KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 meente zoeken welke straatnamen alle- maal in het betreffende gridvak liggen, en dan bij die straatnamen kijken wel ke ervan de code (1) had. Het zou in elk geval helpen wanneer 00k de ge- meentenamen op de overzichtskaarten zouden staan. In Friesland staan de plaatsnamen nog alle in de Nederlandse versie; de straat namen zijn, waar dat zo door de ge- meenten is vastgelegd, al in het Fries weergegeven. Het is intrigerend het verloop van de grens tussen Friese en Nederlandse plaatsnamen met dat van de gemeentegrenzen te vergelijken: mijn vingers zaten al snel van het in- tensieve gebruik onder de drukinkt. We raken een beetje gewend aan de bijzondere prestaties van onze infor- matiemaatschappij, en kijken wellicht nauwelijks meer op bij een uitgave zo- als deze. Toch is er wel degelijk sprake van een fantastisch product (alle straatnamen in een band met kartogra- fische weergave), 00k in de papieren versie, voor een bespottelijk läge prijs - waarschijnlijk alleen mogelijk omdat het bestand al met de digitale versies betaald is. Ook voor wie die andere versie al heeft is dit een nuttig back-up systeem dat men ook in de auto mee kan nemen, voor degenen die hun lap- top met CD-ROM-voorziening thuis la- ten. Wat missen de analoge klanten? Het gemak om maar een straat- en plaats- naamcombinatie in te tikken en ver- volgens die op de kaart op de grootste schaal afgebeeld te zien. Het gemak om een route uit te zetten, en vervol- gens uit te drukken in kilometers, tijd of geld. De meetfunctie bepaalt ook de coördinaten van elk aangegeven punt. De kaart is te annoteren met barrieres, waarmee ook bij het rekenen rekening wordt gehouden. De informatiepijl zorgt ervoor dat alle Straten, ook dege- ne die op de kaart te klein zijn om hun naam op te nemen, snel benoemd worden. Met een duizelingwekkende snelheid wordt alles getoond, en voor de papieren versie is daar dus een hoop zoekwerk voor nodig. De vergelijking maakt nog eens extra duidelijk dat bij de papieren versie voorrang is gegeven aan het zoeken op de tekst in plaats van het zoeken op de kaart, terwijl dat dus in de digitale versie allebei kan. Maar dat doet niets af aan de gunstige prijs/kwaliteit-verhouding. Tenslotte mag je voor een aankoop van 50,- best wat minder functionaliteit hebben dan voor 150,-. F.J. Ormeling Fietsen längs de Waterlinies; een geografische ontdekking Samenstelling: P. Beukenkamp, W. de Natris H. Broere. Kartografie: Topografische Dienst Kartlab frw Utrecht: Konink- lijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, 1996. 1 kaart in zwart wit met steunkleur. Totale kaartblad: 42 cm hoog x 60 cm breed. Routekaart: 42 cm hoog x 36 cm breed. Prijs: 8,50 Ter gelegenheid van het 28th Interna tional Geographical Congress in 1996 heeft het Koninklijk Nederlands Aard rijkskundig Genootschap (knag) een fietsroute samengesteld längs de over- blijfselen van de Hollandse Waterlinie en de Stelling van Amsterdam. De route is in het rood aangegeven op een zwart-wit scan van een topografische kaart 1:50.000. Behalve via de kaart wordt er middels tekst informatie verstrekt over de rou te. Er wordt beschreven wat waterli nies zijn, hoe ze in het landschap voor- komen en hoe het onder water zetten in zijn werk ging. De auteurs raden de fietsers aan dit deel te lezen voordat je op stap gaat. Daarnaast is er informa tie over wat er onderweg te zien valt. Hiervan is het de bedoeling de tekst onderweg te lezen. Op de kaart staan cijfers die corresponderen met cijfers in de tekst. Op die manier wordt je tij- dens het fietsen bij het gebruiken van de kaart er op attent gemaakt wanneer er iets te lezen valt. Heiaas geven de cijfers op de kaart slechts een ruwe be- nadering van de locatie van de beziens- waardigheden. Zo Staat er op de kaart ten zuiden van Abcoude het cijfer 15. Dit cijfer heeft betrekking op de gehe- le weg van Abcoude naar Baambrugge. Wat er te zien is längs deze weg Staat beschreven in paragraaf 15. Hierin wordt onder andere vermeld dat je de fundamenten van het middeleeuwse kasteel van Abcoude passeert. Dit zou bij de wegsplitsing links van de weg moeten staan. Op de kaart is een cirkel rechts van de weg getekend, maar er Staat niet bij of dat de voormalige loca tie van het kasteel is. De beschrijving helpt me ook niet veel verder, want ik weet niet welke wegsplitsing bedoeld wordt en na hoeveel meter het links ligt. Na Abcoude let ik er voortdurend op of ik aan de linkerkant van de weg restanten van een kasteel bespeur, maar ik kan niets ontdekken. Ik vind het frustrerend het beschreven element niet in het landschap te kunnen her kennen, omdat ik niet weet waar ik naar moet kijken. Ik heb grote delen van de route längs de waterlinies al vele malen gefietst, maar ik verwacht door middel van deze kaart meer ach- tergrondinformatie te verkrijgen over wat ik om me heen zie. Waarschijnlijk ben ik al vele malen längs heuvels en gebouwen gereden die ik nooit bewust gezien heb, laat staan dat ik weet wat de functie er vroeger van was. De loca tie van het voormalig kasteel had mijns inziens exact op de kaart aange geven moeten worden net als alle an dere locaties die in de tekst worden ge- noemd. Wat is anders de toegevoegde waarde van deze zwart-wit kaart boven een Dwarsstapkaart - een topografi sche kaart 1:50.000 in kleur waarbij 80% van de Waterlinieroute in het fietsroutenetwerk is opgenomen? Een bijkomstig voordeel van het op de kaart aangeven van de locaties die in de tekst genoemd worden, is dat je tij- dens het fietsen kan volstaan met het gebruiken van de voorzijde van de kaart, terwijl je toch geattendeerd wordt op bezienswaardigheden längs de weg. Je hoeft de kaart dan niet tel- kens uit te vouwen en om te draaien. Een niet al te geliefde bezigheid bij het fietsen door weer en wind. De topografische kaart 1:50.000 is een goede ondergrond om deze historische rondrit van 55 kilometer op te projec- teren. Het is alleen jammer dat de kaart in zwart-wit is afgedrukt en dat de legenda en de schaalstok ontbreken. Dit maakt de kaart moeilijker te inter- preteren dan een gewone topografische kaart. De route is zeer geschikt voor fietsers. Het voert voor het merendeel over rüs tige en mooie wegen. De rijrichting is alleen ongebruikelijk. De fietsers wor den een rondje linksom geleid, terwijl rechtsom van uit verkeersveiligheids- oogpunt beter is. Deze rijrichting wordt overigens niet op de kaart aangegeven. In welke richting men geacht wordt te rijden wordt alleen duidelijk aan de hand van de volgorde van de tekstuele informatie en de routebeschrijving. Dit laatste is een zeer beknopte beschrijving hoe men moet rijden. Het is echter zo beknopt dat men de kaart beslist nodig heeft om de weg te kunnen vinden. De beschrijving had of gedetailleerder op- gesteld moeten worden of het had net zo goed weggelaten kunnen worden. Op de achterkant van de kaart wordt in weinig woorden informatie verstrekt over de overblijfselen van water- en verdedigingswerken längs de route die 55

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 61