KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-4 Excursie längs de Spaarndammer- dijk, Rijnlands waterkering tus- sen Amsterdam en Spaarndam Excursie in Rijnlands polders längs de Oude Rijn ten oosten van Leiden Dr. G.P. van der Ven. S.I.: knag, 1996. Folder in zwart wit, 3 x A4 for- maat, dubbelzijdig bedrukt. Prijs: 5,- per route. Als onderdeel van de tentoonstelling Acht eeuwen droge voeten en schoon wa ter van 1 juni tot 27 oktober 1996 in het Museum Boerhaave te Leiden, werden twee fietsexcursies in de vorm van een folder door het knag gepre- senteerd. Bij de Excursie längs de Spaarndam- merdijk... is een fietsroute deels gepro- jecteerd op een topografische kaart 1:50.000 en deels op een Suurland- Falkplan plattegrond. Beide scans zijn in zeer licht grijs als ondergrond ge- bruikt. De tekst is bij de topograßsche kaart moeilijk leesbaar en bij de Suur- land-Falkplan plattegrond is de tekst - op de wijknamen na - zelfs geheel on- leesbaar. Vanzelfsprekend maakt dit het orienteren op basis van de kaart in een onbekende stad knap lastig, zo niet onmogelijk. Juist op een stadsplat- tegrond dienen de straatnamen als houvast. Nu kan je op basis van de kaart niet zien over welke Straten de fietsroute loopt, omdat de route over de straatnamen, die toch al onleesbaar zijn, is geprojecteerd. Bovendien kan je door het ontbreken van kleur niet zien waar water is, een belangrijk orientatiepunt in een stad als Amster dam. Ik twijfel er niet aan dat mensen die Amsterdam niet kennen op basis van de gescande plattegrond de juiste weg niet kunnen vinden. De gehele route had met deze kwaliteit net zo goed in het geheel op de topografische kaart 1:50.000 ingetekend kunnen worden. De toegevoegde waarde die een stadsplattegrond had kunnen bie- den, namelijk het orienteren op straat namen en water, wordt geheel teniet gedaan door de keuze om de kaart in het grijs wit te scannen. De leesbaarheid van de gescande kaart bij Excursie in Rijnlands Polders... is beter. Dit komt voor een groot deel doordat de kaart relatief leeg is en de tekst vrij groot is afgedrukt. Het be- treft de Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd Zuid, Holland Noord 1:50.000 van Suurland-Falkplan. Hoewel je met deze scan aanmerkelijk beter uit de voeten kan dan met de scans van de topografische kaart en de stadsplatte grond, is de kwaliteit ervan onvol- doende om er goed op te kunnen fiet- sen. Dit komt voornamelijk door het ontbreken van kleur, waardoor je niet kan zien hoe druk een weg is, waar bos is en hoe de rivieren lopen. Dit zijn es- sentiele orientatie-elementen voor fiet- sers. Het interpreteren van de route- kaartjes wordt bovendien bemoeilijkt door het ontbreken van legendas, waardoor je bijvoorbeeld niet te weten komt dat een stippellijn een fietspad voorstelt en een vijfcijferig nummer de identificatie van een paddestoel of handwijzer aangeeft. De makers van de kaart gaan er geheel ten onrechte vanuit dat fietsers vertrouwd zijn met dit type kaarten. Bij een routekaart ontbreekt bovendien een schaalstok, waardoor de afstanden lastig zijn in te schatten. De enige houvast die je dan hebt, is de totaalafstand van de fiets route die in de tekst wordt vermeld. Een laatste punt van kritiek op de rou- tekaarten is dat gescande kaarten als ondergrond gebruikt zijn, waar over- heen een route is getekend. Hierdoor wordt dwars over de scan heen gete kend, wat de leesbaarheid bemoeilijkt. Bovendien is de route een doorgetrok- ken lijn die over de weg wordt ge- plaatst, waardoor men niet meer kan zien of de weg rüstig is, onverhard is of dat het een fietspad betreft. Naar mijn mening doet een organisa- tie als het knag er beter aan zieh op een tentoonstelling te profileren met een goed kaartje waar mensen goed op kunnen fietsen dan met meerdere on- duidelijke routekaarten waar mensen zieh aan ergeren omdat ze de weg kwijt raken. Bij de Veluwse fietsdag waar fietsers een kaartje kregen waarbij de route op een zeer siechte zwart-wit scan getekend was, ben ik niemand te- gen gekomen die de kaart gebruikte. Iedereen fietste op basis van de route- beschrijving. Een deel van de mensen gebruikte sowieso nooit een kaart, om dat ze zeiden daar niet wegwijs uit te worden. Een ander deel fietste echter vaak op basis van een kaart, maar zei zieh niet te kunnen orienteren op basis van de meegeleverde zwart-wit kaart. Het kaartje had daardoor alleen een funetie om te zien welke plaatsen de route aandeed. De kaartjes van het knag hebben in mijn ogen dezelfde beperkte funetie. Ze zouden echter be ter moeten zijn, omdat de routebe- schrijving niet gedetailleerd genoeg is om alleen op basis daarvan de weg te vinden. Zo Staat er dat je vanaf het Centraal Station moet fietsen längs het Station naar het westen en dat je het water over moet steken via een fiets- brug. Bij die eerste zin kan het al mis gaan, want er Staat niet of je aan de noord- of zuidkant van het Centraal Station begint. Als je deze instrueties opvolgt, terwijl je aan de noordkant uitstapt, kan je lang fietsen voordat je een fietsbrug tegenkomt. De kwaliteit van de routekaarten en de rij-instrueties vind ik te mager. Het moet echter niet onvermeld blijven dat de geografische wetenswaardigheden op een boeiende manier uiteen zijn ge- zet, waarbij foto's en Fragmenten van oud kaartmateriaal zijn opgenomen die veel verhelderen. Bovendien heeft elk beschreven element een code toe- gekend gekregen die op de kaart is te- rug te vinden. Op die manier wordt je tijdens de fietstocht op dingen in het landschap gewezen die je anders niet zou zien. Wel is het jammer dat, als je van het gebruik van de kaart uitgaat, je niet snel uitleg over de codes die er op staan kan vinden. Je moet de hele tekst doorkijken om de code met bijbeho- rende verklaring op te sporen. A. W. Simon van Leeuwen 60

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 66