Fietskaartproductie op basis van Top50vector KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I99Ö-XXIV-I H.M. Bosma M. Faber fietskaarten, kaartproductie, generalisatie, TOP50vector trefwoorden cycle maps, map production, generalisation, TOPjovector keywords carte de cyclo-tourisme, production cartographique, generalisation vecteur TOP50 mots-CLES In dit artikel beschrijven we hoe we de 'ideale fiets- kaart' gestalte gaven, op basis van specificaties die zijn opgesteld door de projectgroep Fietskaarten. Het resul- taat daarvan is de Fietskaart Veluwe, Ede en omstreken 1:j<;.000 die u bij dit Kartografisch Tijdschrifi aantreft. De productie heeft een lange voorgeschiedenis: een aantal fietskaartenmakers en fietstoeristen (gebruikers!) hebben er via de projectgroep Fietskaarten aan bijge- dragen. Op de achterzijde van de Fietskaart zijn de Sponsors en medewerkers vermeld. De technische realisatie van het kaartbeeld is grotendeels uitgevoerd door de auteurs van dit artikel, die hier hun ervaringen beschrijven, met name met het TOP^ovector- bestand als basis. We besluiten dit artikel met enkele aanbevelingen voor een eventuele volgende productie. Met bijdragen van andere leden van de projectgroep Fietskaar ten. Ontwerp De kaart is ontworpen en vervaardigd in opdracht van de projectgroep Fietskaarten. Deze projectgroep, onder voor- zitterschap van Rene van der Schans, is speciaal voor dit doel opgericht door de werkgroep Kaartgebruik van de nvk. De projectgroep bestaat uit vertegenwoordigers van ruim twaalf instanties, met evenzovele opvattingen. Gedu- rende het project wijzigde de samenstelling van de groep zieh meerdere malen. Over de mate van detaillering van de kaart liepen de me- ningen sterk uiteen. Van het Gelders Bureau voor Toerisme hadden we al gehoord dat de gemiddelde recreatieve fietser moeite heeft met de topografische kaarten met fietsroute- opdruk van Dwarsstap; men ziet door de bomen het bos niet meer. Daarentegen was bij de ervaren fietsers en kaart- lezers in onze projectgroep elk extra fietsdetail welkom! De keuze van de op te nemen objecten en/of attributen is be- paald door de projectgroep. De projectgroep verstrekte voor- af aan de makers een lijst van onderwerpen die zij graag in de 'ideale fietskaart' wilde terugzien. Om de technische moge- lijkheden te testen en om zichtbaar te maken wat de conse- Drs. Marijn Bos ma is kartograaf en werkt sinds 1993 zelfitandig onder de naam Bosma Grafiek (Dukaatstraat 28, 6332 RH Nijmegen, tel. 024-3363942, e-mail: bosma@ knoware.nl). Hij is ere-bestuurs- lid van de Fiets kaart Informatie Stichting. Menno Faber studeert in 1998 afals fysisch geograaf bij de frw van de Universiteit Utrecht (Ruysdael- laan 34, 3/12 AS Huis ter Heide, tel. 030-6912422). quenties zijn van de 'verlangest' van de projectgroep hebben we meerdere ma len proeffragmenten getekend en er kleurenprints van gemaakt. Deze zijn uitvoerig besproken in de vergaderin- gen van de projectgroep. De project groep wilde dat de kaart volledige infor matie over het wegennet zou bevatten, dat wil zeggen dat alle verharde en on- verharde wegen en alle fietspaden moes- ten worden afgebeeld. De wegen en fietspaden werden in categorieen inge- deeld op basis van drukte, breedte, toe- gankelijkheid en befietsbaarheid (de kwaliteit van het wegdek). De fietspad- categorieen (en de categorie weg verbo- den voor auto's') moesten het meest op- vallen, daarom zijn ze in rood weerge- geven. Omdat de projectgroep 00k graag zichtbaar wilde maken in welke mate de overige wegen geschikt waren voor fietsers is overwogen om radicaal de legenda om te draaien. In bijvoor- beeld de 'Radtourenkarte 1:100.000' van de adfc zijn juist de rüstigste weg- getjes helder rood, de iets minder rüsti ge weggetjes oranje en de drukke wegen geel en wit. We vreesden echter dat het kaartbeeld dan niet meer voldoende herkenbaar zou zijn en kozen uiteinde- lijk voor de gebruikelijke kleurvolgorde waarbij de rüstigste weggetjes wit zijn en de drukke wegen met (enigszins ge- dimde) kleuren zijn aangegeven. Gedurende het project bleek al snel dat de kaart overvol dreigde te worden en dat voor het verzamelen van gege- vens voor sommige onderwerpen te weinig tijd was. De keuze van onder werpen is meermalen bijgesteld. Een voor de hand liggende gedachte was 'Hoe groter de schaal hoe beter'; 14

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 20