KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I 1:50.000 tot 1:75.000 en daarbij de oorspronkelijke breedte van de lijnsymbolen handhaafden. Andere Symbolen in hun onmiddellijke nabijheid worden dan echter onbedoeld afge- dekt: ventwegen raken al snel half verborgen. Dit losten we gedeeltelijk op door handmatig sommige wegen op te schuiven. Daarbij werden geregeld huizenblokken bedolven onder het asfalt. Fietsinformatie Aanvankelijk probeerden we of het mogelijk was om alle in- formatie vanuit ons kantoor te verzamelen. Dit lukte maar ten dele. Een grote hoeveelheid gegevens is te vinden op be- staande kaarten en in naslagwerken zoals de publicaties van de plaatselijke vw's en Landelijk Nederland in kaart, alma- nak voor de actieve toerist van Uitgeverij Buijten en Schip- perheijn. Verder zijn zeer gedetailleerde gegevens beschik- baar bij de instanties die fietspaden aanleggen en beheren zoals in dit gebied de Gemeente Ede, de Recreatiegemeen- schap Veluwe en de Provincie Gelderland. Deze gegevens kunnen echter iets verouderd zijn, of onvolledig. Sommige bronnen waren voor ons minder praktisch omdat de gege vens niet snel genoeg beschikbaar kwamen. Veldwerk Om de gegevens te kunnen verifieren en aanvullen zijn we daarvoor zelf op päd gegaan. Het veldwerk is natuurlijk ge- heel per fiets uitgevoerd. Voor het veldwerk is het gebied in dezelfde acht fragmenten verdeeld waarin 00k het bronbe- stand voor ons ter beschikking kwam. Op deze manier kon- den we de gegevens gemakkelijk per fragment intekenen, maar een nadeel was dat we het overzicht verloren en er soms zichtbare aansluitproblemen zijn (fietspaden houden pardoes op bij de fragmentgrenzen). Ook is gebleken dat de gegevens niet altijd volledig zijn opgetekend. Tijdens het veldwerk is veel tijd besteed aan het inventarise- ren van de categorieen 'befietsbare overige wegen' en onbe- fietsbare overige wegen'. Tot onze spijt was het door tijdge- brek en technische problemen niet mogelijk dit onderscheid in de kaart weer te geven. Er zijn in totaal 29 mandagen' aan het veldwerk besteed, een totaal van 232 uren. Omdat er vooral in het begin in paren werd gewerkt is het netto aantal uren slechts 144, gemiddeld twintig minuten per km2. De feitelijke werktijd per km2 wijkt soms sterk af van dit gemiddelde want sommige veldwerkers gingen zeer grondig te werk, terwijl er ook gebieden in de binnenlan den van de Veluwe zijn waar we niet aan toe zijn gekomen. Aan het veldwerk is medewerking verleend door leden van de projectgroep Fietskaarten, door leden van de Fietsers- bond enfb en door andere enthousiaste vrienden. Productie TOP50vector als basis voor digitale bewerkingen Zowel het lijnenbestand als het vlakkenbestand bevatten voor ons goed bruikbare vectoren. Nadat ze via het DXF-format waren geconverteerd naar Illustrator-format meenden we de onderwerpen die we voor de fietskaart wilden gebruiken een- voudig te kunnen selecteren en bewaren. Dit bleek echter veel werk, omdat TOP50vector voor elk onderwerp zeer veel details bevat, veel meer dan wij ooit zouden tekenen indien we zelf een ondergrond voor de fietskaart moesten maken. Elk bosperceeltje en elk weiland zit bijvoorbeeld als een afzonderlijk vlakje in het bestand. Wij geven de kaartlezer een zo rüstig mogelijk beeld door de suggestie te wekken van aaneengesloten bossen en polders. Dat hebben we gedaan door bij zulke bospercelen en weilanden de contourlijnen weg te laten en alleen vlakvullingen te specificeren. Achter de schermen bleven het echter losse vlak- elementen. In TOP50vector zijn ook een groot aan tal doodlopende inritten opgenomen, in dezelfde categorieen als het overige wegennet. Het is niet mogelijk deze automatisch te verwijderen, en hand matig verwijderen zou een enorm werk zijn. Daarom hebben we ze noodge- dwongen allemaal in de kaart laten zit tern Ook alle afzonderlijk weergegeven huizen en gebouwen hebben we in de kaart opgenomen. Verder bevat TOP50vector geen enkel gebogen lijnstuk. Elke bocht is vastge- legd als een grote hoeveelheid körte rechte lijnstukjes. Door al die afzon- derlijke lijnstukjes ontstonden zeer omvangrijke bestanden. Ook zorgden ze voor een rommelige weergave van bijvoorbeeld het spoorlijnsymbool want het zwart-wit blokjespatroon be- gint bij. elk lijnstukje opnieuw. Om een doorgaande lijn met mooie regel- matige blokjes te krijgen moesten we handmatig de versplinterde lijnen weer samenvoegen of opnieuw tekenen. Vooraf was ons al bekend dat de oor spronkelijke bestanden bij de tdn ca. 35 Mb groot zijn per heel blad van 20 x 25 km, dat is gemiddeld ca. 0,07 Mb per km2. Het proefgebied van de Fietskaart Ve luwe beslaat 22 x 18 km 396 km2. Dat zou een bestand worden van bij na 28 Mb. De Topografische Dienst was zo vriendelijk het proefgebied in acht fragmenten te snijden, zodat ze voor ons makkelijker te hanteren waren. De verticale doorsnijding in het midden was op ons verzoek uitgevoerd, de ove rige ontstonden dankzij de oorspronke lijke bladindeling van de TOP50vector- bestanden. De fragmenten verschillen onderling iets in oppervlakte, maar vooral in complexiteit (in de gedrukte kaart kunt u de snijranden helaas duidelijk terugzien). Het kleinste en eenvoudig- ste fragment, met het gebied tussen Barneveld en Ederveen, heeft een om- vang van 0,65 Mb (20 Kb per km2). Het grootste en meest complexe frag- 16

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 22