Kaarten en het gebruik ervan op het Internet 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN C.P.J.M. van Elzakker A. Koussoulakou (ICC '97 gebruik van geografische informatie, kaartgebruik, Internet, onderzoek trefwoorden use of geographica! information, map use, Internet, research keywords utilisation de l'information geographique, utilisation des cartes, Internet, recherche MOTS-CLES Het World Wide Web op het Internet is het nieuwste en misschien nu al belangrijkste medium voor het doorgeven van kaarten aan gebruikers. Volgens een schatting van deskundige dr. Michael Peterson (vs) op de iCA-conferentie in Stockholm (juni 1997) worden er per dag via dit medium in de hele wereld al zo'n 10 mil- joen kaarten gegenereerd. Hoogste tijd om wetenschap- pelijke aandacht te gaan besteden aan het gebruik van kaarten op het Internet! Drs. Corne van Elzakker is werk- zaam bij de Hoofdafdeling Geoinformatics van het ITC (Postbus 6, 7500 aa Enschede, tel. 053-4874478, e-mail: elzakker@itc. nl). Dr. Alexandra Koussoulakou is verbonden aan de Afdeling Kadaster, Fotogrammetrie en Kartografie van de Universiteit van Thessaloniki in Griekenland. Het doel van onderzoek naar het ge bruik van kaarten is het verbeteren van de effectiviteit van deze gereedschap- pen voor de overdracht van geogra fische informatie, bijvoorbeeld door middel van aanbevelingen voor het ontwerp van Symbolen en voor het op- zetten van Systemen voor het genere- ren van kaartbeelden. Als gevolg van ontwikkelingen op het gebied van - onder meer - Computertechnologie en gis, zijn er de afgelopen jaren meer kaarten dan ooit gebruikt en geprodu- ceerd, niet alleen op papier, maar steeds meer als kortstondige afbeeldin- gen op computerschermen. Omdat de huidige generatie hard- en Software bijna elke gebruiker in Staat steh om zijn of haar eigen kaart te genereren - 00k die gebruikers met onvoldoende kartografische kennis en ervaring - worden er tegelijkertijd steeds meer fouten gemaakt met deze kaarten of worden de mogelijkheden van de kartografische hulpmid- delen niet ten volle benut. Dit alles heeft geleid tot een we- deropleving van de belangstelling voor het onderzoek naar kaartgebruik en -ontwerp. Momenteel zijn we opnieuw getuige van weer een grote toename van het gebruik van kaarten door een voortdurend in aantal groeiend publiek via het World Wide Web (www) op het Internet. Deze toename is het gevolg van een steeds groter wordende aantrekkingskracht en een daarmee samen hangende openbare, continue en zowat onbegrensde toegan- kelijkheid van het nieuwe medium. Zelfs als ze dat niet spe- cifiek van plan zijn, is het toch zeer waarschijnlijk dat men- sen op een gegeven moment op kaarten stuiten wanneer ze aan het 'surfen' zijn op dit wereldomspannende netwerk van computernetwerken [Flynn, 1996]. Tegelijkertijd steh de techniek in Staat om nieuwe en vaak innovatieve kartografi sche producten te creeren, zoals dynamische en interactieve kaarten, verschillende soorten animaties, multimedia en zo- genaamde 'hypermaps'. Het www-medium houdt rekening met veel van deze nieuwe producten (en vraagt er zelfs om), zo niet nu al, dan toch wel in de nabije toekomst. Maar weer is het zo dat hoe groter het aantal kaarten is dat ver- schijnt middels het Web, hoe breder het spectrum van hun inhoud, soorten en doeleinden, hoe groter 00k de kans dat niet-kartografen zijn betrokken bij hun totstandkoming en gebruik, en, als gevolg daarvan, hoe groter het risico dat er geweld gedaan wordt aan de ontwerpregels, of dat die niet ten volle worden benut, met het daaruit voortvloeiende ver lies aan effectiviteit (zie bijvoorbeeld figuur 1). Daarom is het dringend nodig om nu te beginnen met onderzoek naar het gebruik van kaarten op het Internet [zie 00k Peterson, 1997a, p. 1636]. Het uiteindelijke doel van dat onderzoek is om de al dan niet latente kartografische mogelijkheden die via het Net worden aangeboden maximaal te benutten, ten einde op de meest efficiente en effectieve manieren tegemoet te komen aan de behoeften van de gebruikers. Dit artikel kan worden beschouwd als een eerste aanzet tot het vereiste onderzoek. Allereerst wordt er een overzicht ge geven van de verschillende kaarten die beschikbaar zijn via het www. Door het opnemen van de URL-adressen van Websites' worden de lezers tevens uitgenodigd tot een on-

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 7