KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 uit zijn de kaarten voor de atlas gege- nereerd. De elektronische atlas bestaat uit twee diskettes in een doosje, die ge- makkelijk zijn te installeren onder Windows 3.1 of 95. De structuur van de atlas is overzichtelijk en duidelijk. Binnenkort verschijnt deze applicatie 00k op het Internet, onder de home- page van het project: http:lliuww.Intertel.Hnlplan2000. R. T. de Wijs samenwerking met een aantal gemeen- ten, het definitieve Digitale Bestem- mingsplan Beheersysteem ontwikkelen. Plattegrond Utrecht es A.M. Nijboer en J. C. Verdonk Aangezien plattegronden en kaarten op alle mogelijke plaatsen in Neder- land aanwezig zijn, is het des te opval- lender dat dit op de meeste stations niet het geval is. Vooral op een groot Station als Utrecht Centraal kan een plattegrond een goede aanvulling zijn op de informatievoorziening. In sa menwerking met ns Design is een plat tegrond van Utrecht es gemaakt, die de reiziger de weg wijst naar verschil- lende locaties in het stationsgebied zo- als de Jaarbeurs, Hoog Catharijne, bus- stations enz. Daarnaast zijn 00k de fa- ciliteiten in de stationshal weergegeven. Aangezien het Station drie niveaus be- vat (stationshal, perron, voetgangers- tunnels) is aan de kaart een 3D-effect meegegeven, om deze niveaus beter tot uitdrukking te laten komen. Het is de bedoeling dat de plattegrond op ver- schillende plaatsen op Ao-formaat in de stationshal komt te hangen. De kaart is getekend in FreeHand. Zoeksysteem voor kaarten A.M. Nijboer en C. Verdonk In opdracht van het Rijksarchief in Utrecht is een demo ontwikkeld van een geautomatiseerd zoeksysteem voor kapittelkaarten. Deze kaarten met ge- gevens van grondbezit dateren uit de periode 1580-1800 en beslaan een groot gedeelte van de provincie Utrecht. Het zoeksysteem heeft zowel een geogra- fische als een thematische ingang. Als geografische ondergrond is een kaart- blad 1:25.000 van de Topografische Dienst in Emmen gebruikt. De demo is vervaardigd in Are View 3.0. Een electronische atlas van Honduras H.G. Velzing Op Scholen in Honduras is gebrek aan goed lesmateriaal. In een snel groeiend land als Honduras is een atlas al snel verouderd. Daarom is de unfpa (Uni ted Nations Population Fund, vroeger de United Nations Fund for Popula tion Activities) een project begonnen om een sociaal-demografische atlas van Honduras te ontwikkelen, die gratis naar Scholen en universiteiten zal wor den gestuurd. Na een onderzoek naar mogelijke programma's, is besloten om het programma DemoShield te gebrui- ken voor de ontwikkeling van de elek tronische atlas. Dit programma biedt voor zijn prijs en omvang veel moge- lijkheden, die bijna alle in de elektroni sche atlas zijn opgenomen. Een sterk punt van het programma is de com- pressietechniek. Een nadeel is de be- perkte importmogelijkheid van be- standstypen: bitmap is bijvoorbeeld het enige grafische bestandstype dat onder- steund wordt. Bij het ontwerpen van een atlas als deze (met meer dan 50 pa- ginas) is de overzichtelijkheid tijdens het programmeren een groot probleem. Alle geografische gegevens zijn verza- meld uit verschillende bronnen en moesten met behulp van gis worden samengevoegd tot een applicatie. Hier- Migraciön interdepartemental en Fransisco Morazän. Cursus Technisch Kartograaf GIS II Van februari tot juni 1997 is er weer een cursus Technisch Kartograaf gis 11 gehouden. Afgaande op het groeiend aantal inschrijvingen (22 stuks dit keer) lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat de cursus in een behoefte voorziet. De volgende deelnemers zijn inmid- dels in het bezit van het getuigschrift: L.S. Albers, Provincie Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch; J. Brouwer, uszo; A.J.H. Danker-Damen, Provincie Noord-Brabant, s-Hertogenbosch; B. Evers, Provincie Gelderland, Arn- hem; Y, Faasen, Provincie Gelderland, Arn- hem; P. Gerrits, Ingenieurs Bureau Oranjewoud; H.M.J. de Graaf, Ingenieurs Bureau Oranjewoud; J. van de Grift, lbl Inspectie Utrecht; A.C.M. Huijskens, Gemeente Waalre; R. Krist, Ingenieurs Bureau Oranje woud; R. Kroone, Gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle; D. van Kuyk, Dienst Beheer en Mi lieu; M. van der Linden, Provincie Gelder land, Arnhem; M. Prinsen, Provincie Noord-Brabant, s-Hertogenbosch; PL. Righarts, Topografische Dienst, Emmen; P.E. Stam, Gemeente Dronten; M. Verhart, Ingenieurs Bureau Oran jewoud; M.L. Wijers, Landinrichtingsdienst; C. van Wylick, Ingenieurs Bureau Oranjewoud. Het totaal aantal uitgereikte getuig- schriften voor de cursussen Technisch Kartograaf gis i en 11 komt daarmee op 80. In februari 1998 Start de eerste cursus weer. C.A. Blok 49

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 55