MUSKELKRAFT i997_XXIII"4 ri.j.i Klicken Sie die Kapitel am besten in der vorgegebenen Reihenfolge an KARTEN MASSSTÄBE UND DISTANZEN SIGNATUREN ZURUECK MENKE WEITER HILFE KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (waardoor het niveau wat vermindert), is jammer en onnodig. Het blijft echter een product dat niet alleen in bibliothe- ken in Nederland, met zijn vele banden in het verleden met dit gebied, aanwezig moet zijn, maar ook bij alle belangstel lenden in onze koloniale geschiedenis in een behoefte zal voorzien. F.], Ormeling Swiss Map Trophy Een speelse omgang met kaart en landschap Eidgenössische Militärdepartement, in samenwerking met het Bundes amt für Landestopographie en het Bundesamt für Logistiktruppen. Prijs: sFr. 79,—. Bij mijn weten wordt er binnen de geo- en kartografische opleidingen re- latief weinig aandacht besteed aan het lezen van kaarten. Volgens sommigen slechts voorbehouden aan waarzeg- sters, kan het voor anderen van levens- belang zijn een kaart op de juiste wijze te interpreteren. Dit laatste is met name het geval bij mensen die zieh in ruig terrein begeven. Doch ook voor de weggebruiker blijft het van nut een goede kaart op de juiste wijze te kun- nen interpreteren. Voor de orientatie in het terrein, in bergachtige gebieden, en bij het voorbereiden van lange tochten is het zogezegd prettig om te weten hoe de kaarten geschud zijn. Wereldwijd worden de kaarten van het Zwitserse Bundesamt für Landestopo graphie als zijnde uitmuntend be- schouwd. In theorie zou men met deze Figuur 2. Grundlagen. kaarten dus eigenlijk niet meer kun- nen verdwalen. De praktijk blijkt an ders. Door gebrek aan kennis van de gehanteerde signatuur, het zieh niet kunnen verplaatsen tussen twee en drie dimensies en een verschil in per- ceptie tussen maker en gebruiker kun nen problemen ontstaan. Dit liet zieh meer merken, naarmate het Bundesamt für Landestopographie zieh het laatste decennium meer op de grote markt is gaan richten. Voorheen werd het eerder als Verdienste be- schouwd dat de prive-gebruiker ook van de kaart gebruik kon maken. De beroepsgebruikers bevonden zieh on- der de kartografen en de geödeten, ter- wijl in het 'Militär' (het leger) de offi- cieren in het gebruik werden opgeleid, onder meer middels de vermaarde boe- ken van wijlen Eduard Imhof. De zogenaamde 'grote markt', waarin geen tekort is aan leken en cartofoben, heeft men enkele jaren geleden mid dels het uitbrengen van een kwartet- spel met daarop de signatuur uit de le- genda trachten thuis te brengen in de wereld der Zwitserse kartografie. In het huidige multimediale tijdperk ech ter kennen velen dit kaartspel niet meer. De mensen willen achter een kleurrijk beeldscherm zitten, met de muis op leuke knopjes klikken en daarna aardige geluiden hören. Onder meer voor deze laatste categorie is ruim een jaar geleden tijd het compu terspei 'Swiss Map Trophy' versehenen. Het gehele pakket bestaat uit een doos waarin zieh een coördinatenmeter (Rapex®; weet iemand waar die naam vandaan komt?), twee kaarten (1:25.000 en 1:200.000; speciale uit- snede voor verzamelaars!), een legenda, een summiere handleiding en een cd- rom. Zoals iedere goede cd-rom is deze geschikt voor zowel Apple Macin tosh als Windows. De installatie is voor gebruikers van een Apple Macin tosh een kwestie van tweemaal klikken, voor Windows-gebruikers iets meer. QuickTime-programmatuur wordt meegeleverd voor het geval dit nog niet aanwezig is. Voor het presenteren van panoramabeeiden wordt van QuickTime vr (Virtual Reality) ge bruik gemaakt. Na het starten van het programma kan men kiezen of men eerst de basis Figuur 1. Keuze aan het begin van het programma.

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 63