54 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ze functioneel gedifferentieerd hetgeen ze veel bruikbaarder maakt voor het onderwijs. De inhoudelijke eindcon- clusie moet zijn dat er sprake is van een veel grotere informatierijkdom, die veel meer mogelijkheden biedt voor de interpretatie, maar dat men soms jon- ge ogen nodig heeft om die extra in- formatie er ook uit te halen. Productie-aspecten Zoals gezegd is de atlas nu in zeskleu- rendruk vervaardigd (zwart, rood, cy- aan, geel, bruin en grijs). Het grijs is voor de schaduwering gebruikt, en het bruin voor de contouren, zodat het zwart alleen voor de beschrifting wordt toegepast, wat het kaartbeeld minder zwaar belast. Alles is digitaal aanwezig (de atlas wordt op een Intergraph-sys- teem geproduceerd), hetgeen de taak voor de revisie (er is een tweejarige re- visiecyclus gepland) aanzienlijk moet vergemakkelijken. Er zijn speciale da- tabases voor de legenda's aanwezig (hetgeen de vertaling vergemakkelijkt ten behoeve van de Franse en Italiaan- se edities) en ook de index is digitaal opgebouwd. Het papier werkt een beetje vaal, vooral bij foto's. Structuur Na het gedeelte over Zwitserland (32 pp.) worden Europa (56 pp.), de we- relddelen (62 pp.) en de wereld (15 pp.) behandeld. De volgorde bij Zwit serland is: eerst een overzichtskaart, dan detailkaarten met typische land- schappen, overzichtskaarten van geolo- gie en vergletsjering, detailkaarten met typische landschappen en met veran- deringen in het cultuurlandschap, kli- maatkaarten, een detail van Tessin met bijbehorend satellietbeeld, kaarten van de bevolking, staatkundige indeling, percentage buitenlanders, taal, gods- dienst, waterverzorging, energie, land- bouw, veeteelt, industrie en diensten- sector, overzichtskaart Alpen. Het deel eindigt met de grote Steden: Basel, Bern, Zürich, la Chaux-de-Fonds, Geneve. De volgorde van dit Zwitserse deel komt niet erg logisch over. Na Zwitserland worden, met de klok mee en beginnend bij Frankrijk, de overige delen van Europa behandeld, op kaarten op de schaal 1:4 miljoen, in zowel overzichts- als economische uit- voering: Frankrijk (Nederland 1:1 mil joen), Britse eilanden, Midden-Europa, Scandinavie, Europees Rusland (1:15 miljoen), Aziatisch Rusland (1:15 mil joen), Donaulanden, Balkan, Italie, Ibe risch schiereiland. Dan volgen de conti- nenten, waarbij met uitzondering van I997-XXIII-4 Afrika (1:30 miljoen) en Zuid-Amerika (1:25 miljoen) van alle gebieden over zichts- en economische kaarten op de schaal 1:15 miljoen aanwezig zijn. Dat zit allemaal weer logisch in elkaar. De volgorde van het gedeelte met kaarten van de hele wereld kan weer beter. Nu begint het met kaarten van vegetatie en bodem, dan volgt een geo- grafische overzichtskaart, dan klimaat, agrarische productie, bevolking, eco nomic, productie van energie en ert- sen, toerisme en verkeer en tenslotte tektoniek en tijdzones. Toegang tot de atlas Afgezien van een legenda voor de hele atlas, die ook losgeknipt kan worden (hij is dubbel aanwezig, als garantie te- gen het zoekraken) kent de atlas een inhoud, een zakenregister een index van geografische namen, schutbladen met kaartindexen van Europa resp. de wereld. De legenda's worden bij veel kaarten herhaald. De atlas is evenwich- tig, niet beinvloed door exemplarische leerplannen die de aandacht alleen op bepaalde gebieden willen richten, en biedt een interessante afwisseling van kaarttypen. Prof.dr. R. Barr is thans bezig de laatste