data invoer data transformatie data export KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I digitale documenten grafische documenten - formaat conversie - projectie (bij grensoverschrijdende dataverwerking) - data structurering - data integratie - symbolisatie - beeldcompilatie - digital proofing en direct printing - conventioneel drukwerk - interactieve digitale producten nen nuanceverschillen in de file-for- mats voor onverwachte problemen zorgen. Bij andere Software blijkt dat ondanks vermeende compatibiliteit er toch problemen rijzen bij een directe uitwisseling tussen Mac, pc of Unix versie van hetzelfde pakket. Nog moei- lijker wordt het als de Angelsaksische en anderstalige (bijv. Franse) versies van een van de meest verbreide Soft ware niet compatibel blijken. De enige praktische oplossing blijkt dan soms een uitwisseling in ascii via eigen routines. Fysische drager Het aanbod van fysische dragers wordt steeds breder en noodt tot het voort- durend investeren in nieuwe randap- paratuur. Hierbij denkt men aan Exa- byte, dat, cartridge, Syquest (44, 88, 200 Mb), mag-tape, qic8o, Optical Disk (128, 230 Mb, 1.3Gb), cd-rom, zip, jaz, diskettes (3.5", 5.25"). Daar- naast blijkt sommige randappartuur niet alleen te verschillen volgens opera- ting systeem, maar blijkt ze soms 00k zelf hardwarematig te comprimeren en is daarom maar beperkte tijd compati bel met de laatste standaarden. Naast fysische dragers kan de data overdracht 00k gebeuren met behulp van modern of ISDN. Grafische documenten Heel wat te verwerken documenten, zo- als auteursminuten, zijn nog niet in di gitale vorm beschikbaar. Onder de gra fische documenten die verwerkt kun- nen worden, Valien bestaande kaarten en plannen, maar 00k fotomateriaal en statistische gegevens. De ervaring leert dat een goede voorbereidende aanpak uitermate belangrijk is. De methodiek van de digitalisatie zal volledig verschil len in functie van onder meer de vol- gende documentkenmerken: aard: tekening, drukwerk, foto, tekst of cijfers; kleur: is de informatie monochroom of multichroom; Figuur 1. Het tech nische productie- proces. rastering: is de informatie opgerasterd of in volvlakken; contrast: is het document contrastrijk (vooral bij mono chrome documenten,van groot belang); transparante of opake drager; reflectiviteit drager; maatvastheid drager; unieke drager. Een van de voorbereidende operaties kan daarom een foto grafische bewerking inhouden, zoals contrastverbetering. In functie van de uiteindelijke doelstelling beperkt de digita lisatie zieh soms tot de aanmaak van een rasterbeeld of scan. Ook voor digitalisatie van vectoren kan dit nuttig blijken in- dien men niet van een digitalisatietablet gebruik wenst te maken, maar van automatisch of half-automatische vectori- satietechnieken, of indien men interactief op het scherm wenst te digitaliseren. Automatische vectorisatie van com- plexe documenten (met veel lijnen en kleuren) blijft echter moeilijk. Voor eenvoudigere documenten is de tijdwinst wel rendabel. Zodra men meerdere paginas tekst of tabellen met getallen wenst te verwerken zijn de technieken van Optical Charac- ter Recognition een interessante benadering, indien de typo- grafische kwaliteit van het oorspronkelijke document vol- doende is. Er is tevens op te merken dat de technieken voor digitale fo tografische opname nog niet over een voldoende groot op- lossend vermögen beschikken om een alternatief te bieden aan de traditionele scan van grotere grafische documenten. Data-transformatie Formaatconversie Wanneer het bestand zieh eenmaal binnen de eigen organi- satie bevindt, kan het echte productieproces starten. Daar- voor is het nodig de data te converteren naar de in die struetuur beschikbare Software. Naast de door de leveran- ciers of constructeurs aangeboden faciliteiten kan commer- ciele conversiesoftware of eigen programmatuur nuttig blij ken. In de praktijk blijkt dat de aaneenkoppeling van een volledige produetielijn niet altijd moeiteloos verloopt, om- dat men steeds met nieuwe en complexere bestanden ge- confronteerd wordt. De tussenbestanden in gedecompri- meerde vorm kunnen soms vrij groot worden, tot enkele gi- gabytes. Projectie Grensoverschrijdende dataverwerking wordt bemoeilijkt door de verschillende nationale projectiesystemen. Hoewel verschillende softwarepakketten de basisformules van de meest gangbare ellipsoiden en projecties bevatten, blijft het 5

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 11