Kartografisch Tijdschrift jaargang XXIII verschijnt vier maal I per jaar in een oplage I van 900 exemplaren nummer 4 1997 ISSN O167-5788 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 uitgave van de nederlandse vereniging voor kartografie In juni van dit jaar vond in Stockholm, Zweden, de i8e ICA-Conferentie plaats. En zoals u van ons gewend bent, beste- den wij aan zo'n kartografisch evene- ment aandacht in dit tijdschrift. U treft dan 00k een verslag aan. Op de conferentie werd heel duidelijk dat ons vakgebied volop in beweging is. Werd er twee jaar geleden nog nau- welijks gesproken over het Internet, nu was daarvoor volop professionele be- langstelling. Wij willen u graag op de hoogte houden van de ontwikkelingen rond het Internet als nieuw medium en de consequenties die het kan heb- ben voor ons vakgebied, en doen dat dit keer door publicatie van de con- gresbijdrage van Alexandra Koussou- lakou en Corne van Elzakker. Dat het vakgebied in beweging is blijkt 00k uit het feit dat de rol van vertrouwde dementen bij statische kaarten, zoals de legenda, opnieuw te- gen het licht gehouden moet worden als het gaat om dynamische kaarten, ofwel kartografische animaties. Daar- over gaat een andere congresbijdrage: het artikel van Menno-Jan Kraak, Rob Edsall en Alan MacEachren. Ferjan Ormeling geeft zijn reactie op een issue dat alle kartografen zou moe- ten aanspreken: welke informatie wil len we met een kaart eigenlijk overdra- gen? Hierbij gaat het niet alleen om het afstemmen van type informatie en bijbehorende kwaliteit, maar ook het soort gebruik dat men van de kaart wil gaan maken. Ook vanuit andere disciplines houdt men zieh bezig met aspecten die ons vakgebied raken. Zo kunt u hier lezen hoe onder meer vanuit de arbeidspsy- chologie onderzoek wordt gedaan naar de interactie van gebruikers met infor- matiesystemen, in dit geval via een plattegrond. Kunnen we de puntsym- bolen in een plattegrond nu voortaan vervangen door tekstaanduidingen? In de serie Landsdekkende bestanden is de beurt aan het DLO-Staring Centrum. 3 Van de redactie Artikelen 5 C.P.J.M. van Elssakker A. Koussoulakou Kaarten en het gebruik ervan op het Internet 13 M.J. KraakR. Edsall A. M. MacEachren Kartografische animaties en legenda's voor temporele kaar ten; exploratie en/of interactie 15 R.J. van Ouwerkerk, B. Leenders L.J.M.Mulder Gebruikersonderzoek bij het vormgeven van informatiesys- temen; werken met een plattegrond als voorbeeld 3 1 F.J. Ormeling Kaartgebruiksstappen en bijbehorende kwaliteitseisen Landsdekkende bestanden I A.K. Bregt, E.J.M. Noordman, H.A.M. Thunnissen F. de Vries Bodem, landgebruik en landschapsecologie; drie landsdek kende bestanden van DLO-Staring Centrum 3 7 Verslag van de i8e iCA-conferentie in Stockholm, 23 - 27 juni 1997 41 Interactief 4© Agenda 4 I Kartonet 4 4 3 Netwerk 45 Verslagen 48 Opleidingen SO Uit de tijdschriften 5 3 Besprekingen Losse (kaart)bijlagen Poster Landelijk Grondgebruiksbestand Nederland (lgn) Register op de jaargang xxm.1997 Uitneembaar middenkatern: Kernkatern 8 F.J. Ormeling Kartografische grammatica De grafische variabelen 3

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 5