hand te leggen aan een speciaal handboek voor leraren dat de interpretatiemogelijkheden van de ver- schillende kaarten in de atlas behan delt. In afleveringen van het Zwitserse tijdschrift Geographia Helvetica zijn daar al wat voorbeelden uit getoond. Toekomst Toch zal de atlas ook na deze transfor- matie niet tot rust komen. De publica- tie valt in een periode waarin, op het- zelfde instituut, van de nationale atlas een CD-ROM-versie wordt voorbereid en een andere Atlas van Zwitserland voor het Internet wordt geproduceerd. In begeleidende artikelen in Geogra phia Helvetica wordt al verwezen naar het bewerken van een concept voor een CD-ROM-versie van deze schoolat- las. Wellich t kunnen de schooltassen van de Zwitserse kinderen (in veel kantons krijgen de scholieren de atlas verstrekt door de school) in de toe komst kleiner worden doordat ze met de CD-ROM-versie op stap kunnen. Het is dus mogelijk de laatste geheel papie ren versie van de atlas die hier bespro- ken wordt. Maar wanneer de andere producten uit dezelfde stal een maat- staf zijn, zal ook voor de digitale versie gelden dat we onder de indruk zullen zijn van de grafische kwaliteit. F.J. Ormeling Easy Travel Print - De complete stratenatlas van Nederland Weesp: Uitgeverij robas BV, 1997. Ontwerp, kartografie en index: Andes Electronics bv, Eindhoven. Formaat A4, XXI pp. inleiding, 1261 pp. kaarten (zwart-wit), 282 pp. index. ISBN 90 72 770 862. Prijs 49,-. Eerder versehenen de Easy Travel cd- rom f 149,-) en de Easy Travel Pro 229,-)(zie bespreking in KT 1997.3); nu is ook een analoge uitdraai uit het bestand gerealiseerd. Hoe verhoudt die papieren versie zieh nu tot de digitale versie, die meer uitgebreide zoekmoge- lijkheden, een routeplanner en dergelij- ke heeft, en kaarten in kleur bevat? Na een indexblad 1:600.000 van de overzichtskaarten (waarop het in ver band met te weinig plaatsnamen moei- lijk zoeken is) is er een plaatsnamenin- dex, en dat is de werkelijke ingang tot het bestand. Er is uitgegaan van een zoekpatroon waarbij men plaats- en straatnaam weet. Via de plaatsna- menindex is er een verwijzing naar het blad van de overzichtskaart waarop de plaats ligt (niet naar de eventuele de tailkaarten), en vooral naar de gemeen- te. De straat kan men dan eventueel op de aangegeven overzichtskaart vin- den, maar beter via de op gemeenten ingedeelde straatnamengids achterin. Daar Staat dan weer een code die ver- wijst naar overzichtskaarten of detail kaarten van de plaatsen. De overzichtskaarten hebben de schaal 1:40.000 en zijn duidelijk uitgevoerd. Wanneer de situatie te complex zou worden voor de leesbaarheid is naar een systeem van nummerverwijzing overgegaan. Op de overzichtskaarten wordt met kaders verwezen naar detail kaarten van de plaatsen, op schaal 1:15.000 dan wel 1:7500. Het zoekgrid voor overzichtskaarten en detailkaarten is hetzelfde. Straatnamen zijn conse- quent in kapitalen opgenomen, plaats namen in onderkastletters of in vette kapitalen. Waternamen zijn cursief. De verwijzing van de indexen naar de kaarten is op een goede en efficiente manier opgelost; van de kaart uitgaand is het minder. Wanneer ik bijvoorbeeld de naam van een met een code (1) op de overzichtskaart aangegeven straat wil opzoeken, moet ik eerst gissen in welke gemeente de plaats ligt (gemeen- tenamen staan niet op de overzichts kaarten), vervolgens in de straatna- menindex onder de betreffende ge-

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 60