelijke ontwikkelingen die relevant zijn voor de voorbereiding en uitvoering van het ruimtelijk be leid. Om deze reden wil deze afdeling een applicatie waarmee op eenvoudige wijze gebiedsindelingen geraadpleegd kunnen worden en waarmee zelf snel nieuwe indelingen gemaakt kunnen worden. Alle gebiedsindelingen die ge- bruikt worden zijn op de gemeente- grens gebaseerd en zijn in een gebieds relatie-tabel opgeslagen. De gebruikte gebiedsindelingen zijn regionaal en ca- tegoraal. Bij regionale indelingen is er onderscheid in landsdekkende en niet- landsdekkende indelingen. Doelstel- ling van deze applicatie is het ontslui- ten van de gebiedsrelatie-tabel. De ap plicatie is ontwikkeld met Avenue, de programmeertaal van het Gis-pakket ArcView. De toegepaste ontwikkelme- thode is evolutionair ontwikkelen, waarbij een goede interactie met de ge- bruiker is. Hierdoor kunnen snel nieu we wensen worden toegevoegd en on- duidelijkheden worden verwijderd. De applicatie bestaat uit zes hoofdfunetio- naliteiten: indelingen raadplegen; ge- meente - gebied en gebied - gemeente; nieuwe indeling op basis van de ge- meentekaart; nieuwe indeling op basis van een bestaande gebiedsindeling; wijzigen eigen indeling en verwij deren eigen indeling. Diensten aan de Gemeente Puerto Cortes, Project gis-pc W.G. de Gier Puerto Cortes, een middelgrote stad in Honduras, heeft te kampen met diver se problemen die gerelateerd zijn aan bodemregistratie. Op initiatief van ge- meentelijk waterleidingbedrijf damco is er een samenwerking ontstaan tus- sen damco, het Gemeentelijk Kadas ter, de dienst Stedelijke Planning en de ueis (gemeentelijk onderzoeksinsti- tuut), om de diverse onafhankelijke re- gistraties centraal te gaan beheren en bij te houden met gebruik van een gis. Dit resulteerde in een projeetvoor- stel, dat in samenwerking met de Ver- enigde Naties momenteel onder de naam gispc wordt uitgevoerd. Het project gispc wordt uitgevoerd door de diem in San Pedro Sula. De diem beschikt over gedetailleerde digi tale kaarten op perceelniveau van de gehele stad, een uitgebreide sociaaleco- nomische database, de benodigde computerapparatuur en kennis van gis. De damco en het Kadaster leve- ren ieder hun eigen basiskaarten en da- tabasegegevens, die gestandaardiseerd opgenomen worden in het uiteindelij- ke systeem. Het systeem is na afleve- ring te raadplegen door alle instellin- gen. Binnen het samen werkingsver- band gaat de ueis dienen als centraal punt waar alle wijzigingen in de basis- geometrie worden verzameld. Na ver- werking wordt een kopie van het gis van de ueis overgedragen naar de ove rige instellingen, die de data kunnen raadplegen en visualiseren met hun ei gen computerapparatuur. De scriptie beschrijft alle stappen die nodig zijn bij de uitvoer van het pro ject in gedetailleerde vorm: de eerste inventarisatie van de aangeleverde ge- gevens, de kaartvergelijking voor het creeren van een uniform basisbestand, de uiteindelijke datamodellen en de opslagstructuur van de attribuutgege- vens. Tevens zijn er een aantal proto- collen opgenomen om digitale gege- vens te verwerken tot een integraal Geografisch Informatie Systeem. Het Digitaal Bestemmingsplan Be- heersysteem F.M.E. Körnmann en B.P. Weersma In 1994 is isis Benelux B.V. begonnen met het ontwikkelen van een Digitaal Bestemmingsplan Beheersysteem. Als eerste is een inventarisatie gemaakt van gewenste functionaliteiten, technische mogelijkheden, datamodellen en user- interfaces. Een van de belangrijkste onderdelen van het onderzoek is de classificatie geweest. Als uitgangspunt is de NiROV-classificatie gekozen. Deze classificatie is als richtlijn voorgesteld aan de gemeenten. De classificatie heeft een aantal hiaten, maar de struc- tuur is wel bruikbaar als uitgangspunt voor een databasestruetuur. Door geen vaste codering mee te leveren kunnen gemeenten hun eigen classificatie ge- bruiken. Het systeem wordt gebaseerd op Microstation en de datastruetuur op isisomega. De userinterface is gemaakt in Visual Basic. Dat zorgt voor een ge- bruiksvriendelijke omgeving, waar ge- makkelijk gegevens kunnen worden in- gevoerd en opgevraagd en gecommuni- ceerd kan worden met een databasesys- teem, een tekstverwerkingsprogramma, Microstation en isisomega. Het is van belang dat in een geldend plan nooit veranderingen komen, dat altijd het juiste plan wordt geraad pleegd en dat de plannen bewaard blij- ven. Daarom is er voor gekozen om de plannen in aparte omgevingen op te slaan. Er is een ontwerp-, raadpleeg- en archiefomgeving, die alle drie fysiek van elkaar gescheiden zijn. Het systeem bestaat uit een aantal losse modules die onafhankelijk van elkaar kunnen wer ken. Er zijn aparte modules voor het beheer, ontwerpen, raadplegen, plot- ten, analyseren, importeren en exporte- ren van plannen. Van groot belang is de gebruiksvriendelijkheid van het hele systeem. De bedoeling is dat de burger aan de balie er zelf een bestemmings plan mee kan inzien. Ook voor de ac- ceptatie van het systeem door gemeen ten speelt gebruiksvriendelijkheid een belangrijke rol. isis Benelux B.V gaat naar aanleiding van dit onderzoek, in 48

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 54