■Q W'tü KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (Grundlagen) van het kaardezen wil leren, of dat men direct met het spei wil beginnen (figuren i en 2). Voor het spei heeft men de keuze uit een autorit en een bergtocht. Omdat we liever gezond buiten lopen kiezen we voor de bergtocht. Het idee is dat we onderweg een schetsboek meene- men. Aan het eind van de tocht staan daarin plaatjes van de dingen die we onderweg zijn tegengekomen. Als een vraag fout beantwoord is, ontbreekt het plaatje. Als de vraag pas bij een tweede poging goed beantwoord is, is het plaatje wazig. Willen we de Swiss Map Trophy behalen, dan moeten we alle 24 vragen goed beantwoord heb- ben, waarvan maximaal 4 in een twee de poging. De autorit verloopt op een soortgelijke wijze, zij het dat het schetsboek daar vervangen is door een fotocamera. De bergtocht (door het Berner Ober land) begint met een ßetstocht tot aan de piek van waar we te voet verder gaan. Onderweg worden er vragen ge- steld als: 'Wat is de kortste route?', 'Welk hoogteverschil moeten we nog afleggen?' en 'Hoe ziet de omgeving eruit?'. Bij de laatste vraag worden drie foto's getoond, waaruit men een keuze moet maken. Dit type vragen blijkt voor veel mensen grote problemen op te leveren. Afstanden en hoogtes kun- nen wel uit de kaart afgelezen worden maar hoe het landschap waarin wij ons virtueel bewegen eruit ziet, daarvan heeft men geen idee. Bij de orientatie in het terrein is dit echter van wezen- lijk belang. Behalve kennis van de ge- hanteerde signatuur (zie figuur 3) is 1997-XX111-4 Verschieben Sie das Notizbuch auf das richtige Bild Figuur 4. Het omzetten van 2-dimensionale informatie naar de werkelijkheid is niet voor iedereen even eenvoudig. 00k de verplaatsing tussen de 2-dimen- sionale weergave en de 3-dimensionale werkelijkheid in de bergen van belang (ßguur 4). Zelfs wanneer de omzetting van het kaartbeeld naar een werkelijk beeld ge- slaagd is, kan men daar niet altijd iets mee beginnen. De kaart is immers meestal op het noorden georienteerd, terwijl men voor de wandeltocht nu juist met de zon in het gezicht wou lo pen. Onderweg komt men dan 00k re- gelmatig mensen tegen die de kaart op zijn kop lezen. Figuur 5 geeft een aar- dig beeld van de omdraaiing van een driedimensionaal beeld. Hoe ziet het landschap er vanaf de andere kant uit? Was ist die Bedeutung der numerierten Signaturen? Felswand Fussweg 6. Klasse Gasthof Karrweg 5. Klasse Geröll Wald i Zahlkurve 700 Klicken Sie auf Ihr Skizzenbuch, sobald Sie die Nummern zugeordnet haben. Figuur 3. Kennis van de signatuur is van ivezenlijk belang. Behalve dat men het landschap moet kunnen herkennen, en daarin zijn ei gen plaats kennen, is het voor de plan- ning van een bergtocht noodzakelijk te weten hoe lang men over een tocht doet. Een 5 kilometer verderop gelegen berghut wordt bijvoorbeeld bij een ge- middeld tempo pas na een uur of zes bereikt wanneer deze 2000 meter ho- ger ligt. Het is prettig om vooruit te weten dat we dan waarschijnlijk niet meer dezelfde dag terug kunnen keren naar het dal (figuur 6). De Swiss Map Trophy gaat nog verder dan het louter interpreteren van de kaart. Er wordt 00k ingegaan op ande re hulpmiddelen bij de orientatie in het terrein, zoals kompas en hoogte- meter. Uitgelegd wordt dat men bij mist op een gletsjer alleen door ge- combineerd gebruik van alle drie de instrumenten een veilige route kan volgen. Wanneer we boven op de top van een berg staan, kunnen we met behulp van een beweeglijk 36o°-panorama mooi om ons heen kijken. Onderwijl moe ten we nog de namen van de bergtop- pen om ons heen kunnen aanwijzen. "Wir gratulieren. Du hast dich im Ge birge als absoluter Karten-Freak bestä tigt. Du hast alle Aufgaben im ersten Anlauf geschafft und die Swiss Map Trophy mit dem best möglichen Resul tat gewonnen." Hoewel ik in de bergen blijkbaar goed thuis ben, voel ik me in de auto minder op mijn gemak. Bij het gemotoriseerde onderdeel van het spei moet men af en toe 00k snel reageren op een vraag, omdat er anders een af- slag gemist wordt. Hier ging het mis. 58 CJnlcJiU Welches Bild zeigt den Weg von der Wildhornhütte zum Chilchligletscher?

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 64