100 jaar Nederlandse reisgidsen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT H.A. Hoogendoorn 1998-xxrv-i historische kartografie, toeristische kartografie, reisgidsen historic cartography, recreation cartography, travel guides cartographie historique, cartographie touristique, guides touristiques TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Door de eeuwen heen zijn er gidsen voor reizigers ge- schreven, al dan niet voorzien van kaarten en andere il- lustraties. De eerste Nederlandstalige reisgids verscheen 100 jaar geleden bij de anwb en bevatte een groot aan- tal routebeschrijvingen. Dit artikel schetst de ontwikke- ling van de reisgidsen in het algemeen en van de Neder landse uitgaven in het bijzonder. Leidraad daarbij is de veranderingen in de wensen en mogelijkheden van mensen voor vakantiereizen. Reizen in de Oudheid Reizen is zo oud als de mensheid. Vanaf de Oudheid ging de mens 00k opschrij- ven wat hij zag, als herinnering voor zichzelf, maar evenzeer om het aan an deren te verteilen. De beroemdste schrijver van reisverhalen was He rodotos. De Griekse historicus reisde zelf naar de plaatsen waarover hij had hören verteilen. Zo bezocht hij Egypte, waar hij zieh verbaasde over de vrucht- baarheid van het dal van die ene grote rivier. Egypte is een geschenk van de Nijl noteerde hij en die uitspraak maak- te hem onsterfelijk. Het was niet zozeer Herodotos' bedoeling anderen ertoe over te halen zelf op reis te gaan. Dat gold wel voor een veel minder bekende reisschrijver, Pausanias. Rond het jaar 150 schreef hij een 'Rondleiding door Griekenland', een uitputtende beschrij- ving van alle streken van zijn vaderland en de honderden bouwwerken. Het 'boek' is van onschatbare waarde ge- weest voor de kunsthistorici van onze tijd. Dit handgeschreven werk is de eer ste echte reisgids in de geschiedenis. Handboek voor de pelgrim Reizen - anders dan om handel te drij- Hans Hoogendoorn is ruim 2$ jaar als reisgidsauteur en redacteur bij de ANWB werkzaam geweest. Hij werkt nu als jreelance au- teur en heeft een ei gen redactie- en vertaalbureau RomText, Postbus 85494, 2508 CD Den Haag, e-mail: romtext@wxs. nl. ven - was alleen weggelegd voor een welgestelde elite. Dat gold nog sterker voor de daaropvolgende 'duistere' Middel- eeuwen. De enigen die niet uit financiele noodzaak reisden, waren de tienduizenden pelgrims, op weg naar Rome, Jeru- zalem of Santiago. Vooral de tocht naar het graf van Sint Ja cob in een verre uithoek van Spanje genoot een enorme po- pulariteit. Wie te voet, te paard of op een ezel naar Santiago trok, kon een beroep doen op een handig gidsje. In de 9e eeuw verscheen de Codex Calixtinus. Een codex was een bundel met de hand geschreven, fraai versierde documen- ten, meestal gemaakt in opdracht van een paus (in dit geval dus Calixtus). In deze codex, waarvan alleen een ne-eeuwse kopie bewaard is gebleven, zat een handleiding voor pel grims naar Santiago. Het grappige is dat deze niet alleen een beschrijving van de routes bevatte en een opsomming van kloosters waar men kon overnachten, maar 00k een he- leboel praktische tips. Zo werd gewaarschuwd voor louche herbergiers en mogelijke struikrovers. Met name de Basken stonden bij de anonieme schrijver in een kwaad daglicht. Talloze pelgrims bezaten een afschrift van deze eerste echte routewijzer dat zij opborgen bij hun schamele reisbagage. Jongeheren op reis Het zou nog eeuwen duren eer het echte plezierreizen op gang kwam. Aan het eind van de 17c eeuw beleefde de inte- resse in archeologie een explosieve groei. Een reis naar de overblijfselen van de oudste beschavingen werd een onder- deel van de opvoeding van met name de Engelse aristoera- ten. Elke gentleman die het zieh kon permitteren - en geld speelde geen rol in die kringen - werd geacht een Grand Tour te maken, een maanden durende trip naar Rome, Athene, Mesopotamie en Egypte, voor zover althans oorlo- gen het reizen naar die streken niet onmogelijk maakten. Elke Brit die zijn opleiding aan een van de grote kostscho- len en universiteiten had voltooid werd door Pa op päd ge- stuurd om kennis te maken met de schoonheid van het ver- afgode verleden. Zo'n lord had natuurlijk geen behoefte aan een reisgids. Hij kende zijn klassieken (of deed alsof) en ter plekke huurde hij een gids die hem rondleidde en uitleg gaf. De beroemdste reiziger was ongetwijfeld de excentrieke dichter Lord Byron. Hij kraste zijn naam in monumenten 9

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 15