KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I de schaal van de topografische kaart 1:50.000 zou bijvoorbeeld voor de fietskaart ideaal zijn. Anderzijds wil den de leden van de projectgroep dat de fietser niet te snel 'van de kaart zou fietsen. Om dat te voorkomen zou de schaal van bijvoorbeeld de toeristen- kaarten 1:100.000 of 1:150.000 ideaal zijn. Na ampele overwegingen is geko- zen voor de schaal 1:75.000. Testgebied We zochten als testgebied een klein ge- bied dat verschillende landschappen bevat en dat interessant zou zijn voor zowel recreatieve fietsers als voor onze Sponsors. De provincie Noord-Hol- land bood hulp aan voor het vervaar- digen van een nieuwe recreatie- en fietskaart van Waterland en wijde om- geving. Het Gelders Bureau voor Toe- risme (vertegenwoordiger van de Gel- derse vw's) bood hulp aan voor het vervaardigen van een fietskaart van een deel van de Veluwe. We konden helaas slechts een project uitvoeren. Het is uiteindelijk de Veluwe gewor den, mede omdat daar al veel gebrui- kersonderzoek was gedaan en omdat er bij het Gelders Bureau voor Toerisme concrete plannen zijn om in samen- werking met de Topografische Dienst Nederland (tdn) in 1998 nieuwe kaar- ten te publiceren. Gegevens verzamelen TOP50vector als bron van gegevens De Topografische Dienst Nederland Steide voor ons experiment een deel van haar digitale TOP50vector-bestan- den beschikbaar. Deze vectorbestan- den konden we in onze 'desktop-publishing' tekenprogram- ma's bewerken. Dit gaf ons een vrijwel kant-en-klare onder- grond (zie de toelichting bij de vier kaartfragmentjes op de achterzijde van de Fietskaart Veluwe). Technisch is alles mogelijk, maar in de praktijk stuitten we op enkele problemen. Allereerst bevat TOP50vector ca. 300 (sub)categorieen en dat is voor ons doel wat veel van het goede. Weggelaten zijn on- der andere: subcategorieen van wegen en spoorlijnen, land- schappelijke details zoals steilranden, hoogtelijnen en -getal- len, en technische artefacten zoals polygoonafsluiter, eiland- vastlegger en vooral: de centroiden. Centroiden zijn kleine cirkelvormige objectjes die bij de productie in Microstation aanvankelijk nodig zijn om vlak- ken te maken. Nadat,Microstation de randen van elke vlak heeft gemaakt zijn de centroiden eigenlijk niet meer nodig. TOP50vector wordt geleverd als vier deelbestanden: het lij- nenbestand (onder meer de hartlijnen van wegen), het vlak- kenbestand (onder meer de contouren van percelen), het patronenbestand en het Symbolenbestand. Een selectie van de vectoren uit het lijnenbestand en uit het vlakkenbestand paste goed in onze werkwijze. Voor de an dere twee deelbestanden ging dat helaas niet op. In het patronenbestand zitten de exacte vormen van details zoals steilrandjes, de dennenboompjes op 'naaldbos' enz. waarmee ze op de topografische kaart 1:50.000 zijn afge- drukt. Maar omdat we deze Signaturen toch niet konden aanpassen voor onze kaart hebben we de patronenbestan den verder niet gebruikt. In het Symbolenbestand staan verwijzingen naar puntsym- bolen, zoals wegwijzers, bruggen en torens. Deze konden we niet gebruiken omdat die specifieke Symbolen wel in de Software bij de tdn aanwezig zijn, maar niet in de desktop- publishing Software die wij gebruikten. Verder hadden we 00k de namen op de kaart niet digitaal beschikbaar. Er zat voor ons niets anders op dan goed naar de papieren stafkaart te kijken en de geselecteerde onder- werpen handmatig aan de fietskaart toe te voegen. Andere informatie ontbrak nog helemaal: fietspaden, (toe- ristische) voorzieningen, trappen met fietsgoot enzovoort. Deze moesten we 00k zelf toevoegen. Marijn Bosma en Albert Ras delen de Fietskaart Veluwe uit op de Veluwse Fietsdag bij de vw Ede. Generalisatie Conceptuele generalisatie was mogelijk door objectcatego- rieen in hun geheel aan- of uit te zetten', maar de afzonder- lijke onderwerpen behielden daarbij al hun details. Bij bochtige weggetjes en afwisselend grondgebruik oogt onze fietskaart daardoor een beetje priegelig. We verergerden dit nog doordat we alles verkleinden van Wijzigingen ten opzichte van de categorieen die de tdn hanteert Soms moest de indeling die de tdn hanteert veranderd worden (opnieuw ingedeeld). Bijvoorbeeld: de projectgroep wenste een indeling in weg-categorieen die afwijkt van de indeling van de topografische kaart. Ook is de indeling van de wegverharding van de tdn anders dan de door ons ge- wenste, die gebaseerd is op de befietsbaarheid. Dit opnieuw indelen veroorzaakte veel extra werk. Ook moesten catego rieen worden samengevoegd; in het bronbestand wordt bij voorbeeld een hoofdweg in wel acht groepen verdeeld: naargelang die in een tunnel ligt, met en zonder midden- berm of gescheiden rijbanen, enzovoort. 15

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 21