KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I ment, dat het merendeel van de bebouwing van Ede, Ben- nekom en Wageningen bevat, heeft een omvang van 1,62 Mb (25 Kb per km2). Doorgaans is een bestandomvang van 1,62 Mb geen enkel probleem voor de door ons gebruikte MacCentris650 Com puter (een 'museumstuk' uit 1993), maar omdat TOPjovec- tor zo onvoorstelbaar veel objecten (lijnelementen) bevat liep aanvankelijk alles vast. Het kleinste fragment bevat 9210 objecten (gemiddeld 279 objecten per km2). Het grootste fragment bevat 22.246 ob jecten (gemiddeld 404 objecten per km2). Nadat de hoe- veelheid werkgeheugen was aangevuld tot 96 Mb ging het wel weer. De bestanden van de Topografische Dienst waren geconver- teerd naar Illustrator. Vervolgens zijn uit deze bestanden de voor ons bruikbare gegevens geselecteerd. Het resultaat werd verder geconverteerd naar ons favoriete tekenpro- gramma FreeHand. We prefereerden FreeHand boven Illu strator omdat FreeHand de mogelijkheid biedt met 'stijlen' te werken. Heiaas liep zowel FreeHand 5.5 als FreeHand 7.0 vast op bestanden met meer dan 14.000 objecten. Noodge- dwongen moesten we de FreeHand-bestanden terzijde schuiven en opnieuw beginnen met Illustrator. Met Illustra tor 6.01 is de klus geklaard. Aanbevelingen Met de hier beschreven proefeditie van de Fietskaart Veluwe, Ede en omstreken 1:75.000 is een onderzoek naar kaartge- bruik door recreatieve fietsers uitgevoerd. De resultaten van het onderzoek worden eiders in dit tijdschrift gepubliceerd; elke uitgever van fietskaarten kan er zijn voordeel mee doen. Persoonlijk pleiten we er voor de stille, goed befiets- bare (gewone) wegen en paden duidelijker weer te geven zodat de nu al opvallend rode fietspaden beter passen in een groter netwerk van fietsverbindingen. Verder zouden we graag de topografische ondergrond rüstiger maken door ge- neralisatie en door er enkele nuances uit weg te laten zoals het verschil in loof- en naaldbos (in zeven van de acht Frag menten hadden we de kleuren van loof- en naaldbos ver- wisseld en tot dusver ontvingen we daarover nog geen enke le klacht!). Als wij nogmaals een kaart zoals deze proefeditie zouden produceren zouden we een aantal technische zaken anders aanpakken. Tijdsplanning In figuur 1 is de feitelijke werkwijze weergegeven en zoals u ziet verstreken er ruim drie maanden tussen het moment dat de gebiedsuitsnede werd bepaald en het moment dat we daadwerkelijk konden beginnen met ons tekenwerk. Waar- schijnlijk is er veel tijd te winnen als afzonderlijke werk- zaamheden gelijktijdig worden uitgevoerd. De topografi sche ondergrond kan voor een groot deel onafhankelijk van de toeristische opdruk' worden voorbereid. Met name het samenstellen van de adreslijst van toeristische (fiets)voor- zieningen is een afzonderlijke werkzaamheid. Ook kan het werk aan enerzijds het kaartbeeld en anderzijds de randin- formatie, de advertenties en de lay-out van het geheel paral lel aan elkaar plaatsvinden. Het zou natuurlijk ook schelen als er minder wordt geexperimenteerd met het ontwerp. Figuur 2. Topogra fische kaart 1:50.000 afgedrukt op schaal 1:75.000 Topo grafische Dienst, Emmen, 1996. Figuur 5. Topogra fische kaart 1:100.000 afgedrukt op schaal 1:75.000 Topografische Dienst, Emmen, 1994. Deze kaart is militaire toepassing en is zodanig niet verkrijgbaar bij de afdeling kaartver- koop van de topo grafische Dienst. Ontwerp AI doende kan blijken dat de op- drachtgever zijn ideeen bijstelt naar aanleiding van de aard en beschikbaar- heid van de gegevens. De opdrachtge- ver kan in theorie wel negen soorten fietspad onderscheiden, maar als blijkt dat er in de werkelijkheid slechts twee te vinden zijn, dan kan de legenda sterk worden vereenvoudigd. Ook kan het gebeuren dat het relatief te veel tijd kost om goede gegevens over een be paald onderwerp te verzamelen, zoals in ons geval over de toegankelijkheid van wegen en gebieden. Als de op- drachtgever dit vroegtijdig onderkent hoeft er ook geen tijd aan te worden besteed tijdens het veldwerk. Digitale bestanden als bron voor de topografische ondergrond De TOP50vector bestanden blijven een rijke bron van topografische details. Op termijn is er wellicht de mogelijk heid om een ideale fietskaart te baseren op TOPioovector. Dat is een nieuw be stand dat geheel opnieuw is gegenerali- seerd voor publicatie op schaal 1:100.000. Dit bestand is nog in op- bouw en nog niet gereed voor heel Ne- derland. In figuur 2 is een fragment Doorwerthschai Wäarden f j i&fneienti 18

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 24